Strona główna » Przed ciążą » Wyprawka dla mamy i dziecka – praktyczna i kompletna

Wyprawka dla mamy i dziecka – praktyczna i kompletna

wyprawka dla mamy i dziecka

Większość przyszłych rodziców wręcz uwielbia zakupy „dla dzidziusia”. Bardzo często nienarodzony maluszek ma garderobę i wyposażenie pokoju jak mały celebryta. Oczywiście nie można nikomu odmówić przyjemności buszowania wśród słodkich śpioszków, kaftaników, smoczków i grzechotek. Warto jednak w ferworze dzidziusiowych zakupów nie zapomnieć o niezwykle ważnej kwestii, jaką jest wyprawka dla noworodka i mamy.

Wyprawka do szpitala to podstawa

Lista rzeczy, które należałyby mieć przygotowane na poród i połóg w szpitalu, odbiega nieco od najbardziej słodkich i lubianych zakupów. Oczywiście obejmuje ubranka czy kosmetyki, ale raczej nie skupiamy się na pierwszych ogrodniczkach, karuzelce nad łóżeczko czy uroczych bamboszkach. Na szczęście skompletowanie praktycznej wyprawki dla dziecka do szpitala nie wymaga wiedzy tajemnej – dobre rady znajdziemy w internecie, w serwisach związanych z macierzyństwem, np. tutaj – https://www.zdrowystartwprzyszlosc.pl/wyprawka-do-szpitala-dla-mamy-i-dziecka.

Niezbędne dokumenty

Zacznijmy od tego co niezbędne od strony formalnej, medycznej  – nie zapominajmy, że jest to jednak hospitalizacja. A zatem pod ręką należy mieć etui z dowodem osobistym, zapisanym NIP-em zakładu pracy dla kobiet zatrudnionych. Starannie kompletujemy też dokumenty medyczne zaczynając od karty przebiegu ciąży i skierowania do szpitala – jeśli jest to termin porodu i lekarz wydał skierowanie. Pamiętajmy jednak, że kobieta w ciąży zostanie przyjęta także bez skierowania. Przyszła mama powinna mieć także skompletowane wyniki badań takie jak:

  • grupa krwi,
  • aktualna morfologia,
  • badanie moczu, 

Niezbędny będzie także wynik badania USG  (najistotniejsze są pierwsze i ostatnie badania),

wynik HBS oraz aktualne badania poziomu cukru, jeśli przyszła mama leczy się na cukrzycę.

Taki  zestaw warto mieć gotowy, w teczce, w jednym miejscu, a w ostatnich dniach przed porodem najlepiej zapakować dokumentację do torby z wyprawką dla mamy do szpitala.

Wyprawka dla przyszłej mamy

Ekwipunek szpitalny dotyczy zarówno mamy jak i dziecka – jakby nie było pobyt związany z porodem potrwa co najmniej kilka dni. Przyjrzyjmy się zatem wskazówkom dotyczącym niezbędnika dla przyszłej mamy. Oczywiście należy zapakować ubrania (i inne tekstylia, akcesoria) i to specyficzne, nawet jak na szpitalne standardy. W wyprawce dla mamy powinny znaleźć się koszulki nocne, praktycznym rozwiązaniem jest krótki rękaw (wygodny, kiedy konieczna jest kroplówka) oraz zapinanie z przodu (sprawdzi się przy karmieniu noworodka). Warto mieć co najmniej dwie takie koszulki – na zapas i na wszelki wypadek. Należy zapakować także szlafrok i bieliznę, czyli:

  • bawełniany biustonosz do karmienia,
  • kilka par  majtek, zaleca się specjalne siatkowe, które podtrzymując opatrunki nie tamują przepływu powietrza,

Dla komfortu i higieny niezbędne są podkłady poporodowe – specjalne, chłonne podpaski  w dużym rozmiarze, a także podkłady na łóżko. Zabieramy również wygodne skarpety i antypoślizgowe kapcie, klapki pod prysznic, ręczniki – kąpielowy i mały podręczny oraz ręcznik papierowy, chusteczki itp.

Akcesoria i kosmetyki – oczywiście nie chodzi o pełną paletę cieni do powiek, choć warto zabrać ze sobą coś do makijażu. Młoda mama poczuje się pewniej z delikatnym make-upem, w razie wizyty gości. W kosmetyczce do szpitala warto zatem zmieścić nie tylko mydło, żel do mycia twarzy, szampon, krem do twarzy i rąk, ale także podkład i tusz do rzęs. Oczywiście nie zapominamy o szczoteczce i paście do zębów, przyda się również krem dla mam na pękające brodawki. Szpitalna wyprawka dla mamy powinna także zawierać ładowarkę do telefonu, aparat (o ile nie pstrykamy zdjęć telefonem). Niektóre przyszłe mamy spakują też laktator oraz poduszkę poporodową, którą doceni każda kobieta rodząca siłami natury.

Bardzo często przy porodzie bywa obecna osoba towarzysząca (mąż, mama, przyjaciółka), która również powinna mieć przygotowany swój niezbędnik. Oczywiście trzeba pamiętać o dowodzie osobistym, a poza tym przyda się para klapek na zmianę oraz czyste, wygodne ubranie. Kilkugodzinny poród pomoże przetrwać małe co nieco „na ząb”, a małego bohatera warto uwiecznić na zdjęciu, zatem zabieramy telefon i ładowarkę, ewentualnie aparat fotograficzny.

Podręczny bagaż dla noworodka

Jak widać jest o czym pamiętać, a przed nami jeszcze kwestia wyprawki dla noworodka do szpitala. Jeśli chodzi o listę rzeczy dla nowo narodzonego maleństwa przygotowujemy niemały zestaw, w którym musi być miejsce na pieluszki w najmniejszym rozmiarze oraz kilka pieluszek tetrowych i nawilżane, delikatne chusteczki dla noworodków i niemowląt. Pierwsza garderoba noworodka składa się na ogół ze śpioszków typu ”pajacyki”, body, śpioszków i kaftaników (wystarczą po 3 szt.). Maluszek będzie także potrzebował  bawełnianej cienkiej czapeczki, skarpetek, rękawiczek na rączki – niektóre noworodki mają naprawdę ostre paznokietki. W wyprawce dla dziecka powinien być też kocyk albo specjalny rożek. Na dobry początek w kosmetyczce maluszka umieszczamy  krem dla noworodków i niemowląt i oliwka. Na wszelki wypadek warto spakować butelkę ze smoczkiem, gdyby trzeba było dokarmiać dziecko. Ubranka na drogę ze szpitala do domu – można dowieźć później, nie trzeba pakować ich do torby z wyprawką do szpitala dla noworodka.

Praktyczne sugestie i dobre rady

Zapewne wiele przyszłych mam zastanawia się nad tym, kiedy zabrać się za kompletowanie takiego zestawu. Doświadczenie pokazuje, że najlepiej – ok 6-7 miesiąca, wystarczy czasu na spokojne i przemyślane zakupy. Co jeszcze warto wiedzieć na temat przygotowania wyprawki dla niemowlaka do szpitala?

  • skorzystaj z pomocy doświadczonych koleżanek – mam, które doradzą jakie ubranka są najwygodniejsze i powstrzymają przed szaleństwem kupowania zbyt wielu słodkich ciuszków (maluszki naprawdę szybko rosną),
  • wszystkie rzeczy dla dziecka powinny być uprane i wyprasowane, również te nowe, a ubranka dla noworodka powinny być wykonane z bezpiecznych, naturalnych tkanin,
  • spakuj rzeczy razem z osobą, która będzie towarzyszyć Ci w szpitalu – osobno rzeczy dla mamy, osobno dla dziecka, to ułatwi znalezienie pierwszych ubranek dla noworodka.

Szpitalna wyprawka dla noworodka i mamy to jedno, ale przecież już wkrótce szczęśliwa rodzina zawita do domu. Dlatego zawczasu warto pomyśleć o nowej garderobie dla mamy, która raczej nie powróci natychmiast do dawnej sylwetki oraz o wygodnych ubraniach i bieliźnie do karmienia. Dla malutkiego dziecka niezbędne będą fotelik do samochodu, wózek, łóżeczko i pościel oraz wanienka, ale wybór tych elementów to temat na kolejny, solidny elaborat.

Instagram

Twoje korzyści z rejestracji

  • Kody rabatowe na ubranka dla dzieci wysyłane na Twój e-mail
  • SMS ze zniżkami do sklepów z zabawkami
  • Zaproszenia do darmowych szkoleń online z nagrodami
  • Udział w społeczności Mam na forum
  • Darmowy newsletter z poradami dla młodych mam i kobiet w ciąży
  • Bezpłatny e-magazyn Niebieskie Pudełko
  • Podcasty tematyczne, infografiki oraz webinaria do pobrania
  • Bezpłatne poradniki do pobrania w PDF
  • Konkursy z nagrodami
  • Udział w Niebieskim Konkursie
ZAREJESTRUJ SIĘ

Zobacz również

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Forum

Forum
Advertisement

Imiona