Na teście ciążowym zobaczyłaś upragnione 2 kreski? Gratulacje! Teraz czas zadbać jak najlepiej o swój organizm i rozwój małego człowieczka. Pierwszy trymestr ciąży oznacza wiele zmian w dotychczasowym jadłospisie, trybie życia, a nawet…w kosmetyczce! Sprawdź nasze 8 rad na pierwszy trymestr ciąży, a z pewnością o niczym nie zapomnisz!
Początek ciąży to dość trudny czas, naznaczony nudnościami, brakiem apetytu, a jednocześnie ogromnym zmęczeniem. Na szczęście jest to też okres przejściowy i zdecydowana większość kobiet czuje się znacznie lepiej już pod koniec 3. miesiąca ciąży. Jednak jak sobie poradzić do tej pory? Przede wszystkim musisz pozwolić sobie na odpoczynek i większą ilość snu. Sen pomoże Ci uspokoić żołądek, uciec od mdłości, a przy okazji zregeneruje Twój organizm. Przed nocnym odpoczynkiem „zaprogramuj się” na relaks – przeczytaj książkę, obejrzyj ulubioną komedię, weź ciepłą kąpiel lub porozmawiaj z partnerem.
Na pewno masz swojego lekarza ginekologa, jednak być może nie jest on specjalistą w zakresie prowadzenia ciąży. Na te wyjątkowe 9 miesięcy warto znaleźć kogoś, komu będziesz mogła zaufać i kto naprawdę zna się na rzeczy. Jak to zrobić?
Kobiety w ciąży mają zwiększone zapotrzebowanie na kwas foliowy, witaminę D i jod. Jednak często suplementy diety z apteki zawierają całą tablicę Mendelejewa innych substancji, witamin i minerałów. Ich nadmierne przyjmowanie w ciąży może skutkować zbyt wysoką wagą urodzeniową dziecka, a co za tym idzie, zwiększać ryzyko cesarskiego cięcia. Dlatego zaufaj ekspertom z Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego i przyjmuj suplement, który zawiera tylko te trzy składniki. O tym, w jakich dawkach należy je przyjmować dowiesz się z naszego artykułu.
Jesteś fanką sera pleśniowego? A może nie wyobrażasz sobie tygodnia bez sushi? Niestety na czas ciąży musisz zapomnieć o tych produktach, tak samo zresztą, jak o deserach na bazie surowych jajek (np. tiramisu), surowym mięsie, rybach wędzonych na zimno czy o piciu wielu herbat ziołowych. To wszystko dlatego, że niektóre produkty mogą być siedliskiem bakterii, które są groźne dla rozwoju Twojego maluszka. Pełną listę pokarmów zakazanych w ciąży znajdziesz w naszym artykule „Dieta w ciąży – co jeść, a czego unikać?”
Dieta w ciąży to na szczęście nie tylko lista zakazów, ale także całkiem sporo produktów, które wyjątkowo dobrze zadziałają na Twój organizm i rozwój Maluszka. Te produkty określa się mianem superfoods – czyli superpokarmów, ponieważ są prawdziwą bombą mikro- i makroelementów zbawiennych dla kobiety w ciąży. Dostarczą Ci tak potrzebnego do rozwoju dziecka białka, wapnia, żelaza, magnezu i innych substancji, których może brakować w mało urozmaiconej diecie. Sprawdź, jakie warto włączyć do codziennego jadłospisu.
Plamienie w pierwszym trymestrze ciąży dotyczy nawet 40% kobiet. Jest to wydzielina z pochwy o jasnobrązowym lub jasnoróżowym kolorze, którą możesz zaobserwować na papierze toaletowym po skorzystaniu z toalety, na wkładce higienicznej lub bieliźnie. Plamienie na szczęście nie jest niczym groźnym (tak jak żywa krew na bieliźnie), ale wymaga konsultacji z lekarzem prowadzącym ciążę. Z naszego artykułu dowiesz się, jakie są najczęstsze przyczyny plamienia w pierwszym trymestrze ciąży i jak sobie z nim radzić.
Poza ginekologiem, powinnaś na początku ciąży odwiedzić także swojego dentystę. To dlatego, że stan Twoich zębów ma ogromne znaczenie dla zdrowia i prawidłowego rozwoju dziecka. Zaniedbanie groźnych ubytków może spowodować nawet zakażenie wewnątrzmaciczne lub przedwczesny poród! Pierwszy trymestr to idealny czas na kontrolę uzębienia. Jeśli okaże się, że konieczne jest leczenie ubytków ze znieczuleniem, lekarz poprosi Cię, byś zgłosiła się do niego w 2. trymestrze ciąży. Więcej o zabiegach dentystycznych w ciąży możesz przeczytać
Początek ciąży to czas na przejrzenie zawartości Twojej kosmetyczki. Nie wszystkie kosmetyki, których używasz, są bezpieczne dla rozwijającego się dziecka. Koniecznie musisz odstawić kremy zawierające retinol, czyli syntetyczną pochodną witaminy A. Może ona spowodować u dziecka wady wrodzone lub zwiększyć ryzyko poronienia. Zwykle retinol jest w składzie kremów przeciwstarzeniowych.
Zrezygnuj także z kremów przeciwtrądzikowych, ponieważ mają w składzie substancje, które mogą zagrozić dziecku. Koniecznie skonsultuj leczenie trądziku w ciąży ze swoim dermatologiem. Z naszego artykułu „7 zabiegów i kosmetyków, których powinnaś unikać w ciąży” dowiesz się, jakie jeszcze kosmetyki i zabiegi kosmetyczne powinny w tym czasie pójść w odstawkę.
Tagi: 1 trymestr ciąży
Dodaj komentarz