Strona główna » Niemowlę » Rozwój dziecka » Rola taty » 12 rad dla przyszłego ojca

12 rad dla przyszłego ojca

rady dla przyszlego ojca

Kilka rad dla przyszłych ojców:

  1. Przede wszystkim czytaj i rozmawiaj na temat przebiegu ciąży, porodu i opieki nad noworodkiem. Pamiętaj, że strach i niepewność rodzą się najczęściej z niewiedzy.
  2. Możesz zmniejszyć swój niepokój o prawidłowy przebieg ciąży, jeżeli upewnisz się, że Twoja partnerka znajduje się pod dobrą opieką. Bierz udział w wyborze lekarza i szpitala, w którym przyjdzie na świat Wasze dziecko. Rozmawiaj z żoną na temat wizyt kontrolnych i wykonywanych badań – to ważne dla niej, ale i na Ciebie podziała uspokajająco. O ile to możliwe, towarzysz partnerce w czasie wizyt, szczególnie w momentach tak przełomowych, jak pierwsze wysłuchanie tętna dziecka czy badanie USG.
  3. Zachęcaj żonę do przestrzegania zaleceń lekarza i do higienicznego trybu życia. Wspólne spacery, chwile relaksu, wzajemny masaż czy słuchanie spokojnej muzyki – dobrze zrobią nie tylko matce i dziecku, ale i Tobie. Jeśli palisz papierosy, to zerwij z nałogiem lub unikaj palenia w mieszkaniu czy w obecności żony.
  4. Nie przypominaj ciągle: „nie powinnaś tego jeść” lub „jesz za dużo słodyczy”, „powinnaś pić więcej mleka” itd., szczególnie jeżeli sam w tym czasie zajadasz się smakołykami.
  5. Zapisz się i uczęszczaj razem z żoną na zajęcia szkoły rodzenia – będziesz mógł zadać tam nurtujące Cię pytania; zobaczysz, jak pielęgnować noworodka; poznasz problemy, które mogą pojawić się w ciąży, w czasie porodu i po porodzie.
  6. Pomagaj partnerce, przejmując niektóre obowiązki, ale nie wyręczaj jej we wszystkich najdrobniejszych czynnościach – ciąża to nie choroba i nie należy swoim postępowaniem sprawiać takiego wrażenia, a umiarkowana aktywność jest wręcz wskazana.
  7. Ogranicz swoje wyjazdy służbowe i dłuższe nieobecności w domu. Kobieta szczególnie boleśnie odczuwa nieobecność męża w pierwszych tygodniach po porodzie. Oto po okresie oczekiwania i licznych niepokojów pojawiło się wreszcie długo wyczekiwane szczęście i… nie dzielicie go wspólnie. Czas bezpośrednio po porodzie jest dla kobiety trudny ze względów emocjonalnych (brak równowagi hormonalnej), a także potrzebuje ona teraz pomocy w opiece nad dzieckiem.
  8. Jeżeli ciąża przebiega prawidłowo, nie ma powodu obawiać się zbliżeń seksualnych. Ani nie zaszkodzi to dziecku, ani nie spowoduje komplikacji. Niektóre ciężarne mają zmniejszoną chęć współżycia seksualnego. Nie oznacza to wcale, że nie potrzebują czułości i przytulenia. Jak dawniej, a może nawet bardziej, pragną bliskości kochanej osoby. Stosunki seksualne są niewskazane w przypadkach takich komplikacji jak: krwawienia w ciąży, zagrażający poród przedwczesny, łożysko przodujące, odpływanie płynu owodniowego, w niektórych przypadkach niepowodzeń położniczych w przeszłości. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości, omów je z położnikiem przy okazji najbliższej wizyty.
  9. Rozmawiaj ze swym dzieckiem, kiedy jeszcze przebywa w brzuchu mamy. Gdy wspólnie odpoczywacie, śpiewaj mu lub opowiadaj bajki, głaszcząc delikatnie mamę po brzuchu. Okazuje się, że jeśli matka lub ojciec nucą regularnie w czasie ciąży wybraną kołysankę, to po przyjściu na świat dziecko uspokaja się i łatwiej zasypia, słysząc właśnie tę melodię.
  10. Po porodzie odwiedzaj żonę w szpitalu (większość szpitali to umożliwia). Natomiast lepiej ograniczyć wizyty całej rodziny. Warunki w szpitalach nie są najlepsze do podejmowania gości, nie mówiąc już o tym, że świeżo upieczona mama potrzebuje dużo odpoczynku. Prezentacje swojej pociechy przesuńcie na czas po powrocie do domu.
  11. Włączaj się w pielęgnację nowo narodzonego dziecka. Pomagaj w przewijaniu, podawaj dziecko mamie do karmienia, noś je po karmieniu, czekając, aż się mu odbije. Doradzamy także, aby to ojciec wykonywał codzienną kąpiel dziecka. I oczywiście w czasie tych czynności przemawiaj i jeszcze raz przemawiaj do swojej pociechy. Małe dzieci potrafią tak pięknie słuchać! W ten sposób nie tylko pomagasz partnerce, ale przede wszystkim sam nawiązujesz kontakt z dzieckiem.
  12. Nie ma powodu, abyście w czasie ciąży rezygnowali z wyjść do kina, teatru, na przyjęcie, do znajomych. Wręcz przeciwnie – ponieważ po porodzie będziecie mieć mniej wolnego czasu – warto teraz wykorzystać okazję. Jednak w tych sprawach decydujący głos należy do kobiety i zależy od jej samopoczucia. Odpadają także długie imprezy – sen i odpoczynek są bardzo ważne dla prawidłowego przebiegu ciąży.
Tagi: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Twoje korzyści z rejestracji

  • Kody rabatowe na ubranka dla dzieci wysyłane na Twój e-mail
  • SMS ze zniżkami do sklepów z zabawkami
  • Zaproszenia do darmowych szkoleń online z nagrodami
  • Udział w społeczności Mam na forum
  • Darmowy newsletter z poradami dla młodych mam i kobiet w ciąży
  • Bezpłatny e-magazyn Niebieskie Pudełko
  • Podcasty tematyczne, infografiki oraz webinaria do pobrania
  • Bezpłatne poradniki do pobrania w PDF
  • Konkursy z nagrodami
  • Udział w Niebieskim Konkursie
ZAREJESTRUJ SIĘ

Zobacz również

Skomentuj jako pierwszy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Forum

Forum
Advertisement

Pakiety

Będę Mamą Moje pierwsze dni Mam 6 miesięcy Skarb Malucha

Placówki