Jest to stan w którym niemowlę karmione sztucznie oddaje 3 lub więcej wolnych stolców w ciągu 24 godz. lub jeden stolec, ale zawierający krew lub ropę. Niemowlęta karmione naturalnie mogą oddawać kilka, a nawet kilkanaście stolców na dobę. U tych dzieci o biegunce mówimy dopiero wtedy, kiedy nagle zwiększa się częstość oddawania stolców lub wyraźnie zmienia się ich charakter.
U niemowlęcia > 3. m.ż. leczenie ostrej biegunki należy rozpocząć natychmiast w domu, nawet bez porady lekarskiej. Jeśli niemowlę ma < 3. mies., powinno być bezwzględnie skonsultowane z lekarzem.
W domowym leczeniu ostrej biegunki obowiązują trzy podstawowe zasady:
Należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem, gdy stwierdzi się:
Wytłuszczone objawy sugerują odwodnienie! Pomoc lekarza jest w tym przypadku konieczna, gdyż oprócz nawadniania doustnego niezbędne może się okazać zastosowanie nawadniania dożylnego, czyli kroplówki.
Zasady nawadniania doustnego w biegunce.
Do nawadniania doustnego zaleca się płyny o specjalnym składzie, które możesz nabyć w aptece z receptą lub bez niej. Na wszelki wypadek powinno się je mieć w domu i zabierać ze sobą w podróż.
Oprócz tych płynów stosować można także: wodę, herbatę, jogurt, mus i kompot jabłkowy, zupy – dobrze, jeżeli są lekko posolone. Powinno się je podawać od chwili wystąpienia biegunki, tak aby nie dopuścić do odwodnienia. Nie należy natomiast stosować komercyjnych soków owocowych (np. soku jabłkowego), gdyż ze względu na wysoką zawartość sacharozy stać się mogą dodatkową przyczyną biegunki.
Ile płynów należy podać?
Dziecko może pić bez żadnych ograniczeń! Dziecko < 2 rż. powinno po oddaniu każdego wolnego stolca otrzymać ok. 50-100 ml płynów (czyli 1/2 kubka).
Wymiotującemu płyny należy podawać często, małymi porcjami i zimne, gdyż ciepłe jedynie nasilają odruch wymiotny.
Jak żywić niemowlę z biegunką?
Dziecko z biegunką powinno otrzymywać takie same pokarmy, jakie spożywało przed jej wystąpieniem! W żadnym przypadku nie należy dziecka głodzić (stosować długich przerw w jedzeniu)! U dziecka karmionego piersią takiego karmienia nie należy przerywać!
U niemowlęcia karmionego mlekiem modyfikowanym można kontynuować jego podawanie co ok. 3 godziny (wyjątkowo u dzieci odwodnionych stosuje się 4-godzinny okres wyłącznego nawadniania doustnymi płynami nawadniającymi i dopiero po tym okresie powrót do diety stosowanej przed biegunką). Nie ma zwykle potrzeby stosowania specjalnych mlek modyfikowanych czy też ich rozcieńczania!
Zaleca się także stosowanie wysokoenergetycznych produktów zbożowych (np. kleik ryżowy), warzyw. Do każdego posiłku, jeżeli to możliwe, powinno się dodać 5-10 ml oleju roślinnego. Unikać należy pokarmów zawierających znaczne ilości cukru, gdyż jego obecność może nasilić biegunkę!
Dziecko z biegunką z reguły lepiej toleruje mniejsze porcje, ale podawane często (6-7 razy/dobę) niż duże, ale podawane rzadko.
Dodaj komentarz