Strona główna » Małe dziecko » Dobre rady » 7 prostych rad jak przetrwać upały w ciąży

7 prostych rad jak przetrwać upały w ciąży

upały w ciąży

Wiele kobiet obawia się „letnich” ciąż. Nic dziwnego, gdyż rosnące temperatury oraz ciśnienie atmosferyczne mogą dokuczać każdemu, a w ciąży wszelkie dolegliwości z tym związane mogą być bardziej odczuwalne.

Gdy termometr rozpala się do czerwoności

Zazwyczaj wszyscy czekamy na wakacje i gorące lato. Bywa jednak tak, że przez dłuższy czas temperatury są bardzo wysokie, ochłodzenie nie przychodzi, deszcz nie pada, a długo wyczekiwany upał w końcu zaczyna doskwierać. Szczególnie narażone są osoby starsze, dzieci, jak również kobiety w ciąży. Do najczęstszych dolegliwości można zaliczyć: osłabienie, senność, dekoncentracja, omdlenia, duszność, obrzęki, skoki ciśnienia, nadpotliwość, plamy od słońca itp.

Na szczęście są sposoby, dzięki którym możemy radzić sobie z upałami, by uniknąć przykrych konsekwencji:

  1. Spacery

Czy powinnaś unikać spacerów podczas upalnego lata? Nie! Ale staraj się pamiętać o tym, by nie wychodzić w okolicach południa, a spacerując szukać miejsc zacienionych, nie przebywać długo na słońcu oraz jeśli masz możliwość, przysiąść sobie na ławce i odpocząć.

  1. Opalanie

Niestety, jeśli dotychczas uwielbiałaś kąpiele słoneczne, będąc w ciąży musisz zrobić sobie przerwę. Intensywne promieniowanie jest w Twoim stanie szczególnie szkodliwe i niebezpieczne. Pod wpływem słońca może nasilić się powstawanie plam lub przebarwień na twarzy i na ciele, ale co ważniejsze w czasie ciąży obniża się odporność i wzrasta ryzyko zachorowania na czerniaka skóry. Przed każdym wyjściem na zewnątrz najlepiej wysmarować się kremem z wysokim filtrem, założyć okrycie głowy, oraz pamiętać o tym, by nie eksponować brzucha na słońce – zbyt duże dawki witaminy D3 mogą zaszkodzić rozwijającemu się dziecku.

  1. Odpoczynek

Pomimo tego, że odpoczynek jest ważny podczas całej ciąży, należy szczególnie podkreślić jego znaczenie w trakcie upalnych dni. Wysokie temperatury sprawiają, że czujesz się osłabiona, zdekoncentrowana, Twój organizm jest obciążony, a Ty jesteś bardziej narażona na omdlenia czy zasłabnięcia. Nie zapominaj o regeneracji sił, będą Ci potrzebne na kolejne dni!

  1. Ochłoda

Oczywistym jest, że gdy jest nam gorąco, natychmiast szukamy sposobu by się ochłodzić. I to wydaje się logiczne. Należy jednak pamiętać o tym, by unikać pomieszczeń klimatyzowanych, gdyż nagłe zmiany temperatury mogą nam tylko zaszkodzić, a wtedy nietrudno o przeziębienie. Staraj wybierać się miejsca chłodne, ale nie zimne, zacienione, w pobliżu wody. Gdy czujesz, że jest Ci bardzo gorąco, możesz ochłodzić się kompresami lub po prostu zwilżoną chustką, kładąc ją na twarz, kark, czy dekolt. Pomocne mogą okazać się również mgiełki z wodą termalną, lub po prostu chłodny prysznic. Ostrożnie też z lodami, jesteś teraz bardziej narażona na wszelkie choroby, w tym zapalenie gardła.

  1. Odpowiednie nawodnienie

Gdy lato w pełni nie wolno zapominać o zalecanej dziennej dawce płynów. Podczas upałów ilość ta nawet wzrasta, gdyż bardziej się pocimy i potrzebujemy dodatkowego nawodnienia. Powinnaś wypijać co najmniej 2 – 3 litry płynów każdego dnia, przy czym najlepiej by była to niegazowana woda mineralna. Zawsze miej przy sobie małą buteleczkę i nie lekceważ sygnałów, że Twój organizm jest spragniony. Dobrze gaszą pragnienie również koktajle owocowe, świeżo wyciskane soki owocowe bez cukru, herbaty mrożone lub herbatki ziołowe (np. miętowa).

  1. Zapobieganie obrzękom

Dość powszechną i mało przyjemną dolegliwością pojawiającą się latem są obrzęki. Zazwyczaj dotyczą one nóg i stóp, jednak zdarza się, że kobiety skarżą się na obrzęki na całym ciele. Tu pomocne może okazać się w pierwszej kolejności wspomniane odpowiednie nawodnienie. Im więcej pijemy, tym bardziej zmniejsza się prawdpopodobieństwo wystąpienia obrzęków. Zbawienne może okazać się również odpoczywanie z uniesionymi nogami, jak również smarowanie żelami chłodzącymi, zawierającymi wyciąg z kasztanowca. Powinnaś też pamiętać o tym, by wybierać zdecydowanie wygodne buty na płaskiej podeszwie. Szpilki schowaj na inny czas. Jeśli natomiast zauważasz, że puchną Ci również dłonie, powinnaś niezwłocznie pozbyć się z palców wszelkiej biżuterii. Obrączka czy pierścionek zaręczynowy muszą poczekać aż palce będą znów swoich naturalnych rozmiarów.

  1. Lekka odzież

W ciąży bardziej niż kiedykolwiek powinnaś zwracać uwagę na to, z czego są wykonane Twoje ubrania. W gorące dni wybieraj naturalne tkaniny, odzież z czystej bawełny bez dodatków lub odzież lnianą. Zrezygnuj z obcisłych jeansów czy t-shirtów, zdecydowanie lepszym wyborem będą teraz luźne, przewiewne ubrania np. sukienki czy tuniki, najlepiej w jasnych kolorach, by tak bardzo nie przyciągały promieni słonecznych.

 

Upały w ciąży mogą być nie tyle dokuczliwe, ile nawet niebezpieczne. Zarówno odwodnienie jak i przegrzanie mogą stanowić zagrożenie dla mamy i dziecka. Dlatego należy pamiętać o wszystkich zasadach rozsądnego korzystania z upalnego lata, a jeśli pojawią się niepokojące objawy, lub zaczną się one nasilać, powinnaś niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.

 

Tagi: , ,

Twoje korzyści z rejestracji

  • Kody rabatowe na ubranka dla dzieci wysyłane na Twój e-mail
  • SMS ze zniżkami do sklepów z zabawkami
  • Zaproszenia do darmowych szkoleń online z nagrodami
  • Udział w społeczności Mam na forum
  • Darmowy newsletter z poradami dla młodych mam i kobiet w ciąży
  • Bezpłatny e-magazyn Niebieskie Pudełko
  • Podcasty tematyczne, infografiki oraz webinaria do pobrania
  • Bezpłatne poradniki do pobrania w PDF
  • Konkursy z nagrodami
  • Udział w Niebieskim Konkursie
ZAREJESTRUJ SIĘ

Zobacz również

Skomentuj jako pierwszy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Forum

Forum
Advertisement

Pakiety

Będę Mamą Moje pierwsze dni Mam 6 miesięcy Skarb Malucha

Placówki