Strona główna » Lifestyle » Lifestyle » Wypoczynek » Apteczka na wakacje z dzieckiem – tych rzeczy lepiej nie zapomnij!

Apteczka na wakacje z dzieckiem – tych rzeczy lepiej nie zapomnij!

Apteczka na wakacje

Niezależnie od tego, czy w tym roku planujesz wakacje z dzieckiem nad polskim morzem, czy wybierasz się za granicę, dobrze wyposażona apteczka to konieczność. W końcu to właśnie podczas wyjazdu dziecko ma tendencję do przeziębienia albo zatrucia pokarmowego. W dodatku na wakacjach niezbędne są preparaty przeciwsłoneczne i odstraszające komary i kleszcze. Sprawdź, co koniecznie musi się znaleźć w Twojej wakacyjnej apteczce.

CO ZROBIĆ PRZED WYJAZDEM?

Odrobina przezorności jeszcze nikomu nie zaszkodziła, a nieraz na pewno uratowała życie. Dlatego przed wyjazdem na wakacje załatw koniecznie poniższe sprawy:

  • Sprawdź adresy aptek i przychodni lekarskich w miejscu, do którego jedziesz i spisz do nich numery telefonów;
  • Jeśli spędzasz urlop w Polsce, spakuj koniecznie książeczkę zdrowia dziecka – będzie przydatna, gdy dziecko będzie potrzebowało konsultacji lekarskiej;
  • Jeśli spędzasz urlop w jednym z krajów Unii Europejskiej, przed wyjazdem wyrób w placówce NFZ bezpłatną Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Uprawni Cię ona do skorzystania ze świadczeń zdrowotnych w kraju pobytu na koszt NFZ. Karta jest ważna przez 1 rok;
  • Jeśli Twoje dziecko ma potwierdzoną alergię, zabierz leki, które musi przyjmować regularnie i upewnij się, że wystarczy ich na cały urlop.

APTECZKA NA WAKACJE Z DZIECKIEM – 8 RZECZY, KTÓRE POWINNAŚ SPAKOWAĆ

  1. Probiotyki i środki przeciw biegunce

Na wakacjach, szczególnie w krajach południowych, łatwo o zatrucie pokarmowe. Wystarczy, że dziecko zje lody z niepewnego źródła, nietypowy owoc lub posiłek w barze nienajlepszej jakości. Dlatego do apteczki spakuj probiotyki dla dzieci i niemowląt, a także preparaty przeciwbiegunkowe i płyn nawadniający, dzięki któremu zapobiegniesz odwodnieniu malca.

  1. Termometr i leki przeciwgorączkowe

Gorączkę na wyjeździe może wywołać zarówno infekcja, jak i zbyt długie przebywanie na słońcu. Pamiętaj, że o gorączce mówimy dopiero wtedy, gdy temperatura ciała dziecka wynosi więcej niż 38ºC (mierzona w odbycie). Początkowo możesz ulżyć dziecku w gorączce przy pomocy okładów chłodzących na czoło lub chłodzącej kąpieli, w której temperatura wody jest maksymalnie 2ºC niższa niż temperatura ciała malucha. Jeśli jednak zobaczysz, że temperatura przekracza 38,5°C, warto podać dziecku lek przeciwgorączkowy, najlepiej po uprzedniej konsultacji z lekarzem. Pamiętaj, że dzieciom do 15. roku życia możesz podawać jedynie leki na bazie paracetamolu i ibuprofenu. Nigdy nie podawaj dziecku aspiryny!

Chcesz poznać więcej sposobów na gorączkę u dziecka? Zastanawiasz się, kiedy konieczna jest konsultacja z lekarzem? Przeczytaj nasz artykuł.

  1. Kremy przeciwsłoneczne i łagodzące poparzenia słoneczne

Właściwa ochrona przeciwsłoneczna i wysoki filtr to konieczność dla wrażliwej skóry maluszka. Dla niemowlęcia kup krem z filtrem przeciwsłonecznym SPF 50+. Wysoki filtr przyda się również dla starszych dzieci, które mają znamiona skórne lub alergię na słońce, a także jeśli jedziecie do południowych krajów. Starszym dzieciom nad polskim morzem wystarczy krem z filtrem SPF 30. Wybierając krem zwróć uwagę na to, by był przeznaczony dla dzieci, wodoodporny i zawierał filtry mineralne. Pamiętaj o częstym powtarzaniu aplikacji kremu.

Aby ukoić skórę malca po kąpieli słonecznej lub złagodzić pieczenie przy poparzeniu, do apteczki spakuj także żel lub piankę z panthenolem.

  1. Preparaty na katar

Katar na wakacjach może być wywołany infekcją wirusową lub alergią. Szczególnie niebezpieczny jest u niemowląt, ponieważ nieleczony może doprowadzić do groźnych powikłań.

Jacy są Twoi najwięksi sprzymierzeńcy w walce z katarem? Po pierwsze woda morska i sól fizjologiczna, które doskonale rozpuszczą wydzielinę nosową i nawilżą śluzówkę nosa. Dodatkowo do oczyszczania noska przyda się aspirator z filtrem. Do apteczki spakuj także maść z ekstraktem z ziela majeranku, która działa przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie i ściąga błonę śluzową nosa.

Więcej o zwalczaniu kataru u niemowlęcia przeczytasz w naszym artykule 6 naturalnych sposobów na katar u niemowlęcia.

  1. Ochrona przed komarami i kleszczami

Preparaty chroniące przed komarami i kleszczami przydadzą się Wam szczególnie, jeśli wybieracie się na wakacje nad jeziora w Polsce lub północnej Europie. Poszukaj w aptece repelentu w płynie dostosowanego do wieku Twojego dziecka. Pamiętaj też o zabraniu ze sobą moskitiery do wózka oraz środka łagodzącego ukąszenia. Jeśli zauważysz, że Twoje dziecko zostało mocno pokąsane przez owady, podaj mu też wapno, które złagodzi ewentualny odczyn alergiczny po ukąszeniach.

Więcej o naturalnych sposobach na komary i kleszcze przeczytasz w naszym artykule Jak chronić dziecko przed komarami i kleszczami?

  1. Leki na chorobę lokomocyjną

O ile sensacje żołądkowe nie występują u niemowląt, to już u 2-latków i starszych dzieci są bardzo częste. Twoje dziecko źle znosi jazdę samochodem? Do apteczki spakuj koniecznie lek przeciwwymiotny, najlepiej od razu podwójną porcję, by wystarczyło także na podróż powrotną. Możesz się także zaopatrzyć w preparat z imbirem (w zależności od rodzaju preparatu, podaje się go dzieciom od 3. lub od 6. roku życia).

Pamiętaj także, że chorobie lokomocyjnej da się w prosty sposób zapobiec. Przed podróżą podaj dziecku mały, lekki posiłek. Nie zachęcaj dziecka do obserwowania krajobrazu za oknem – może to nasilać chorobę lokomocyjną. Nie dawaj mu też do zabawy książeczek ani kolorowanek. Jeśli chcesz puścić dziecku filmik, odtwarzacz musi być zamontowany wysoko, przy suficie samochodu.

Chcesz poznać inne sposoby na chorobę lokomocyjną? Sprawdź nasz artykuł.

  1. Plastry i opatrunki

Wakacje wiążą się z dużą porcją ruchu, długimi spacerami i letnimi szaleństwami. Normą są więc także skaleczenia i obtarcia. Spakuj do wakacyjnej apteczki wszystko, co potrzebne, by zdezynfekować i zabezpieczyć skaleczenie lub ranę u dziecka. Potrzebna będzie woda utleniona, plastry, bandaż, nożyczki i spirytus salicylowy.

  1. Preparaty na ból gardła

Ból gardła i zapalenie gardła to jedne z najczęstszych letnich przypadłości u maluchów, dlatego w Twojej wakacyjnej apteczce nie może zabraknąć środków na ból gardła. Dla starszych dzieci odpowiednie będą tabletki do ssania, młodszym dzieciom przydadzą się preparaty przeciwbólowe w sprayu.

 

 

Instagram
Tagi: , , , , , , , , , ,

Twoje korzyści z rejestracji

  • Kody rabatowe na ubranka dla dzieci wysyłane na Twój e-mail
  • SMS ze zniżkami do sklepów z zabawkami
  • Zaproszenia do darmowych szkoleń online z nagrodami
  • Udział w społeczności Mam na forum
  • Darmowy newsletter z poradami dla młodych mam i kobiet w ciąży
  • Bezpłatny e-magazyn Niebieskie Pudełko
  • Podcasty tematyczne, infografiki oraz webinaria do pobrania
  • Bezpłatne poradniki do pobrania w PDF
  • Konkursy z nagrodami
  • Udział w Niebieskim Konkursie
ZAREJESTRUJ SIĘ

Zobacz również

4 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Raz zapomniałam o termometrze i mój diagnostic nc 300 został w domu. Na szczęście nie był wtedy potrzebny, no ale wiadomo, lepiej mieć w razie czego.

No teraz to warto pamiętać o termometrze :)) Ja mam DIagnostic NC 300 bezdotykowy i zabieram go na każdy wyjazd.

Ja standardowo pakuję leki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, coś na biegunkę, plastry oraz opatrunki, w tym roku jeszcze dorzucę termometr na podczerwień (Diagnostic), bo nigdy nic nie wiadomo przy obecnej sytuacji.

Forum

Forum
Advertisement

Pakiety

Pakiety

Placówki