Strona główna » Niemowlę » Karmienie i dieta » Rozszerzanie diety » Co warto wiedzieć o sokach dla niemowląt?

Co warto wiedzieć o sokach dla niemowląt?

Gdy niemowlę karmione piersią kończy pół roku życia, można podać mu już pierwsze łyżeczki soku owocowego. Dziecko karmione sztucznie smak soku może poznać już w piątym miesiącu. Nadal mleko mamy i modyfikowane będzie najważniejszym napojem i pokarmem, jednak jest to wstęp do rozszerzania diety i nauki dziecka dobrych nawyków żywieniowych. Jakie soki owocowe można podać niemowlęciu? Samemu wyciskać czy podawać kupione w sklepie? Sprawdź, co powinnaś wiedzieć o sokach owocowych dla twojego malucha.

Po pierwsze łagodne i niealergizujące

Rozszerzanie diety niemowlęcia zaczyna się od podawania niewielkiej ilości, bo dwóch lub trzech łyżeczek nowości przez kilka dni. To samo dotyczy soków owocowych. Powinny to być jednoskładnikowe soki z owoców lub warzyw jak najmniej alergizujących i o dość łagodnym smaku, marchewkowy lub jabłkowy. Mają one słodki smak, które przeważnie maluchy polubią od razu. Po kilku dniach można podać następny smak, m.in. sok z gruszek, winogron, bananowy, malinowy, jagodowy, brzoskwiniowy oraz z dyni. Nie powinno się podawać dziecku przed ukończeniem roku soków z owoców cytrusowych, ponieważ są wysoce alergizujące.

Przecierowy czy klarowny?

Warto podawać maluchowi naprzemiennie różne rodzaje soków. Z punktu widzenia wartości odżywczych naturalne soki przecierowe są bogatsze od klarownych, ponieważ zawierają błonnik pokarmowy, którego w soku klarownym brakuje oraz więcej minerałów. Z tego względu też sok przecierowy może być z powodzeniem podawany jako samodzielny posiłek w momencie, kiedy maluch wypija już jego większe ilości, lecz nie więcej jak 150 ml dziennie. Sok klarowny natomiast może posłużyć jak o dodatek do posiłku. Nie powinno się jednak traktować soku jako sposób na gaszenie pragnienia. Ze względu na obecność w nich naturalnych cukrów, lepiej od początku podawać niemowlęciu do picia wodę, co kształtuje dobre nawyki żywieniowe na przyszłość.

Wyciskać w domu czy podawać gotowy?

Podawanie soków wyciskanych w domu warto praktykować, ale tylko jeśli warzywa i owoce, z których wyciskamy soki pochodzą ze sprawdzonego źródła, najlepiej uprawy ekologicznej lub własnego ogródka. Mamy wtedy pewność, że w soku nie znajdą się pozostałości po nawozach sztucznych i przyśpieszaczach wzrostu, które z pewnością na dłuższą metę zaszkodzą dziecku. Jeśli nie mamy możliwości sprawdzenia dokładnego pochodzenia owoców i warzyw, lepiej jest podawać maluchowi gotowe soki owocowe z oznaczeniem specjalnego przeznaczenia żywieniowego, czyli wyprodukowane dla niemowląt i dzieci. Wtedy mamy gwarancję, że powstały one z produktów, których uprawa od początku do końca jest kontrolowana, podobnie jak każdy etap produkcji oraz na każdym kroku przestrzega się rygorystycznych, określonych przepisami prawa, warunków. Jedne z najchętniej kupowanych soczków dla niemowląt i dzieci Bobo Frut spełniają te najbardziej rygorystyczne wymagania produkcji żywności przeznaczonej dla niemowląt i dzieci do lat 3. Są one również idealnie dostosowane do wieku dziecka i dostępne w bardzo szerokiej gamie smaków i połączeń owocowo-warzywnych, jak np. jabłko i marchewka, jabłko, dynia, winogrona czy dla starszych niemowlaków pomidor, dynia, marchewka i wiele innych.

Tagi: , , , , , , , , , ,

Twoje korzyści z rejestracji

  • Kody rabatowe na ubranka dla dzieci wysyłane na Twój e-mail
  • SMS ze zniżkami do sklepów z zabawkami
  • Zaproszenia do darmowych szkoleń online z nagrodami
  • Udział w społeczności Mam na forum
  • Darmowy newsletter z poradami dla młodych mam i kobiet w ciąży
  • Bezpłatny e-magazyn Niebieskie Pudełko
  • Podcasty tematyczne, infografiki oraz webinaria do pobrania
  • Bezpłatne poradniki do pobrania w PDF
  • Konkursy z nagrodami
  • Udział w Niebieskim Konkursie
ZAREJESTRUJ SIĘ

Zobacz również

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Forum

Forum
Advertisement

Pakiety

Będę Mamą Moje pierwsze dni Mam 6 miesięcy Skarb Malucha

Placówki