Strona główna » Ciąża i poród » Ciąża mnoga » Ciąża bliźniacza

Ciąża bliźniacza

ciąża bliźniacza

Wiadomość o tym, że pod sercem mamy rozwija się dwoje a nie jedno dziecko, dla wielu rodziców może być niemałym zaskoczeniem, a nawet szokiem. To w pełni zrozumiałe, bo oprócz podwójnego szczęścia i radości, ciąża bliźniacza wiąże się z podwójnym stresem, strachem, ryzykiem i obciążeniem dla organizmu kobiety. Dobrze jest mieć wtedy wiedzę na co warto być przygotowanym.

  1. Ciąża wysokiego ryzyka

Z założenia każda ciąża mnoga, w tym bliźniacza, jest traktowana jako ciąża wysokiego ryzyka. Wynika to ze zwiększonego zagrożenia różnymi powikłaniami (m.in. cukrzyca ciążowa, stan przedrzucawkowy, (przedwczesny poród) dlatego też kobieta w ciąży bliźniaczej jest objęta szczególną opieką lekarską. Wiąże się to z częstszymi niż w ciąży pojedynczej wizytami u lekarza prowadzącego, jak również większą ilością badań kontrolnych.

  1. Typ ciąży bliźniaczej

Jedną z pierwszych informacji jakie ustali lekarz po stwierdzeniu ciąży bliźniaczej będzie jej typ. Ma on istotne znaczenie jeśli chodzi o rozwój dzieci oraz stopień ryzyka ewentualnych powikłań. Możemy mieć do czynienia z ciążą:

  • Jednoowodniową – jednokosmówkową: występuje ona w ciąży jednojajowej i oznacza, że dzieci rozwijają się w jednym worku owodniowym i mają wspólne łożysko – kosmówkę. Rodzaj ten występuje najrzadziej i niesie za sobą największe ryzyko powikłań ciążowych i okołoporodowych.
  • Dwuowodniową – dwukosmówkową (inaczej dwuzygotyczną): może występować zarówno w ciąży jedno-, jak i dwujajowej. W praktyce oznacza, że dzieci rozwijają się we własnych workach owodniowych i mają osobne łożyska. Jest to „najbezpieczniejszy” rodzaj ciąż bliźniaczych, gdyż niesie za sobą najniższe ryzyko powikłań.
  • Dwuowodniową – jednokosmówkową: ten rodzaj może dotyczyć również ciąży jednojajowej oraz dwujajowej. Dzieci rozwijają się w osobnych owodniach, lecz dzielą ze sobą wspólne łożysko. W tym typie ciąży mnogiej istnieje ryzyko wystąpienia zespołu TTTS, czyli zespołu podkradania między płodami.
  1. Podwójny wysiłek

Dwa płody pod sercem mamy to podwójne obciążenie dla jej organizmu. Od teraz Twoja krew tętni dla dwóch małych istot, które intensywnie rozwijają się i rosną. W związku z tym możesz być narażona na spotęgowane dolegliwości tj. silniejsze mdłości, wymioty, zgaga, szybsze męczenie się, żylaki, obrzęki, kłopoty z krążeniem, trawieniem, jak również ze snem.

  1. Poród przedwczesny

Największym i najbardziej realnym zagrożeniem w ciąży mnogiej jest przedwczesny poród. Ciążę bliźniaczą najbezpieczniej zakończyć do 38. tygodnia. Przeważnie bliźnięta przychodzą na świat około 36. tygodnia ciąży. Zwykle są one dostatecznie rozwinięte i rodzą się w dobrej kondycji, lecz z racji na wcześniejszy poród są narażone na powikłania m.in. oddechowe, ale też inne problemy krótko- i długoterminowe.

  1. Urośniesz szybciej

W przypadku ciąży bliźniaczej zdecydowanie wcześniej pojawi Ci się brzuch i z każdym tygodniem będzie się coraz szybciej powiększał. Nic dziwnego, wewnątrz tworzą się dwa nowe organizmy. Duży brzuch to też większe obciążenie dla kręgosłupa, dlatego jak najczęściej powinnaś pozwolić sobie na odpoczynek. Mimo, że dzieci z ciąż bliźniaczych zwykle rodzą się mniejsze niż dzieci z ciąż pojedynczych, to i tak mama ma prawo przybrać więcej na wadze. Zdarza się, że kobiety pod koniec ciąży ważą nawet do 30 kg więcej, jednak za normę uznaje się 16 – 20kg. 

  1. Jedz dla trojga

Dieta mamy spodziewającej się bliźniąt powinna być tak dopasowana, by dostarczać potrzebnych dodatkowych kalorii dla każdego płodu. Należy jeść racjonalnie, nie potrójne porcje, ale dla trojga. Ważne jest, by dieta była bogata w żelazo, witaminy, kwas foliowy, wapń. Niewykluczone, że będzie potrzebna dodatkowa suplementacja witaminowa zlecona przez lekarza. Wraz z rozwojem ciąży Twój żołądek będzie miał coraz mniej miejsca, dlatego lepiej zrezygnować ze standardowego układu śniadanie-obiad-kolacja, a w to miejsce spożywać częściej mniejsze porcje posiłków.

  1. Szczególna ostrożność

Mama w ciąży bliźniaczej powinna wyjątkowo uważać na siebie, odczytywać każdy niepokojący sygnał i w razie konieczności odpowiednio szybko reagować. Częste bóle głowy mogą zwiastować nadciśnienie tętnicze, więc warto kontrolować wartość swojego ciśnienia. Ogólne osłabienie może oznaczać anemię, regularne wykonywanie badań krwi pomoże ustalić przyczynę złego samopoczucia. Do lekarza należy zgłosić się niezwłocznie w przypadku jakichkolwiek plamień, krwawień lub przedwczesnych skurczów czy odpływu wód.

  1. Rodzimy

Większość porodów bliźniąt odbywa się poprzez cesarskie cięcie i choć jest ono uznawane za najbezpieczniejsze i najmniej obciążające rozwiązanie zarówno dla mamy, jak i dla dzieci, nie jest obligatoryjne. Wszystko zależy od ułożenia płodów. Jeśli obydwoje dzieci jest ułożonych główkami do dołu, równo obok siebie, nic nie stoi na przeszkodzie, by poród odbył się drogami i siłami natury.

  1. Proś o pomoc i wsparcie

Nikogo nie powinno dziwić, jeśli już w ciąży zwrócisz się o pomoc i wsparcie. Wysiłek jaki wykonuje aktualnie Twój organizm trudno sobie wyobrazić, ale daje o sobie znać w zmęczeniu, senności, bólach kręgosłupa itp. Teraz bardziej niż kiedykolwiek Twój partner powinien partycypować w obowiązkach domowych, również po to, by być przygotowanym na to, że po porodzie część obowiązków spadnie na niego. Gdy maluchy przyjdą na świat, nie krępujcie się poprosić kogoś o pomoc w sprzątaniu, gotowaniu, drobnych czynnościach domowych, przynajmniej przez pierwsze miesiące.

  1. Podwójne szczęście

Mimo wszystkich trudności i możliwych problemów, które mogą was spotkać po drodze, możliwość obserwowania dwójki razem rozwijających się dzieci jest niesamowita i bezcenna. Wasz trud zostanie wynagrodzony podwójnie, bo jak mawiają rodzice bliźniąt – jest to podwójna radość i podwójne szczęście.

 

Tagi:

Twoje korzyści z rejestracji

  • Kody rabatowe na ubranka dla dzieci wysyłane na Twój e-mail
  • SMS ze zniżkami do sklepów z zabawkami
  • Zaproszenia do darmowych szkoleń online z nagrodami
  • Darmowy newsletter z poradami dla młodych mam i kobiet w ciąży
  • Bezpłatny e-magazyn Niebieskie Pudełko
  • Podcasty tematyczne, infografiki oraz webinaria do pobrania
  • Bezpłatne poradniki do pobrania w PDF
  • Konkursy z nagrodami
  • Udział w Niebieskim Konkursie
ZAREJESTRUJ SIĘ

Zobacz również

Skomentuj jako pierwszy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Forum

Forum
Advertisement

Imiona