Dzieci do 1 roku życia mogą reagować gorączką m.in. na przegrzanie, wysiłek, stres, szczepienie czy ząbkowanie – jej epizodów może być więc całkiem sporo. Głównym powodem gorączki u niemowląt są jednak infekcje wirusowe albo bakteryjne. Wzrost temperatury świadczy wówczas o tym, że organizm walczy z chorobą. Jest to fizjologiczny odruch obronny organizmu, choć nie zawsze dobrze tolerowany.
Oprócz wyraźnie cieplejszej skóry gorączka u niemowląt manifestować się może:
Są maluszki, które przy temperaturze powyżej 38 stopni C łatwo wpadają w drgawki – zaczynają się gwałtownie trząść, wywracać oczami, czasem wymiotują lub siusiają w tym czasie. Epizody takie trwają kilka minut i mijają same, ale mogą prowadzić do utraty świadomości. Drgawki gorączkowe dotyczą zwykle dzieci w wieku od 6 miesięcy do 5 lat, a potem ustępują. Mimo że wyglądają dość dramatycznie, zazwyczaj nie są groźne dla zdrowia.
Uwaga: O występowaniu drgawek gorączkowych należy powiadomić pediatrę! Długość każdego epizodu należy również mierzyć i podawać do wiadomości lekarzowi.
Istnieją trzy metody mierzenia temperatury u niemowląt. Najskuteczniejszy jest pomiar w odbycie, który daje najbardziej precyzyjne wyniki. W tym celu należy dziecko położyć na pleckach, podnieść mu nóżki w górę, jak przy przewijaniu, i delikatnie włożyć końcówkę termometru do odbytu. Miejmy na uwadze, że taka stymulacja może prowadzić do wypróżnienia, więc dobrze wykonywać mierzenie nad pieluszką.
Poza tym termometr można włożyć dziecku pod paszkę, przyjmując jego rączkę przez czas niezbędny do wykonania pomiaru – u termometrów elektronicznych jest on znacznie krótszy. Pomiar ten nie jest dokładny i daje tylko orientację o podwyższonej temperaturze ciała. Potwierdzić ją można za pomocą pomiaru rektalnego lub specjalnego paska naklejanego na czoło maluszka. Termometry paskowe są bardzo precyzyjne i najmniej stresujące dla dzieci i rodziców, ale zarazem najdroższe.
Uwaga: Przed i po mierzeniu temperatury w odbycie termometr należy dokładnie zdezynfekować!
Jeżeli gorączka trwa długo lub przekracza 38.5 C, sama w sobie może być niebezpieczna i trzeba ją obniżać.
Niemowlętom przy gorączce podajemy paracetamol bądź ibuprofen. Dokładne dawkowanie opisane jest zawsze na opakowaniu i przed każdorazowym użyciem warto je skonsultować, tym bardziej że preparaty dla dzieci występują również w wersji forte, gdzie aplikuje się mniejsze dawki. Paracetamol działa zwykle słabiej, ale może być stosowany również u niemowląt poniżej 3 miesiąca życia (po konsultacji z lekarzem), natomiast ibuprofen jest zasadniczo silniejszy, ale nadaje się do stosowania tylko dla dzieci od 3 miesiąca życia.
Jeśli chcesz dodatkowo poznać popularne mity o gorączce u niemowląt, przeczytaj nasz artykuł. Podpowiadamy w nim również, kiedy należy udać się do lekarza!
Tagi: gorączka, gorączka u dziecka, gorączka u niemowląt
Dodaj komentarz