Zaawansowanie ciąży mierzy się za pomocą poziomu gonadotropiny kosmówkowej, znanej pod skróconą nazwą hCG. Jest to hormon produkowany najpierw przez zapłodnioną komórkę jajową, po tym jak zagłębi się ona w macicy. Następnie funkcję wytwarzania hCG przejmuje wykształcone z czasem łożysko. W pierwszym trymestrze z każdym dniem hormonu miałoby być coraz więcej, jego pomiar jest dobrym kryterium oceny czasu, który minął od zapłodnienia. Badanie przeprowadza się z próbki krwi.
Poziom hCH we krwi rośnie stopniowo, ale sukcesywnie w tempie nawet 100% w przeciągu 48 godzin. Maksymalne stężenie osiąga w trzecim trymestrze, między 9 a 12 tygodniem, a następnie zaczyna maleć. Od 16 tygodnia utrzymuje się na stałym poziomie ok. 20% wartości maksymalnej aż do dnia porodu. U różnych kobiet wartość ta może wynosić od 3 do 1000 tys. mlU/ml! Poza ciążą jego poziom w organizmie kobiety jest minimalny (<5 mlU/ml).
Mimo że istnieje wiele powtarzających się podobieństw w zakresie wzrostu hCG, każda kobieta może mieć inne wartości i inny moment maksymalnego stężenia. Niektóre matki odnotowują też różne wyniki w kolejnych ciążach. Nie należy więc panikować. Przede wszystkim istnieje duża szansa, że Twoja owulacja została opóźniona i nie jesteś wcale ciężarna tak długo, jak wskazywałaby na to data ostatniej miesiączki. Wyniki badania hCG powinien zawsze zinterpretować prowadzący ginekolog – zwróć się do niego, jeśli odczuwasz niepewność.
Różne źródła medyczne podają nieco inne wartości referencyjne dla poziomu hCG w poszczególnych tygodniach ciąży. Najczęściej można się spotkać z opinią, że w 3 tygodniu po dacie ostatniej menstruacji poziom wynosi 5-50 mlU/ml, w 4 tygodniu może sięgać nawet ponad 400 mlU/ml, a w kolejnych: od 19 do 7300 mlU/ml (5 tydzień), od 1000 do 56000 mlU/ml (6 tydzień), od 7,6 tysiąca do 229 tysięcy mlU/ml (7-8 tydzień), od 25,7 do 288 tysięcy mlU/ml (9-112 tydzień). Jak widać, różnice w poszczególnych tygodniach mogą być kolosalne, więc porównywanie się z koleżanką niczemu nie służy. W przypadku, gdy lekarz oceni, że poziom hCG jest jednak faktycznie podejrzanie niski, powinien zlecić powtórzenie testu w przeciągu kilku dni, aby zweryfikować nie tylko bezwzględne liczby, ale i tempo wzrostu.
Zbyt niski poziom hCG może być oznaką ciążowych nieprawidłowości. Często odnotowywany jest na przykład w przypadku ciąży pozamacicznej. Jeśli niepokojącym wynikom badań towarzyszą plamienia i skurcze macicy, może być to również oznaka zbliżającego się poronienia. Diagnozę należy jednak zawsze pozostawić lekarzowi. Powtarzamy i uspokajamy: niskie hCG nie wyklucza wcale zdrowej ciąży!
Na podstawie samych badań krwi nie da się wyciągać wniosków o szansach na powodzenie ciąży. Jeśli mimo wszystko poziom hCG w powtórzonym teście pozostaje niski, tylko USG jest w stanie zweryfikować jak radzi sobie płód – przypominamy, że wykonuje się je rutynowo między 11 a 14 tygodniem ciąży. W przypadku wątpliwości i podejrzeń o ciążę pozamaciczną lekarz może zlecić badanie wcześniej.
Jest zupełnie normalne, że masz obawy i wątpliwości! Zanim ogłosisz alarm i popadniesz w panikę, porozmawiaj jednak zawsze z lekarzem prowadzącym. Ciąża może przebiegać na wiele różnych sposobów i jeden nie musi być wcale lepszy od drugiego!
Tagi: hCG
Dodaj komentarz