Jakie prezenty kupować przedszkolakom młodszym i starszym i dlaczego?
Gry planszowe mają ogromne znaczenie dla wszechstronnego rozwoju dzieci. Jest ich coraz więcej, są estetycznie wykonane, kolorowe, niektóre mają interesującą fabułę. Przeznaczone są dla dzieci umiejących liczyć, a więc dla niektórych dzieci powyżej 4 lat i prawie dla wszystkich 5–latków. Zasady są proste – startuje się z określonego miejsca planszy i przesuwając się zgodnie z wyrzuconą liczba oczek kostki należy dojść do mety, pokonując po drodze różne przeszkody opisane w instrukcji. Wygrywa pierwsza osoba, która minie metę. Utrwalają one pojęcie liczby, rozwijają myślenie (przeszkody to zagadki i różne zadania do wykonania). Dzieci uczą się zasad i reguł, uczą się tolerancji w wypadku przegranej i cieszą się wygraną, ćwiczą koncentrację uwagi itp. Poza znanymi wszystkim grami planszowymi (np. Chińczyk, Młynek) chcę zwrócić uwagę na gry dla dzieci zawierające element zabawy, przygody, ryzyka.
Przykładem takich gier są wszelkie „Wyprawy…” po skarby piratów, po dżungli, do smoczej jamy itp. Jedną z ulubionych gier dziecięcych jest „Grzybobranie”, gdzie dodatkowo nagrodą są zbierane po drodze do koszyków grzyby. Liczy się je, wprowadza pojęcia mniej – więcej, o ile mniej lub więcej i dziecko w zabawie ćwiczy pojęcia matematyczne.
Inne gry to: np. Gra w kolory, Księżniczki, Owocowy Ekspres i wiele innych. Decydując się na kupno gry, warto zajrzeć do instrukcji i sprawdzić, na ile jest ona zrozumiała (bywają niestety tak niejasne, że gra jest niemożliwa).
Dodaj komentarz