Strona główna » Ciąża i poród » Ciąża » 15 zaskakujących rzeczy, które robi dziecko w brzuchu mamy

15 zaskakujących rzeczy, które robi dziecko w brzuchu mamy

Ruchy dziecka

Co ma wspólnego dziecko w brzuchu mamy z astronautą? O czym śni, kiedy podskakuje i dlaczego się denerwuje? Specjalnie dla Was zebraliśmy 15 najbardziej zaskakujących rzeczy, które robi dziecko w brzuchu mamy. Miłej lektury!

Zobacz, co robi dziecko w brzuchu mamy:

  1. Robi salta i fikołki. Przez większość ciąży dziecko swobodnie unosi się w wodach płodowych i ma tam wystarczająco dużo miejsca, by wykonywać przewroty. Z kolei jego ulubiona pozycja w stanie spoczynku to leżenie z głową w dół. Co ciekawe, dziecko nie odbiera tej pozycji jako leżenia „do góry nogami”, ponieważ nie odczuwa kierunków.
  2. Porusza się jak astronauta. Holenderski lekarz H. Holländer zauważył, że ruchy dzieci w łonie matki wyglądają jak ruchy astronautów na Księżycu. Wszystko przez obecność wód płodowych, które sprawiają, że dziecko porusza się w zwolnionym tempie.
  3. Podskakuje ze śmiechu. Kiedy mama się śmieje, dziecko w brzuchu unosi się miarowo w górę i w dół, jakby skakało na trampolinie. Dlaczego tak się dzieje? Śmiejąc się, mama wdycha więcej powietrza niż zwykle, co wpływa na szybsze krążenie krwi i lepsze dotlenienie organizmu dziecka. Dodatkowo podczas śmiechu uwalniają się hormony szczęścia – endorfiny, które wpływają pozytywnie także na nastrój maluszka w brzuchu.
  4. Zdjęcia z trójwymiarowych kamer pokazują, że dziecko w łonie mamy potrafi ziewać i robi to bardzo często, nawet 6 razy na godzinę! Naukowcy twierdzą, że to nie dlatego, że się ekstremalnie nudzi – podobno w ten sposób przygotowuje się do ziewania po urodzeniu.
  5. Śni. Mniej więcej od 23. tygodnia ciąży u dzieci w łonie mamy można zaobserwować szybkie ruchy gałek ocznych. To znak, że występuje u nich faza snu REM, w której pojawiają się marzenia senne. O czym może śnić dziecko w brzuchu mamy? Naukowcy podejrzewają, że o tym, co zna i czego doświadcza, czyli o zabawie pępowiną, fikołkach i ssaniu kciuka.
  6. Czuje smaki i zapachy. Kiedy jesz potrawę o intensywnym smaku lub zapachu (np. czosnek, por lub cebulę), jej smak i zapach docierają do dziecka przez płyn owodniowy. Naukowcy są zdania, że w ten sposób dziecko przygotowuje się do smaków, z którymi zetknie się już po narodzeniu. Zauważono też, że dziecko chętniej połyka słodki płyn owodniowy niż gorzki.
  7. Denerwuje się. Jeśli mama jest zdenerwowana, hormony stresu docierają przez łożysko także do dziecka. Badania wykazały, że gdy przyszła mama ogląda horror lub thriller, dziecko w jej brzuchu zaczyna intensywnie kopać i zwiększa się jego tętno. Dlatego w ciąży warto unikać silnych emocji i nauczyć się walczyć ze stresem – o tym, jak to zrobić przeczytasz w naszym artykule na temat stresu w ciąży.
  8. Ma czkawkę. Gdy dziecko połyka płyn owodniowy, jego tchawica kurczy się – tak powstaje czkawka. Przygotowuje ona dziecko w łonie mamy do oddychania po urodzeniu.
  9. Myśli. Wyniki najnowszych badań pokazują, że już w 6. miesiącu ciąży rozwijają się komórki mózgowe dziecka. Z kolei od 7. miesiąca ciąży dziecko powoli zaczyna przygotowywać bazę pod naukę języka, wyłapując jego rytm i melodię.
  10. Robi siku. Pod koniec pierwszego trymestru ciąży dziecko zaczyna produkować mocz. Jak to możliwe? Dziecko połyka płyn owodniowy, który jest filtrowany przez nerki, a następnie wydalany z powrotem do płynu owodniowego w postaci moczu. Dzięki temu jego nerki przygotowują się do pracy, a płyn owodniowy pozostaje na stałym poziomie.
  11. Uśmiecha się. Od około 26. tygodnia ciąży dziecko w łonie mamy robi grymas twarzy przypominający uśmiech. Może się to wydać dziwne, bo przez pierwszych kilka tygodni po narodzeniu wcale nie ma zamiaru zaprezentować nam tej umiejętności. Na pierwszy uśmiech niemowlęcia rodzice muszą zwykle czekać do 6-7 tygodnia życia.
  12. Od 33. tygodnia ciąży źrenice dziecka zwężają się i rozszerzają, reagując na zmiany natężenia światła. Kiedy na brzuch mamy zostanie skierowany silny strumień światła, dziecko zareaguje na nie ruchem.
  13. Ćwiczy oddychanie. Zastanawiałaś się kiedyś, jak oddycha dziecko w łonie matki? Otóż przez cały okres ciąży dostaje ono tlen z krwi mamy przez pępowinę. Jednak już od 8. tygodnia ciąży u dziecka rozwija się klatka piersiowa, potem oskrzela, a w 24. tygodniu tworzą się pęcherzyki płucne. Mniej więcej od 10. tygodnia ciąży dziecko zaczyna trenować ruchy, które pozwolą mu złapać pierwszy oddech po porodzie.
  14. Płacze. W reakcji na niespodziewany i silny bodziec dziecko w łonie matki może zacząć płakać. Badania wykazały, że dzieci w brzuchu nie przepadają za nagłym i głośnym dzwonkiem telefonu oraz głośnym kichaniem.
  15. Słucha głosu mamy. Oczywiście głos mamy słyszany we wnętrzu jej ciała diametralnie różni się od normalnego brzmienia. A jednak jakaś cecha mowy mamy zostaje w pamięci dziecka – być może jest to rytm i melodia głosu. Dlatego noworodek rozpoznaje głos mamy o wiele wcześniej, niż nauczy się rozpoznawać głos taty.

Źródło: Daphne Maurer, Charles Mauer „Świat noworodka”. Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 1994; www.bellybelly.com.au; www.positivemed.com; www.netmums.com

Instagram
Tagi: , ,

Twoje korzyści z rejestracji

  • Kody rabatowe na ubranka dla dzieci wysyłane na Twój e-mail
  • SMS ze zniżkami do sklepów z zabawkami
  • Zaproszenia do darmowych szkoleń online z nagrodami
  • Udział w społeczności Mam na forum
  • Darmowy newsletter z poradami dla młodych mam i kobiet w ciąży
  • Bezpłatny e-magazyn Niebieskie Pudełko
  • Podcasty tematyczne, infografiki oraz webinaria do pobrania
  • Bezpłatne poradniki do pobrania w PDF
  • Konkursy z nagrodami
  • Udział w Niebieskim Konkursie
ZAREJESTRUJ SIĘ

Zobacz również

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Forum

Forum
Advertisement

Imiona