Jesteś w ciąży latem? Doskonale! Wiemy, że ciąża w okresie letnim to jeszcze bardziej męczące upały i nierówna walka z komarami. Jednak jest to też szansa na wypoczynek na świeżym powietrzu, dużą dawkę witaminy D i bogactwo witamin w postaci owoców sezonowych. Dajemy Ci 7 sprawdzonych sposobów na to, jak przeżyć lato w ciąży i nie zwariować.
W ciąży bardzo ważne jest odpowiednie nawodnienie organizmu, szczególnie latem, gdy tracimy sporo wody z powodu wysokich temperatur. Przede wszystkim pij dużo wody – to najlepszy napój dla wszystkich przyszłych Mam. Korzystaj także z nawadniających właściwości niektórych owoców i warzyw, szczególnie arbuzów i ogórków. Arbuzy składają się z wody aż w 92%!
Im większy Twój brzuszek i im wyższa temperatura na zewnątrz, tym ważniejszy staje się odpowiedni ubiór. Dla własnego komfortu latem powinnaś nosić ubrania z przewiewnych, naturalnych tkanin, takich jak bawełna, len i jedwab. Jedwab da Ci szczególne ukojenie podczas upałów, ponieważ jest chłodny w dotyku. Postaw też na ubrania luźne, nieprzylegające do ciała – w przeciwnym razie będziesz czuła się jak w pancerzu.
Niedobór witaminy D jest dość powszechny w ciąży, dlatego większość ciężarnych ucieka się do suplementów diety. Nie jest łatwo też dostarczyć sobie z pożywieniem odpowiednią porcję tej witaminy. Tymczasem największym źródłem witaminy D, niezbędnej dla rozwoju Twojego dziecka, jest słońce, którego latem nawet w naszej szerokości geograficznej nie brakuje. Aby w skórze zaszła synteza witaminy D, wyjdź na minimum 15-minutowy spacer pomiędzy godziną 10:00 a 15:00. Musisz odsłonić ok. 20% powierzchni ciała, a więc np. twarz, przedramiona i częściowo nogi i nie stosować na te części ciała filtrów przeciwsłonecznych. Pamiętaj jednak, by nie przesadzić z czasem kąpieli słonecznej, ponieważ możesz nabawić się poparzenia słonecznego i przebarwień skóry. Oczywiście mimo kąpieli słonecznych nie rezygnuj z suplementacji wskazanej dla przyszłych mam.
Truskawki, maliny, borówki, jagody, czereśnie, soczyste arbuzy. Latem półki w warzywniaku aż uginają się od cudownych sezonowych owoców, a Ty masz szansę na codzienny zastrzyk witamin. Dodaj świeże owoce do owsianki, którą zjesz na śniadanie, a w upalne dni zamiast obiadu przygotuj pyszną sałatkę z arbuzem, serem feta i rukolą. Korzystaj z dobrodziejstw lata!
Jeśli latem przypada Twój drugi trymestr ciąży, a Ty czujesz się dobrze, nic nie stoi na przeszkodzie, by zorganizować mały letni wyjazd. Pamiętaj tylko, by uzgodnić go z lekarzem prowadzącym ciążę zanim zarezerwujesz bilety. W pierwszym trymestrze podróże są mniej komfortowe i zwykle niewskazane, ale wszystko zależy od Twojego samopoczucia. Nie musisz zresztą nastawiać się na dalekie, zagraniczne wojaże. Czasem wystarczy weekendowy wypad za miasto, by odpocząć na łonie natury i doskonale dotlenić organizm. Jeśli wybierasz się na wakacje w ciąży, koniecznie przeczytaj nasz tekst „Jak zaplanować wakacje w ciąży w 10 krokach”.
Ze względu na szalejące hormony, Twoja skóra w ciąży ma większą skłonność do przebarwień i nierównej opalenizny, a także łatwo ulega poparzeniom. Długie kąpiele słoneczne w ciąży nie są także polecane ze względu na to, że promienie słoneczne zmniejszają Twoje zasoby kwasu foliowego, niezbędnego dla prawidłowego rozwoju dziecka. Dlatego latem unikaj wylegiwania się na plaży. Jeśli jedziesz na wakacje do ciepłych krajów, koniecznie spakuj do walizki krem przeciwsłoneczny z filtrem mineralnym SPF 50.
Jak wskazują badania, kobiety w ciąży szczególnie przyciągają komary. Dzieje się tak dlatego, że te krwiożercze owady chętniej atakują ludzi o nieco większej posturze, a więc przyszła mama w zaawansowanej ciąży niewątpliwie jest dla nich łakomym kąskiem. Dodatkowo kobiety w ciąży wydychają więcej dwutlenku węgla niż reszta ludzi, co także wabi komary. Niestety walka z nimi jest nierówna, ponieważ nie możesz używać tradycyjnych repelentów zawierających DEET i inne chemiczne substancje. Twoim sprzymierzeńcem w walce z komarami mogą być więc np. środki stworzone specjalnie dla kobiet w ciąży, które zamiast DEET zawierają odpowiednie stężenie wybranych olejków eterycznych. Jeśli nie chcesz unikać wyjazdów nad rzekę lub jezioro, postaw na odpowiedni ubiór i chłodny prysznic. Dzięki niemu zmyjesz z siebie pot, który działa jak wabik na komary. Więcej na temat bezpiecznych sposobów na walkę z komarami w ciąży znajdziesz w naszym artykule.
Tagi: lato
Dodaj komentarz