Młodzi rodzice często martwią się o sen swojego dziecka, zastanawiając się, czy niemowlę nie śpi zbyt długo albo zbyt krótko. Niepokój budzą także kłopoty z zasypianiem. Jakie są przyczyny dziecięcej bezsenności? Co należy sprawdzić w pierwszej kolejności i jakie problemy można łatwo wyeliminować? Gdzie zasięgnąć porady w sprawie ewentualnych nieprawidłowości snu niemowlęcia?
Zdrowy, donoszony noworodek przesypia nawet 20 godzin w ciągu doby, jednak rzadko więcej niż 3-4 godziny za jednym razem. Dziecko w czasie snu może się poruszać, odruchowo ssać, przyjmować grymasy twarzy – wszystkie te zachowania są naturalne. Sen niemowlęcia od około drugiego miesiąca życia zaczyna się regulować – dziecko zaczyna rozróżniać dzień i noc oraz zmniejsza się potrzeba snu – półroczne dziecko będzie przesypiało około 15 godzin na dobę, z czego około od 10 do 12 godzin w nocy. Wzmocnieniem regularności snu są wykonywane o stałych porach czynności pielęgnacyjne i karmienia.
Gdy kończy się okres noworodkowy, zmęczeni rodzice wypatrują unormowania się u niemowlęcia godzin snu i pobudek. Dziecko, które jeszcze nie opanowało umiejętności rozróżniania dnia i nocy, nie zawsze jednak śpi tak grzecznie, jak pragną tego mama i tata. Przyczyn bezsenności i wybudzania się może być co najmniej kilka.
1) Głód. Jeśli dziecko nie najadło się wystarczająco w ciągu dnia, w nocy może obudzić się głodne. Aby spało jak najdłużej, nakarm je butelką lub przystaw do piersi tuż przed tym, jak sama będziesz kładła się spać. Zwiększy to szansę, że nakarmione około północy obudzi się dopiero rano.
2) Brak wygody. Sprawdź, czy maleństwo ma dobrze dobraną pieluchę. Być może uwiera go szew koszulki albo metka w śpioszkach, może materac jest niewygodny albo kocyk zbyt gruby i dziecku jest zbyt ciepło. Jeśli dziecko śpi w śpiworku, być może okrycie krępuje jego ruchy, powodując zdenerwowanie.
3) Nieregularny tryb życia. Dziecko każdego dnia budzone o innej porze, nie będzie chciało zasypiać o stałej godzinie. Aby ułatwić i zapewnić spokojny sen, warto wprowadzić powtarzalną sekwencję zdarzeń: wieczorna kąpiel, karmienie, wyciszenie dziecka i usypianie, realizując wszystkie czynności o stałej porze. Regularny rytm dnia wyciszy dziecko i zapewni mu poczucie bezpieczeństwa, przyzwyczajając równocześnie do samodzielnego zasypiania.
4) Przegrzewanie sypialni dziecka. Optymalna temperatura w pomieszczeniu, gdzie śpi dziecko to 19-22oC. Jeśli niemowlę wierci się, ma spocony kark i nie może zasnąć, prawdopodobnie jest mu za ciepło. Zanim ułożysz dziecko do snu, dobrze wywietrz pomieszczenie. Zaopatrz się w termometr pokojowy i kontroluj wysokość temperatury. W zbyt ciepłym pomieszczeniu dziecko może budzić się z powodu pragnienia – w takiej sytuacji można dziecku podać pierś lub, jeśli już stosowane jest dopajanie, przegotowaną wodę mineralną (podawanie niemowlęciu wody warto skonsultować z pediatrą).
5) Katar. Dla niemowlęcia zatkany nos to prawdziwy problem, zaczerpnięcie oddechu jest dla niego wyjątkowo trudne. Lekarz pediatra wskaże ci bezpieczne sposoby oczyszczania nosa malucha, na przykład z zastosowaniem soli fizjologicznej albo wody morskiej.
6) Przemęczenie. Dziecko, które w ciągu dnia było narażone na zbyt dużą ilość bodźców, może mieć kłopot z wyciszeniem się i zaśnięciem. Można mu pomóc, stosując ciepłą kąpiel i spokojny masaż przy pomocy oliwki, rozluźniający mięśnie rączek i nóżek. Zabiegów dokonuj przy stłumionym świetle.
7) Zbyt głośno… albo zbyt cicho. Sen dziecka może zakłócić zbyt głośna rozmowa czy włączony telewizor, ale również idealna cisza – stłumione, domowe odgłosy zwiększają u niemowlęcia poczucie bezpieczeństwa.
8) Gdy bezsenność oznacza chorobę…
Kłopot z zaśnięciem, zwłaszcza połączony z płaczliwością dziecka, może zwiastować rozwój choroby. Jeśli dziecko już w ciągu dnia zachowywało się inaczej niż zwykle, a w nocy budzi się z podwyższoną temperaturą ciała, najprawdopodobniej w jego organizmie rozwija się infekcja.
Gorączkującemu dziecku nie powinno podawać się żadnych lekarstw nie zleconych przez pediatrę, a jeśli temperatura stale rośnie, koniecznie będzie wezwanie lekarza. Rodzice przed jego przybyciem mogą próbować obniżyć temperaturę, stosując chłodne okłady na nogi dziecka.
U niemowlęcia w wieku 6-8 miesięcy może ujawnić się refluks żołądkowo-przełykowy. Treść żołądka przedostaje się do górnej części przełyku, wywołując stan zapalny, powodujący trudności z karmieniem, przełykaniem i ulewanie podczas odbijania. Objawem towarzyszącym może być także bezsenność, połączona z uporczywym płaczem. Odpowiednio wczesne wykrycie refluksu pozwala na szybkie podjęcie leczenia, dlatego, jeśli u dziecka pojawiają się wymienione symptomy, należy możliwie szybko skontaktować się z lekarzem pediatrą.
Młodzi rodzice, których dziecko nie ukończyło pierwszego roku życia mogą liczyć na telefoniczną pomoc ekspertów, który, tak jak oni czuwają, dwadzieścia cztery godziny na dobę. Aby aktywować telefoniczną pomoc medyczną 24/7 dla maluszka wystarczy zarejestrować się na stronie www.aviva.pl/mlodzi-rodzice przed ukończeniem przez dziecko 3 miesiąca życia.
Tagi: bezsenność u niemowlęcia, bezsenność u noworodka, refluks żołądkowo-przełykowy, sen dziecka, sen niemowlęcia
Dodaj komentarz