Strona główna » Ciąża i poród » Twoje dziecko » Zdrowie dziecka w czasie ciąży » Badanie krwi w ciąży: Mój poziom hCG jestni niski. Co to oznacza?

Badanie krwi w ciąży: Mój poziom hCG jestni niski. Co to oznacza?

hCG

Aż trudno w to uwierzyć, ale jesteś właśnie w ciąży! Po ujrzeniu dwóch kresek na teście wykonujesz badanie krwi mające potwierdzić Twój stan. Wynik poziomu hCG jest jednak niski – czy powinnaś się niepokoić? Odpowiadamy na najważniejsze pytania…

Co określa badanie hCG?

Zaawansowanie ciąży mierzy się za pomocą poziomu gonadotropiny kosmówkowej, znanej pod skróconą nazwą hCG. Jest to hormon produkowany najpierw przez zapłodnioną komórkę jajową, po tym jak zagłębi się ona w macicy. Następnie funkcję wytwarzania hCG przejmuje wykształcone z czasem łożysko. W pierwszym trymestrze z każdym dniem hormonu miałoby być coraz więcej, jego pomiar jest dobrym kryterium oceny czasu, który minął od zapłodnienia. Badanie przeprowadza się z próbki krwi.

Wzrost hCG w przebiegu ciąży

Poziom hCH we krwi rośnie stopniowo, ale sukcesywnie w tempie nawet 100% w przeciągu 48 godzin. Maksymalne stężenie osiąga w trzecim trymestrze, między 9 a 12 tygodniem, a następnie zaczyna maleć. Od 16 tygodnia utrzymuje się na stałym poziomie ok. 20% wartości maksymalnej aż do dnia porodu. U różnych kobiet wartość ta może wynosić od 3 do 1000 tys. mlU/ml! Poza ciążą jego poziom w organizmie kobiety jest minimalny (<5 mlU/ml).

Każda kobieta ma inny poziom hCG!

Mimo że istnieje wiele powtarzających się podobieństw w zakresie wzrostu hCG, każda kobieta może mieć inne wartości i inny moment maksymalnego stężenia. Niektóre matki odnotowują też różne wyniki w kolejnych ciążach. Nie należy więc panikować.  Przede wszystkim istnieje duża szansa, że Twoja owulacja została opóźniona i nie jesteś wcale ciężarna tak długo, jak wskazywałaby na to data ostatniej miesiączki. Wyniki badania hCG powinien zawsze zinterpretować prowadzący ginekolog – zwróć się do niego, jeśli odczuwasz niepewność.

Kiedy możesz mieć powody do niepokoju?

Różne źródła medyczne podają nieco inne wartości referencyjne dla poziomu hCG w poszczególnych tygodniach ciąży. Najczęściej można się spotkać z opinią, że w 3 tygodniu po dacie ostatniej menstruacji poziom wynosi 5-50 mlU/ml, w 4 tygodniu może sięgać nawet ponad 400 mlU/ml, a w kolejnych: od 19 do 7300 mlU/ml (5 tydzień), od 1000 do 56000 mlU/ml (6 tydzień), od 7,6 tysiąca do 229 tysięcy mlU/ml (7-8 tydzień), od 25,7 do 288 tysięcy mlU/ml (9-112 tydzień). Jak widać, różnice w poszczególnych tygodniach mogą być kolosalne, więc porównywanie się z koleżanką niczemu nie służy. W przypadku, gdy lekarz oceni, że poziom hCG jest jednak faktycznie podejrzanie niski, powinien zlecić powtórzenie testu w przeciągu kilku dni, aby zweryfikować nie tylko bezwzględne liczby, ale i tempo wzrostu.

Co może oznaczać niski poziom hCG w ciąży?

Zbyt niski poziom hCG może być oznaką ciążowych nieprawidłowości. Często odnotowywany jest na przykład w przypadku ciąży pozamacicznej. Jeśli niepokojącym wynikom badań towarzyszą plamienia i skurcze macicy, może być to również oznaka zbliżającego się poronienia. Diagnozę należy jednak zawsze pozostawić lekarzowi. Powtarzamy i uspokajamy: niskie hCG nie wyklucza wcale zdrowej ciąży!

USG – jedyne badanie, które zweryfikuje rzeczywistość

Na podstawie samych badań krwi nie da się wyciągać wniosków o szansach na powodzenie ciąży. Jeśli mimo wszystko poziom hCG w powtórzonym teście pozostaje niski, tylko USG jest w stanie zweryfikować jak radzi sobie płód – przypominamy, że wykonuje się je rutynowo między 11 a 14 tygodniem ciąży. W przypadku wątpliwości i podejrzeń o ciążę pozamaciczną lekarz może zlecić badanie wcześniej.

Jest zupełnie normalne, że masz obawy i wątpliwości! Zanim ogłosisz alarm i popadniesz w panikę, porozmawiaj jednak zawsze z lekarzem prowadzącym. Ciąża może przebiegać na wiele różnych sposobów i jeden nie musi być wcale lepszy od drugiego!

Tagi:

Twoje korzyści z rejestracji

  • Kody rabatowe na ubranka dla dzieci wysyłane na Twój e-mail
  • SMS ze zniżkami do sklepów z zabawkami
  • Zaproszenia do darmowych szkoleń online z nagrodami
  • Udział w społeczności Mam na forum
  • Darmowy newsletter z poradami dla młodych mam i kobiet w ciąży
  • Bezpłatny e-magazyn Niebieskie Pudełko
  • Podcasty tematyczne, infografiki oraz webinaria do pobrania
  • Bezpłatne poradniki do pobrania w PDF
  • Konkursy z nagrodami
  • Udział w Niebieskim Konkursie
ZAREJESTRUJ SIĘ

Zobacz również

Skomentuj jako pierwszy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Forum

Forum
Advertisement

Imiona