10 rad na pierwszy miesiąc życia dziecka

      Wyszłaś ze szpitala i czujesz się zagubiona? Opieka nad maluszkiem wydaje Ci się przerastać Twoje możliwości? A może po prostu nie wiesz, jak wspólnie spędzać czas? Oto dobre rady, które umilą pierwszy wspólny miesiąc razem.

  1. Pozwól maleństwu odpoczywać jak najwięcej i dostosuj swoje działania do jego potrzeb i możliwości.
  2. Nie spiesz się przy przewijaniu, karmieniu, kąpieli.
  3. Całuj, przytulaj, głaszcz swoje maleństwo, kiedy tylko się da  –  Twój dotyk jest dla niego najważniejszy. Dzieci często i z czułością dotykane, przytulane, masowane, noszone na rękach, nie tylko lepiej się rozwijają, ale także lepiej śpią, są zdrowsze i spokojniejsze. To nieprawda, że w ten sposób go rozpieścisz. Spróbuj w ciepłym pomieszczeniu, kiedy położysz się w łóżku lub będziesz w pozycji półleżącej na fotelu, ułożyć maleństwo na brzuchu i na piersiach. Najlepiej, jeśli nie będzie dzieliło Was żadne ubranie. Otul siebie i bobasa kocem. Delikatnie kołysz się, głaszcz ciałko dziecka, mów do niego albo śpiewaj. Możesz także włączyć spokojną muzykę. To będzie taki Wasz cudowny czas.
  4. Kołysz swojego malucha. Bujanie w wózku lub kołysce pobudza układ równowagi, a to stymuluje pracę mózgu. Dzieci często kołysane i hulanie szybciej podnoszą główkę siadają, raczkują a potem samodzielnie chodzą. Lepiej także w przyszłości rozwinie się ich mowa, lepiej będą skupiały uwagę a później także sporo czytały i pisały.
  5. Twój zapach działa uspokajająco na Twoje dziecko. Warto więc zrezygnować z silnych perfum czy dezodorantów.
  6. Także Twój głos działa jak najlepsze lekarstwo. Instynktownie mówisz jakbyś śpiewała. Raz na wyższych, raz na niższych tonach, wolniej niż zwykle.
  7. Wykorzystuj czas karmienia, by Twoje maleństwo mogło do woli przyglądać się Twojej twarzy. Kiedy karmisz maluszka, odległość miedzy Wami jest wtedy najlepsza, by mógł skoncentrować się na niej. Jesteś przecież dla niego najważniejszą osobą. Wpatrujcie się w siebie i cieszcie się tymi Waszymi chwilami.
  8. Twój maluch zainteresuje się także wyraźnie zarysowanymi kontrastowymi przedmiotami. Warto więc nad łóżeczkiem zawiesić balon z namalowaną czarnym flamastrem buzią. Poruszany powietrzem z pewnością zwróci uwagę maleństwa.
  9. Postaraj się wypracować rytm dnia. Powtarzane rytuały np. ta sama pora kąpieli, ten sam zapach oliwki do masażu, ta sama melodia przed zasypianiem to proste sygnały, mówiące o tym, co się będzie działo za chwilę. Z pewnością uporządkuje to czynności związane z opieką nad maleństwem, a dziecku da poczucie bezpieczeństwa i zaufania. Łatwiej wtedy o dojrzałe, pełne czułości relacje między dzieckiem a rodzicami.
  10. W opiece na swoim maleństwem kieruj się miłością i własnym instynktem. To najlepsze drogowskazy.

Twoje korzyści z rejestracji

  • Kody rabatowe na ubranka dla dzieci wysyłane na Twój e-mail
  • SMS ze zniżkami do sklepów z zabawkami
  • Zaproszenia do darmowych szkoleń online z nagrodami
  • Udział w społeczności Mam na forum
  • Darmowy newsletter z poradami dla młodych mam i kobiet w ciąży
  • Bezpłatny e-magazyn Niebieskie Pudełko
  • Podcasty tematyczne, infografiki oraz webinaria do pobrania
  • Bezpłatne poradniki do pobrania w PDF
  • Konkursy z nagrodami
  • Udział w Niebieskim Konkursie
ZAREJESTRUJ SIĘ

Zobacz również

12 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Moja córcia przez 2 miesiące karmienia piersią gdyby mogła cały czas chciał być przytulana i karmiłam ją około 3h i godzinka przerwy. Taki bobas potrzebuje bliskości.
Kiedy przeszliśmy na mleko modyfikowane nawet nie było mowy o zmianie pozycji do karmienia, nadal chce być blisko serca. a ma już 5 miesięcy. Dziś jest szczęśliwym dzieckiem które uwielbia towarzystwo zwłaszcza swojego starszego brata (6l.) którego traktuje jak nauczyciela.

Forum

Forum
Advertisement

Pakiety

Będę Mamą Moje pierwsze dni Mam 6 miesięcy Skarb Malucha

Placówki