Jak dobrze wykorzystać ten szczególny czas w rozwoju dziecka? Raczej niż stawiać na multimedialne zabawki, poświęć mu sporo własnej uwagi i czasu. Twoje dziecko bradzo Cię teraz potrzebuje!
- Pamiętaj o dobroczynnym wpływie muzyki na Twojego malucha. Może przy niej bawić się, zasypiać i odpoczywać. Obserwuj go uważnie. Jeśli daje sygnał, że wszystko mu przeszkadza, zadbaj o ciszę w domu i nie odtwarzaj muzyki zbyt głośno. Warto wiedzieć, że dźwięki o wyższej częstotliwości pobudzają mózg i rozluźniają ciało. Maluch słuchający muzyki uczy się harmonii i piękna. Muzyka budzi jego emocje. Każde dziecko jest gotowe i chętne do poznawania dźwięków i bawienia się nimi. Twój maluch urodził się z bardzo dobrym słuchem muzycznym, więc warto rozwijać jego muzyczną wrażliwość.
- Wykorzystaj w zabawie ze swoim dzieckiem tzw. „wierszyki na dziecięce masażyki”, czyli rymowane strofy połączone z dotykaniem ciałka malucha na różne sposoby. Takie masażyki przyciągają uwagę dziecka, pomagają mu uspokoić się i skoncentrować na sobie i swoim ciele. Zabawa daje ukojenie i poczucie jeszcze większej miłości i bezpieczeństwa, jest powodem do radości i do śmiechu, a przede wszystkim pozwala na budowanie i wzmacnianie miłości. Maluch czuje wtedy, że jest w centrum Twojej uwagi . Dobrym momentem do takich zabaw może być czas przed snem, nieprzyjemny proceder przewijania lub chwila, kiedy chcesz pocieszyć zasmuconego szkraba.
Przykład wierszyka-masażyka:
(Dopasuj swój dotyk do treści tekstu, „postukując”, „poklepując”, „ugniatając”, „wałkując” i „łaskocząc” ciałko Twojego malucha)
„Rzeczka”
Tu płynęła rzeczka
Idzie pani na szpileczkach
Tu stąpały słonie i biegały konie
Wtem przemknęła szczypaweczka
Zaświeciły dwa słoneczka
Spadł drobniutki deszczyk
Czy przeszedł cię dreszczyk?
- W zabawie z maluchem naśladuj głosy wydawane przez zwierzęta, maszyny lub przedmioty. Maluch lepiej te dźwięki zapamięta, kiedy będzie miał okazję zobaczyć pieska, ptaszka, a także tykający zegar czy hałasujący samochód lub pociąg.
- Regularnie czytaj swojemu maluchowi książeczki i pokazuj znajdujące się w nich proste obrazki. W prezencie urodzinowym możesz nawet przygotować dla swojego szkraba wykonaną własnoręcznie książeczkę. Wystarczy tylko sfotografować całą rodzinę, a także kilka zabawek, które zwykle towarzyszą waszym zabawom. Zdjęcia można powiększyć i zalaminować, a następnie spiąć razem, by miały formę książeczki. Maluch będzie mógł teraz do woli przewracać kartki, przyglądając się znajomym i rozpoznając ich na zdjęciach.
- Organizując zabawę swojemu maluchowi, nie dawaj mu zbyt wielu zabawek na raz. Jeśli będzie ich za dużo, spowodują bałagan nie tylko w pokoju, ale także w małej dziecięcej główce. Maluch potrzebuje czasu na skoncentrowanie się na jednym przedmiocie i na samodzielne jego odkrywanie.
- Jeśli Twój bobas pełza lub raczkuje, ułatw mu poruszanie się po podłodze, dywanie, między krzesłami. Niech uczy się samodzielnie, ale pod Twoim czujnym okiem, pokonywać dostosowane do jego możliwości przeszkody. Przy okazji będzie dotykał tego, co miękkie i twarde, szorstkie i gładkie, lekkie i ciężkie, ciepłe i zimne. To doskonała lekcja o różnorodności świata i zarazem stymulacja zmysu dotyku..
Zapamiętaj: Twój maluch uczy się przez praktyczne wykonywanie danej czynności. Uczy się pełzać pełzając, chodzić chodząc. Za każdym razem kiedy robi coś nowego, w jego mózgu tworzy się nowa ścieżka, po której przepływają impulsy nerwowe.
POZWÓL WIĘC SWOJEMU MALUCHOWI BYĆ PRAWDZIWYM ODKRYWCĄ.
-
Baraszkuj ze swoim brzdącem. Turlaj go, kołysz w ramionach, podrzucaj na swoich kolanach. Tulcie się do siebie jak najwięcej. Dzięki takim zabawom dajesz maluchowi nie tylko ciepło i uczucie, ale także pobudzasz jego zmysł równowagi. A, co najważniejsze, zapewniasz mu mnóstwo zdrowej radości!
Dodaj komentarz