Imię to nosił potężny cesarz rzymski, wielki mąż stanu – Gajusz Juliusz Cezar. Będąc jeszcze senatorem zdobył popularność wśród ludu organizując wystawne igrzyska. Jako namiestnik Hiszpanii popisał się wielkimi talentami przywódczymi i organizacyjnymi. Powrócił jednak do Rzymu, gdzie konsekwentnie budował swoją potęgę. Wzrastająca siła Cezara mocno zaniepokoiła senat, który pozbawił go prawa ubiegania się o konsulat. Juliusz zdecydował się na zamach stanu i przekraczając rzeczkę Rubikon – granicę Rzymu – wypowiedział słynne słowa: – „Ale iacta est” – kości zostały rzucone. Cezar skupił w swym ręku wiele urzędów sprawując jedynowładztwo. Zginął z rąk zamachowców – Brutusa i Kasjusza.

Po śmierci, jego rodowy przydomek, cesarz, stał się synonimem władcy i przeszedł do innych języków.

Juliusz współczesny daleko nie odbiega charakterologicznie od swego wielkiego imiennika. Jest mężczyzną silnym i twardym. W to co robi wkłada całe swoje serce, namiętność. Jest solidny, obowiązkowy, punktualny. Nie znosi bałaganiarstwa, niesolidności, ludzi fałszywych, chociaż on sam czasami postępuje niezgodnie z zasadami fair play. Samorozgrzeszenie przychodzi mu z łatwością, gdyż wychodzi z założenia, że aby osiągnąć wielkie cele, należy wiele poświęcić.

Juliusz wkłada całego siebie we wszystko co robi. Nie znosi półśrodków, jeśli kocha, to na śmierć, jeśli nienawidzi – to do końca życia. Jednym słowem jest mężczyzną albo gorącym, albo zimnym, nigdy letnim. Mocno angażuje się w każdy związek, a związków w jego życiu jest zazwyczaj wiele. Wielki indywidualista, często głosi kontrowersyjne poglądy. Popada w skrajności, często ryzykuje stawiając wszystko na jedną kartę. Jeśli wszystko straci, powstaje jak feniks z popiołów, otrząsa pióra i zaczyna wszystko od nowa. Juliusz to mężczyzna, który lubi smak władzy, rozkosz rządzenia. Imię to odpowiednie jest dla: Skorpionów Strzelców i Raków. Liczbą imienia Julian jest ósemka.

Znani:

Juliusz Kaden-Bandrowski – pisarz, prozaik, publicysta

Juliusz Słowacki – obok A. Mickiewicza najważniejsza postać polskiego romantyzmu, dramatopisarz, poeta

Juliusz Machulski – scenarzysta, reżyser m.in. Seksmisja, Kingsajz, Killer


Pochodzenie imienia Juliusz

łacińskie

Juliusz - Imieniny

27 kwietnia, 12 maja, 19 sierpnia

Popularność imienia Juliusz w Polsce według lat


Poznaj znaczenie imienia

Szukaj wśród imion męskich, żeńskich i uniwersalnych

lub wyświetl imiona na literę:

Polecamy

Baśnie Weroniki

Weronika Madryas

NAJPOPULARNIEJSZE IMIONA W POLSCE

OSTATNIO WYSZUKIWANE NA NASZYM PORTALU

Wyszukiwane imiona dla chłopców

  1. Juliusz

  2. Parys

  3. Piotr

  4. Łazarz

  5. Kazimierz

Wyszukiwane imiona dla dziewczynek

  1. Andżelika

  2. Natalia

  3. Władysława

  4. Paulina

  5. Dąbrówka

Pakiety

Będę Mamą Moje pierwsze dni Mam 6 miesięcy Skarb Malucha

Placówki