Strona główna » Przedszkole » Dzień Nauczyciela – czy i jak obchodzi się go w żłobku i przedszkolu?

Dzień Nauczyciela – czy i jak obchodzi się go w żłobku i przedszkolu?

Dzień Nauczyciela.jpg

14 października obchodzimy Dzień Edukacji Narodowej, który od lat wiąże się z celebrowaniem pracy nauczycieli szkolnych. Coraz częściej rodzice wykorzystują go jednak również do okazania wdzięczności wychowawcom przedszkolnym.

Polskie święto oświaty ustanowione zostało w 1972 r., a wielu dzisiejszych dorosłych zapewne pamięta jeszcze apele i wierszyki na Dzień Nauczyciela. Czasy się jednak zmieniają i dziś coraz częściej pedagogów honoruje się kwiatkiem czy nawet podarkami. Czy we współczesnych żłobkach i przedszkolach również jest miejsce na taką celebrację?

Moda na prezenty

Współczesny świat jest światem komercji, więc trudno się dziwić, że każda okazja do sprzedaży jest dobra. Prezentów skierowanych do pań z przedszkola na rynku już oczywiście nie brakuje, a paradoksalnie, ów podaż dynamicznie napędza popyt. Rodzice widzą i kupują, bo głupio im, aby ich pociecha jako jedyna nie przyszła z pustymi rękoma. Królują oczywiście kwiaty i słodycze typu bomboniery, ale coraz popularniejsze są także zestawy kosmetyków, świeczki aromatyzowane, kubki czy płócienne torby z dedykacjami albo zestawy smakowych herbat. Przedszkolanki i opiekunki ze żłobka to wszak najczęściej panie, więc wybór jest o tyle łatwiejszy.

Indywidualnie czy zbiorowo?

Naturalnie, kwestia przynoszenia lub nieprzynoszenia podarków paniom z przedszkola budzić może wśród rodziców mieszane opinie – część będzie przeciw, część w ogóle o okazji zapomni. W rezultacie pojawią się nieprzyjemne różnice, które w grupie nigdy nie są korzystne. Bo gdy Staś przyniesie Pani pudło czekoladek, to Amelce z jednym kwiatkiem może być dziwnie, nie mówiąc już o Marysi, której rodzice stosownie nie wyposażyli.

Stąd lepszym pomysłem bywają prezenty zbiorowe – od całej grupy, nawet jeśli niektórzy odmówią udziału w finansowaniu. Nie musi to być wcale nic wielkiego – ładnie wydana książka czy elegancki kalendarz na przyszły rok to doskonałe propozycje, które kosztować będą po kilka złotych na osobę. Uniknie się jednak tym samym nieprzyjemności oraz problemu dublowania tych samych małych podarków.

Pozostaje oczywiście kwestia organizacji – na szczęście w dobie komunikatorów internetowych i mediów społecznościowych znalezienie kontaktów na innych rodziców z grupy nie powinno być problemem!

Podarki DIY

Mimo wszystkich kuszących sklepowych propozycji i związanego z nimi pozornego prestiżu nie warto jednak zapominać o prezentach robionych samodzielnie. Od tradycyjnych laurek po małe występy z wierszykami lub piosenkami, przedszkolaki chętnie się zwykle angażują w przygotowywanie różnych niespodzianek. Szczerość i autentyczność takiej celebracji jest bez wątpienia nie do przecenienia, a koszty minimalne.  Tym niemniej przynajmniej niektórzy z rodziców muszą się w organizację zaangażować i wspomóc maluchy w przygotowaniach. Czy wszyscy dorośli mają dziś na to czas? Niekoniecznie. Z drugiej strony, prezent typu DIY – np. obrazek czy rzeźba – nie będzie nigdy „faux pas”, nawet jeśli inne dzieci nic nie przyniosą.

Dlaczego warto?

Praca z dziećmi nie należy do łatwych i nie zawsze bywa samą przyjemnością. Nie każdy też się do niej nadaje. Bądź co bądź, postawiamy nasze maluszki na wiele godzin, pięć dni w tygodniu, osobom obcym, które mają własne domy, rodziny, problemy. Nie potrzeba zwykle wiele czasu, aby zorientować się, które opiekunki i przedszkolanki naprawdę zapewniają naszym pociechom pełne wsparcie i potrzebną jeszcze w tym wieku czułość.

W przedszkolu aktywność wychowawczyń zwykle dość łatwo ocenić – po opowieściach dzieci, po rodzajach zajęć, po wynikach pracy twórczej czy edukacyjnej, po osobistym zaangażowaniu w indywidualne problemy. Jeśli mamy więc szczęście do takich pedagogów, warto ich do tej pozytywnej pracy motywować. Dzieciom z kolei damy możliwość wyrażenia swoich uczuć, co jest ważną częścią kształtowania społecznych zachowań.

W żłobku opiekunki oceniamy zwykle wyłącznie na podstawie własnych interakcji z nimi – i tutaj bywają jednak różnice, a Dzień Nauczyciela może być dobrą okazją, aby swój szacunek i wdzięczność zakomunikować. W końcu personel żłobka ma niebagatelny wpływ na rozwój niemowlaka, bo to najmniejsze dzieci potrzebują najwięcej atencji ze strony dorosłych.

Traktujmy zatem 14 października nie jako obowiązek, ale okazję, aby zakomunikować swoje uznanie osobom, które troszczą się o nasze największe skarby!

Tagi: , , ,

Twoje korzyści z rejestracji

  • Kody rabatowe na ubranka dla dzieci wysyłane na Twój e-mail
  • SMS ze zniżkami do sklepów z zabawkami
  • Zaproszenia do darmowych szkoleń online z nagrodami
  • Darmowy newsletter z poradami dla młodych mam i kobiet w ciąży
  • Bezpłatny e-magazyn Niebieskie Pudełko
  • Podcasty tematyczne, infografiki oraz webinaria do pobrania
  • Bezpłatne poradniki do pobrania w PDF
  • Konkursy z nagrodami
  • Udział w Niebieskim Konkursie
ZAREJESTRUJ SIĘ

Zobacz również

Skomentuj jako pierwszy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Forum

Forum
Advertisement

Pakiety

Będę Mamą Moje pierwsze dni Mam 6 miesięcy Skarb Malucha

Placówki