3-miesięczne dziecko

12 rad na trzeci miesiąc życia dziecka

Jak najlepiej wykorzystać 3. miesiąc życia dziecka? Przede wszystkim bądź blisko niego i dostarczaj mu bodźców wspierających jego prawidłowy rozwój. Dajemy Ci 12 pomysłów na proste czynności, które możesz wykonać każdego dnia, by stymulować harmonijny rozwój swojego maluszka.

Jak stymulować 3-miesięczne dziecko

  1. Jak najczęściej dotykaj, przytulaj, kołysz i całuj dziecko. Twoja bliskość daje mu poczucie bezpieczeństwa, pobudza ciekawość, zachęca do odkrywania świata, ruchu i wydawania dźwięków. Maluch, który czuje się kochany i szczęśliwy, szybciej się rozwija, czyni postępy w mówieniu, a także wcześniej nagrodzi Cię pierwszym uśmiechem!
  2. Rozmawiaj z maleństwem. Opowiadaj mu na bieżąco, co robisz w danej chwili, na przykład ubierając go, kąpiąc lub przyrządzając sobie posiłek. Trzymaj się teraźniejszości, nazywaj przedmioty, zwierzęta i osoby, które są w zasięgu wzroku. To, czy dziecko Cię rozumie nie ma na tym etapie znaczenia. Ważne, że słyszy Twój głos, który je uspokaja, wychwytuje nowe dźwięki i intonację. Od czasu do czasu zadawaj maluszkowi pytania i rób przerwy na jego odpowiedzi. Wprawdzie na razie nie możesz liczyć na to, że ich udzieli, ale taki przebieg rozmowy zachęci go do wydawania dźwięków i nie znuży go tak, jak długi monolog.
  3. Pobudzaj wszystkie zmysły dziecka. Czytaj mu rymowanki i proste opowiadania, śpiewaj swoje ulubione piosenki i kołysanki, pokazuj ilustracje, szczególnie takie o mocno kontrastujących kolorach. Możesz je znaleźć w książeczkach z obrazkami stworzonych z myślą o kilkumiesięcznych maluchach. Daj mu szansę na poznawanie świata – wybierzcie się na spacer, do sklepu i parku. Kiedy jesteście w domu, pozwól maluchowi obserwować siebie samego w lustrze, pokaż mu widok za oknem, od czasu do czasu kładź go w innym miejscu w pokoju.
  4. Śpij blisko dziecka. Dzięki temu będziesz przy nim nawet w nocy i dasz mu poczucie bezpieczeństwa, którego tak bardzo potrzebuje. Spanie blisko dziecka niekoniecznie oznacza spanie z nim w jednym łóżeczku – dobrym rozwiązaniem jest także postawienie łóżeczka w sypialni rodziców lub zamontowanie dostawki do łóżka. Mamie z pewnością ułatwi to wstawanie w nocy do dziecka i karmienie go piersią. O wszystkich zaletach wynikających ze spania przy dziecku przeczytasz w naszym artykule „Spanie z dzieckiem – razem czy osobno?”
  5. Co jakiś czas zmieniaj dziecku pozycję, w której leży, kładąc go na zmianę na brzuszku i na plecach. Leżenie na brzuszku bardzo dobrze wpływa na bioderka dziecka. W tej pozycji może ono też poćwiczyć unoszenie główki i tułowia, przewracanie się na plecy i pełzanie. Pamiętaj tylko, by układać go na macie, kocyku lub twardym materacyku bez poduszki. Ułatwi mu to unoszenie ciała i oddychanie noskiem. Zachęcaj także dziecko do ruchów obrotowych, np. kładąc obok niego zabawkę.
  6. Zawieś nad łóżeczkiem maluszka karuzelę z przypiętymi maskotkami. Zabawki na niej zawieszone będą przyciągać wzrok dziecka i zachęcać go do chwytania, dotykania i odpychania. Dzięki tej zabawie maluch będzie ćwiczył koordynację wzrokowo-ruchową, koncentrację wzroku i coraz bardziej precyzyjne ruchy rączkami. Najlepiej, by zabawki na karuzeli były w żywych (ale nie jaskrawych) kontrastujących kolorach. 3-miesięczne dzieci najchętniej patrzą na jedno lub dwukolorowe zabawki.
  7. Kultywuj codzienne rytuały. Stały porządek dnia wpływa na poczucie bezpieczeństwa dziecka, reguluje pory jego karmienia i ułatwia mu zasypianie. Maluchy nie lubią chaosu. To ład i harmonia stymuluje je do odkrywania świata i wspiera ich rozwój. Dlatego trzymaj się Waszego stałego rozkładu dnia i pozwól dziecku czerpać z niego poczucie bezpieczeństwa.
  8. Zapewnij dziecku pełną swobodę ruchów rączkami. Nie krępuj jego rąk na spacerze ciasną kołderką, nie owijaj ich także kocykiem, kiedy kładziesz malucha w domu. Dawaj mu do chwytania różne przedmioty – grzechotki lub zabawki. Na tym etapie dziecko nie potrafi chwytać przedmiotów, które są na wprost jego twarzy, dlatego kładź je obok maluszka.
  9. Naucz się odczytywać sygnały dziecka. Nadmiar stymulacji, dźwięków lub rozmowy może zmęczyć lub rozdrażnić dziecko. Jak to rozpoznać? Z pewnością Twój maluch ma cały zestaw reakcji, za pomocą których daje Ci znać o swoich potrzebach. Być może gdy jest zmęczony wierci się lub marudzi? A może wtedy wkłada piąstki do buzi, a chwilę później zaczyna płakać? Jeśli zauważysz, że dziecko potrzebuje spokoju, po prostu daj mu odpocząć.
  10. Naśladuj odgłosy malucha. Niemowlęta uwielbiają tę zabawę. Gdy dziecko wypowie kilka dźwięków, powtórz je za nim. Zachęci to malucha do dalszego ćwiczenia mowy i naśladowania dźwięków, które Ty wypowiadasz. Dodatkowo Twoja bliskość doda mu pewności siebie w ćwiczeniu nowych kombinacji dźwięków.
  11. Stale obserwuj swoje dziecko. Każde dziecko jest jedyne w swoim rodzaju, a jego zachowania nie muszą trzymać się podręcznikowych wzorców. Przyglądaj się uważnie reakcjom swojego malucha na różne bodźce i zobacz, co sprawia, że jest radosny, podekscytowany albo zaniepokojony. Obserwacja powie Ci na temat Twojego dziecka dużo więcej, niż eksperci w książkach przeznaczonych dla rodziców.
  12. Pozwól maluchowi na samodzielność. Bycie blisko dziecka, dostarczanie mu bodźców i poświęcanie mu uwagi jest bardzo ważne. Ale równie ważna jest umiejętność wypośrodkowania pomiędzy zabawą z dzieckiem a pozwoleniem mu na swobodę. Możesz być przy nim, ale nie musisz go non stop zabawiać czy asystować mu przy każdym ruchu. Pozwól mu wykazać się samodzielnością, obserwować otoczenie i odkrywać świat na swój sposób.
Instagram
Tagi: , , , ,

Twoje korzyści z rejestracji

  • Kody rabatowe na ubranka dla dzieci wysyłane na Twój e-mail
  • SMS ze zniżkami do sklepów z zabawkami
  • Zaproszenia do darmowych szkoleń online z nagrodami
  • Udział w społeczności Mam na forum
  • Darmowy newsletter z poradami dla młodych mam i kobiet w ciąży
  • Bezpłatny e-magazyn Niebieskie Pudełko
  • Podcasty tematyczne, infografiki oraz webinaria do pobrania
  • Bezpłatne poradniki do pobrania w PDF
  • Konkursy z nagrodami
  • Udział w Niebieskim Konkursie
ZAREJESTRUJ SIĘ

Zobacz również

Skomentuj jako pierwszy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Forum

Forum
Advertisement

Pakiety

Pakiety

Placówki