Chcesz wychować samodzielne i kreatywne dziecko? Urządź mu pokój inspirowany pedagogiką Marii Montessori. Nie dość, że wesprze on rozwój niemowlęcia, to jeszcze ułatwi Tobie utrzymanie porządku i nie obciąży budżetu domowego. Podpowiadamy, jak w 6 krokach urządzić pokój dla niemowlaka w stylu Montessori.
Pokój w stylu Montessori to prostota i minimalizm w czystym wydaniu. Nie ma w nim miejsca na niepotrzebne meble, zagracające przestrzeń sprzęty czy zbędne bibeloty, które tylko zbierają kurz.
Dlatego pierwszym krokiem do urządzenia pokoju dla niemowlaka w stylu Montessori jest świadome ograniczenie liczby mebli i przedmiotów w pokoju. Zostaw tylko to, co niezbędne, a całą resztę przenieś do innych pomieszczeń w domu lub sprzedaj – może się okazać, że części z tych rzeczy wcale nie potrzebujesz.
Co jest niezbędne w pokoju niemowlaka? W zupełności wystarczy łóżeczko, przewijak (na pierwsze miesiące), komoda na ubrania, niska szafka z półkami na książki i zabawki, dywan lub mata do zabawy, fotel do karmienia, oświetlenie, zasłony i dosłownie kilka elementów dekoracyjnych. Cała reszta jest zupełnie zbędna. Dzięki temu w pokoju łatwo będzie utrzymać porządek, a dziecko nie będzie rozproszone nadmiarem przedmiotów i bodźców.
Minimalistyczny pokój jest dużo bezpieczniejszy dla dziecka niż pomieszczenie zagracone od podłogi do sufitu. Jednak, aby zapewnić maluszkowi 100% bezpieczeństwa, wykonaj jeszcze te czynności:
Pamiętaj też, że farby pokrywające ściany i meble nie mogą mieć dodatku ołowiu.
W pokoju niemowlaka (starszego dziecka również!) wszystko powinno być swoje miejsce. Daje to dziecku poczucie bezpieczeństwa i ułatwia mu korzystanie z własnej przestrzeni. Dlatego warto logicznie podzielić pomieszczenie na strefy, z których każda pełni inną funkcję. Stref nie musisz w żaden sposób przedzielać ani odgradzać. Chodzi tylko o to, aby dziecko wiedziało, które miejsce w pokoju jest przeznaczone na sen, a które na zabawę. Podział na strefy także Tobie ułatwi codzienne zajmowanie się niemowlęciem.
Poniżej propozycje stref, które możesz utworzyć w pokoju dziecka:
Zgodnie z pedagogiką Marii Montessori, dziecko w swoim pokoju musi mieć możliwość swobodnego poznawania świata. Aby to umożliwić, zapewnij mu swobodny dostęp do wszystkich rzeczy w pokoju.
Jak to zrobić? Książeczki i zabawki dziecka umieść w koszyczkach lub pudełkach i postaw je w zasięgu ręki malucha, czyli na podłodze lub na najniższych półkach. Dzięki temu dziecko będzie mogło samo wybrać, czym chce się bawić i sięgnąć po wybraną rzecz bez konieczności proszenia rodzica o pomoc.
Staraj się unikać nadmiaru książek i zabawek. Dziecko nie powinno mieć dostępu do wszystkiego naraz, ponieważ może go to męczyć, zaburzać koncentrację na jednej czynności i utrudniać decyzję, czym chce się zająć w danej chwili. Dlatego jeśli maluch ma dużo zabawek i książek, co tydzień wybieraj kilka z nich i umieszczaj je w dostępnych miejscach w pokoju.
Pokój dziecka nie powinien być przytłoczony nadmiarem pluszaków, obrazków, dekoracji na ścianach czy suficie i innych bibelotów. Świadomie zaplanuj do 5 dekoracji, które zamieścisz w pokoju malucha i nie przekraczaj tej liczby. Nadmiar bodźców z każdej strony jest szkodliwy dla rozwoju dziecka. W zupełności wystarczy jeden kwiatek na parapecie i kilka obrazków na ścianie. Obrazki powieś nisko, w zasięgu wzroku dziecka.
Noworodek i maleńkie niemowlę potrzebują ograniczonej przestrzeni do spania i pomocy rodzica. Natomiast już 8-9-miesieczny maluch będzie zadowolony z większej samodzielności w tym zakresie. Dlatego bardzo dobrym rozwiązaniem jest wymiana łóżeczka na materac leżący na podłodze. Raczkujące dziecko samo będzie mogło zejść z materaca gdy się obudzi zamiast wołać z płaczem rodziców. Dodatkowo w ciągu dnia będzie mogło odpocząć na materacu, gdy tylko tego zechce.
Źródła: howwemontessori.com, kukumag.com
Tagi: urządzanie pokoju
Dodaj komentarz