Pierwszym niemlecznym posiłkiem w tradycji polskiej jest sok jabłkowy, jabłko skrobane lub przecier jabłkowy. Podobną rolę może pełnić sok marchwiowy.
Wstępem do zupy jarzynowej jest zwykle kaszka kukurydziana lub ryżowa na wywarze z jarzyn.
Zupę jarzynową wprowadza się do diety ok. 5-6 m.ż.. W tym wieku wzrasta zapotrzebowanie na pewne składniki odżywcze, którego mleko nie może już zaspokoić. Zupę jarzynową wprowadza się w celu dostarczenia dodatkowej energii, żelaza, witamin i pierwiastków śladowych oraz przygotowania niemowlęcia do bardziej urozmaiconej diety w późniejszym okresie życia. Prawie wszystkie niemowlęta osiągają w tym okresie taką dojrzałość mechanizmów trawienia i wchłaniania składników odżywczych, która pozwala na wprowadzenie nowych pokarmów.
Ok. 5-6 m.ż. większość niemowląt dojrzewa również do przyjmowania pokarmów stałych. Potrafią już one zwykle siedzieć z podparciem, osiągają także dojrzałość nerwowo-mięśniową pozwalającą na kontrolowanie ruchów głowy i szyi oraz na jedzenie z łyżeczki. W tym czasie zanika odruch usuwania z ust ciał obcych, typowy dla okresu noworodkowego i wczesnoniemowlęcego, utrudniający karmienie pokarmami innymi niż płynne.
Dodaj komentarz