Strona główna » Niemowlę » Karmienie i dieta » Karmienie naturalne » Odciąganie i zamrażanie mleka – dlaczego i jak to robić. Kupowanie mleka przez Internet

Odciąganie i zamrażanie mleka – dlaczego i jak to robić. Kupowanie mleka przez Internet

W idealnym świecie miałabyś dla swojego dziecka tyle czasu, ile tylko sobie wymarzysz. Mogłabyś karmić go piersią i być przy nim jak najdłużej. Jednak rzeczywistość może być zupełnie inna. Jeżeli jesteś karmiącą mamą, która chodzi do pracy na pełen etat, często masz wyjazdy służbowe lub urodziłaś wcześniaka i chcesz, aby maluszek otrzymywał najlepszy możliwy pokarm – wówczas optymalnym rozwiązaniem jest odciąganie pokarmu z piersi za pomocą laktatora elektrycznego. Podpowiadamy, w jaki sposób to robić, jak przechowywać i podawać takie mleko. Ostrzegamy także przed ryzykiem, jakim jest kupowanie pokarmu kobiecego przez Internet.

Jak PRZECHOWYWAĆ I ZAMRAŻAĆ mleko?

Najlepiej zamrażaj niewielkie porcje mleka, czyli ok 30-50 ml. Dzięki temu po rozmrożeniu 076nie zmarnujesz ani kropelki cennego pokarmu. Co masz jednak zrobić w sytuacji, gdy jednorazowo nie jesteś w stanie odciągnąć z piersi więcej niż np. 20-30 ml mleka? Wówczas dobrym rozwiązaniem jest zebranie razem 3 porcji ściągniętego pokarmu i mrożenie ich razem. Warunek jest jednak taki, by odstęp między pierwszą a ostatnią porcją nie był dłuższy niż 7 godzin. Mleko umieszczamy w specjalnych pojemniczkach, które często dostaniemy w komplecie z zakupionym laktatorem. Najlepiej dokładnie opisuj na pojemniku datę i godzinę odciągania mleka. Możesz je trzymać ok. 2-5 dni w lodówce o temperaturze 4 stopni Celsjusza, jednak tylko 48 godzin jeżeli urodziłaś wcześniaka. Jeżeli jesteście na wakacjach i nie macie możliwości skorzystać z lodówki, ale posiadacie torbę chłodniczą, także o temperaturze 4 stopni Celsjusza, pokarm będzie odpowiedni do spożycia jeszcze przez 24 godziny. W zamrażalniku, który znajduje się wewnątrz lodówki, możemy przechowywać mleko do 14 dni w przypadku dzieci zdrowych oraz do 7 dni w przypadku wcześniaków. W zamrażarko-lodówce (czyli lodówce z osobnymi drzwiami do zamrażarki i do lodówki) można przechowywać mleko 3-4 miesiące dla dzieci zdrowych i kilka tygodni dla wcześniaków. Natomiast w zamrażarce (oddzielnym urządzeniu) mleko możemy przechowywać najdłużej, czyli aż pół roku, a 3 miesiące w przypadku wcześniaków. Skąd takie różnice między urządzeniami? Pamiętajmy o tym, że w przypadku zamrażarko-lodówki i zamrażalniku wewnątrz lodówki mamy do czynienia ze zmieniającą się temperaturą. Tylko zamrażarka gwarantuje stałą temperaturę wynoszącą około -20 stopni Celsjusza.

Jak przygotować zamrożone mleko do podania dziecku?

Po pierwsze, musisz je rozmrozić. Nigdy nie rób tego w kuchence mikrofalowej. Najlepszy sposób to przełożyć mleko z zamrażalnika do lodówki na kilka godzin, by stopniowo zmieniło temperaturę na nieco wyższą. Po wyjęciu z lodówki można je podgrzać w kąpieli wodnej (woda o temperaturze ok. 37 stopni Celsjusza) lub zostawić na kilka godzin w temperaturze pokojowej – jeżeli dysponujesz taką ilością czasu. Tuż przed podaniem maluszkowi ogrzej mleko strumieniem ciepłej wody i delikatnie zamieszaj.

Co jeżeli rozmroziliśmy mleko i nie zużyliśmy całej jego porcji? Możemy je znów umieścić w lodówce, jednak przechowujemy je maksymalnie 24 godziny. Natomiast mleko, które rozmroziliśmy w kąpieli wodnej i ogrzaliśmy możemy przechowywać w temperaturze pokojowej nie dłużej niż 4 godziny. Po tym czasie nie nadaje się już do spożycia.

KUPOWANIE MLEKA PRZEZ INTERNET

Część matek mających problemy z laktacją decyduje się na ryzykowny krok, jakim jest zakup mleka kobiecego przez Internet. Choć ten proceder jest uznany za nieetyczny i powinien zostać zabroniony według Europejskiego Stowarzyszenia Banków Mleka, ofert nie brakuje. Dlaczego jest to obarczone wysokim ryzykiem? Przede wszystkim nie masz pewności, czy kobieta, która sprzedaje pokarm, nie jest zakażona np. wirusem HIV. Nie wiesz też, czy mleko zostało pobrane w sterylnych warunkach oraz jakiej jest jakości. A jak wiadomo, jakość pokarmu z piersi zależy od wielu czynników, takich jak odpowiedni styl odżywiania, zdrowy tryb życia, niepalenie papierosów i niespożywanie alkoholu. Czy chciałabyś, aby Twój maluszek dostał pokarm od kobiety, która np. wypija kilka kaw dziennie i przyjmuje sporo leków? Nie możesz być pewna, czy opis, jaki zamieściła w Internecie, jest prawdziwy. Dlatego jedyną godną zaufania instytucją w tym zakresie są banki mleka, które zanim przyjmą pokarm od matki, kierują ją na dokładne badania pod kątem kilku infekcji. Jeżeli pragniesz rozwiązać swój problem z laktacją, warto także udać się do konsultanta laktacyjnego. Możesz o niego spytać w szpitalu, w którym rodziłaś, w przychodni rejonowej lub w Internecie.

Tagi: , , , ,

Twoje korzyści z rejestracji

  • Kody rabatowe na ubranka dla dzieci wysyłane na Twój e-mail
  • SMS ze zniżkami do sklepów z zabawkami
  • Zaproszenia do darmowych szkoleń online z nagrodami
  • Darmowy newsletter z poradami dla młodych mam i kobiet w ciąży
  • Bezpłatny e-magazyn Niebieskie Pudełko
  • Podcasty tematyczne, infografiki oraz webinaria do pobrania
  • Bezpłatne poradniki do pobrania w PDF
  • Konkursy z nagrodami
  • Udział w Niebieskim Konkursie
ZAREJESTRUJ SIĘ

Zobacz również

Skomentuj jako pierwszy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Forum

Forum
Advertisement

Pakiety

Będę Mamą Moje pierwsze dni Mam 6 miesięcy Skarb Malucha

Placówki