Strona główna » Niemowlę » Zdrowie » Dobre rady » Babyproofing – jak zabezpieczyć dom przed wypadkami z udziałem dzieci?

Babyproofing – jak zabezpieczyć dom przed wypadkami z udziałem dzieci?

Zabezpieczenie domu przed wypadkami z udziałem malucha, czyli tzw. babyproofing, to pierwszy krok do zapewnienia mu bezpieczeństwa. Przygotuj się na niemałą rewolucję z udziałem pokoju dziecięcego, łazienki, kuchni i salonu – w zasadzie każdej części domu, która może stanowić zagrożenie dla małego szkraba. Z nami poznasz podstawy babyproofingu i dowiesz się, jak ustrzec się przed domowymi wypadkami.

Po pierwsze – nie czekaj!

Nie ma sensu czekać, aż Wasz maluszek zacznie raczkować i dopiero wtedy zacząć myśleć o odpowiednim zabezpieczeniu domu lub mieszkania. Nawet się nie obejrzycie, gdy dzieciaczek już będzie zasuwał po podłodze, a wtedy może być już za późno.

Po drugie – spójrz na dom oczami dziecka

Trikiem do odpowiedniego zabezpieczenia domu jest spojrzenie na niego oczami dziecka. Twój maluch widzi wszystko z innej perspektywy niż ty. Jego świat zaczyna się kilka centymetrów ponad podłogą. Tak więc aby naprawdę zabrać mu z drogi wszystkie potencjalne przeszkody, musicie sami przyjąć jego punkt widzenia i trochę poraczkować po mieszkaniu. Na pewno już na samym początku wpadniecie na kilka rzeczy, które warto byłoby usunąć i przenieść w inne miejsce. Poniżej przedstawiamy kilka najczęstszych „pułapek” i sposoby, jak sobie z nimi poradzić.

Wanna. Nigdy nie zostawiaj maluszka samego w wannie bez opieki, nawet na sekundę. Może się utopić nawet w małej ilości wody. Aby zapobiec oparzeniu wodą, zabezpiecz kran, tak by maluch nie mógł go sam uruchomić, lub ustaw maksymalną temperaturę wody np. na 40 stopni Celsjusza. Umieść także w wannie matę antypoślizgową.

Szafki kuchenne i łazienkowe. Dziecko to mały odkrywca, więc jeśli tylko będzie miał taką możliwość, zacznie eksplorować szafki. Dlatego przenieś wszystkie potencjalnie toksyczne substancje i przyrządy, którymi może się skaleczyć, do szafek, które będziesz zamykać na klucz. Najlepiej będzie kupić specjalne zabezpieczenia na wszystkie szafki w domu, niezależnie od tego, jaka jest ich zawartość.

Kołyska. Gdy tylko zauważycie, że maluch próbuje podciągnąć się w kołysce, by się z niej wydostać, ustawcie materac na najniższą pozycję i usuńcie z niej wszystkie przedmioty, po których mógłby się wspiąć i wyjść z kołyski.

Zasłony i firanki. Dzieci mogą się w nie zaplątać, więc zasłony i rolety niosą ze sobą ryzyko uduszenia się. Podwiąż je do góry, tak by były poza zasięgiem dziecka.

Szuflady. Pamiętaj, by wszystkie szuflady były zamknięte, najlepiej na klucz. W przeciwnym razie maluszek może próbować je wyciągnąć i wysypać całą zawartość na siebie, wraz z ciężką szufladą.

Kable elektryczne. Dzieci mogą próbować gryźć kable lub pociągać za nie, co oznacza, że na podłodze lub co gorsza na główce dziecka będą lądować lampy i inne ciężkie sprzęty elektroniczne. Wszystkie kable muszą być poza zasięgiem dziecka. Możesz zakupić specjalne panele i skrzynki, w których można je zgrabnie pochować – dodatkowy plus za estetykę takiego rozwiązania.

Gniazdka elektryczne. Dzieci mogą zostać porażone prądem poprzez wsadzanie paluszków (np. mokrych od śliny) lub innych przedmiotów do gniazdka. O ile gniazdka nie są schowane za ciężkimi meblami lub umiejscowione wysoko, zabezpiecz je specjalnymi wkładkami, które uniemożliwiają dostęp do gniazdka przez dzieci.

Podłoga. Zainwestuj w antypoślizgowe dywany i maty podłogowe. Doprowadź do porządku wszystkie kafelki, linoleum i wykładzinę, aby dzidziuś nie miał szans się poślizgnąć i przewrócić.

Meble. Niestabilne szafki lub stoły mogą się przewrócić, gdy dziecko będzie próbowało się na nie wspiąć. Napraw wszystkie chyboczące się meble lub przytwierdź szafki do ściany.

JAK ZAPOBIEGAĆ WYPADKOM W DOMU?

Pojemniki na śmieci. Trzymaj śmieci w zamkniętej szafce lub umieść pojemniki na śmieci w zamykanym schowku, niedostępnym dla dziecka. W przeciwnym razie może ono wywrócić kosz i bawić się jego zawartością, która jest potencjalnie ryzykowna – pomyśl tylko o szkle i ostrych krawędziach otwartych puszek lub konserw!

Kwiaty. Niektóre z nich mogą być trujące. Dodatkowo jeżeli trzymasz kwiaty w zasięgu dziecka, np. w szklanym wazonie, jest ryzyko, że maluszek pociągnie za liście i wazon przewróci się na niego. Kwiaty doniczkowe najlepiej zawiesić na specjalnych konstrukcjach na ścianie lub umieścić wysoko na półkach.

Jedzenie i toaleta dla zwierząt. Zabierz z podłogi miseczki z karmą dla psa lub kota, jeżeli aktualnie nie są używane. Kiedy zwierzak je, zabierz dziecko do innego pokoju. Znajdź również miejsce na kuwetę dla kota, do której maluch nie będzie miał dostępu. Jeżeli masz rybki, umieść akwaria poza zasięgiem dziecka na stabilnej postawie, na którą ciekawski maluch nie będzie miał szans się wspiąć.

Sedes. Dzieci są zwykle bardzo zaciekawione sedesem i chętnie tam zajrzą, jeżeli tylko będą miały okazję. Lepiej temu zapobiec kupując specjalną blokadę na deskę klozetową.

Ostre krawędzie. Dziecko może uderzyć się o krawędzie stołów czy szafek. Zabezpiecz je miękkimi nakładkami z wypełnieniem.

Kuchenka. Gotuj tylko na tylnych palnikach, ponieważ garnki na przednich palnikach i ich gorąca zawartość może się wylać na niczego niepodejrzewającego malucha. Włącz także blokadę na kuchence, by maluch nie mógł samodzielnie uruchomić palnika lub odkręcić gazu.

Obrusy. Dzieci uwielbiają pociągać za obrusy, przy okazji sprowadzając na podłogę tłukące się talerze, szklanki czy ostre noże. Zamiast obrusów używajcie podkładek na stół.

Tagi: , ,

Twoje korzyści z rejestracji

  • Kody rabatowe na ubranka dla dzieci wysyłane na Twój e-mail
  • SMS ze zniżkami do sklepów z zabawkami
  • Zaproszenia do darmowych szkoleń online z nagrodami
  • Darmowy newsletter z poradami dla młodych mam i kobiet w ciąży
  • Bezpłatny e-magazyn Niebieskie Pudełko
  • Podcasty tematyczne, infografiki oraz webinaria do pobrania
  • Bezpłatne poradniki do pobrania w PDF
  • Konkursy z nagrodami
  • Udział w Niebieskim Konkursie
ZAREJESTRUJ SIĘ

Zobacz również

Skomentuj jako pierwszy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Forum

Forum
Advertisement

Pakiety

Będę Mamą Moje pierwsze dni Mam 6 miesięcy Skarb Malucha

Placówki