Wszyscy dobrze wiemy, jak ważny jest bilans wodny, zwłaszcza u dzieci, u których woda stanowi od 75% masy ciała po urodzeniu do 60% w wieku ok. 3 lat. Niestety, podczas gdy dorośli potrafią pić z czystego rozsądku, maluchy bywają w tym względzie zadziwiająco uparte, przyprawiając rodziców o poważne zmartwienie.
Pierwszą próbą sił podawanie mleka w butelce. Bez różnicy czy mowa o całkowicie sztucznym karmieniu, czy też sporadycznym podawaniu mleka matki lub pokarmu modyfikowanego, większość niemowląt raz na jakiś czas odmawia picia. Jest to o tyle niepokojące, że mleko stanowi do 6 miesiąca główne źródło pożywienia i wartości odżywczych.
Różne mogą być powody, dla których maluszek niechętnie odwraca główkę od butelki. Przyzwyczajenie do piersi jest dość częstym problemem na początku sztucznego karmienia. Ale trudności dziecku może stwarzać także kształt smoczka, jego przepływ, smak czy temperatura mleka. Poza tym niemowlęta nie chcą pić w okresach kolki, ząbkowania, infekcji, a także gdy po prostu nie są głodne.
W większości przypadków owe bunty mają wyłącznie charakter tymczasowy i nie są powodem do zmartwienia. Nawet jeśli niemowlę ominie jakieś karmienie, to nic złego się nie stanie – ani pod kątem odżywiania, ani nawadniania. Jeśli problem ma charakter długotrwały, należy koniecznie skontaktować się z lekarzem.
Przede wszystkim nie frustruj się. Zdenerwowana mama, która wciska maluszkowi smoczek do buzi to najgorsza możliwa zachęta. Poza tym możesz wypróbować następujące triki:
Wielu rodziców zaczyna oddychać z ulgą, kiedy maluch potrzeby żywieniowe zaczyna pokrywać normalnym, stałymi pokarmami. Prawie zawsze udaje nam się znaleźć coś, co dziecku smakuje i nie musi być wmuszane. Pozostaje jednak jeszcze problem picia.
Zgodnie z zaleceniami pediatrów oraz Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci maluchy do lat 3 powinny pic przede wszystkim wodę:
Odpowiednio duża ilość wody jest podstawowym warunkiem prawidłowego działania nerek oraz układu limfatycznego, a ponadto oddala zagrożenie odwodnienia. To ostatnie jest szczególnie istotne w okresach upałów, gorączki, biegunki i wymiotów, jak również intensywnego wysiłku fizycznego.
Naturalnie, dziecko przyzwyczajone do słodkiego smaku mleka czy podawanych nierozważnie soków owocowych może mieć problem z akceptacją wody. Dlatego tak ważna jest konsekwencja i wytrwałość – czysta, świeża woda powinna być proponowana wielokrotnie w ciągu dnia, aby maluch do niej przywykł.
Jeśli sytuacja jest patowa, a ty potrzebujesz, aby dziecko porządnie się napiło, możesz zastosować się do naszych trików:
Tagi: picie
Dodaj komentarz