Strona główna » Przedszkole » Nauka i zabawa » Gry i zabawy » Bezpieczna kąpiel na wakacjach – 10 wskazówek

Bezpieczna kąpiel na wakacjach – 10 wskazówek

bezpieczna kąpiel - Niebieskie Pudełko

Dzieci uwielbiają wakacje nad wodą. Nic dziwnego, że co roku plaże nad Bałtykiem i polskie jeziora przeżywają prawdziwe oblężenie. Rodzice wiedzą, że nad morzem dzieci nie mają szans na nudę i mogą wypluskać się w wodzie za wszystkie czasy. Jednak trzeba pamiętać, że kąpiel w morzu czy jeziorze może być niebezpieczna, jeśli nie przestrzegamy kilku podstawowych zasad. Dlatego przygotowaliśmy dla Was 10 wskazówek, jak bezpiecznie kąpać się z dzieckiem na wakacjach. Koniecznie przeczytajcie, by uniknąć zagrożenia i przywieźć z wyjazdu tylko miłe wspomnienia.

  1. Bądź blisko dziecka

Pod żadnym pozorem nie zostawiaj dziecka bez opieki i nie spuszczaj go z oczu. Na zatłoczonej plaży wystarczy dosłownie chwila, by dziecko wtopiło się w tłum i weszło do wody bez nadzoru rodzica. Bądź w pobliżu dziecka, gdy buduje zamki z piasku na brzegu morza lub szuka muszelek czy kamyczków. Asekuruj je za każdym razem, gdy wchodzi do wody. Dzięki temu jeśli tylko na chwilę straci równowagę, będziesz w stanie szybko zareagować. Pamiętaj, że woda to żywioł i nawet kilka sekund nieuwagi może się dla maluszka źle skończyć.

  1. Wybieraj strzeżone kąpieliska

Kąpcie się tylko w miejscach strzeżonych przez ratowników, oznaczonych białą flagą i ograniczonych bojami. Czerwona flaga wywieszona na maszcie wieży ratowniczej oznacza niebezpieczeństwo i kategorycznie zabrania kąpieli w danym miejscu. Kąpieliska i plaże powinny być oznaczone – dzięki temu mamy pewność, że woda, np. w jeziorze, jest pod kontrolą Sanepidu i nie zawiera groźnych bakterii. Dlatego nie dajcie się skusić mniej zatłoczonym, ale dzikim kąpieliskom.

  1. Najpierw zbadaj dno

Zanim pozwolisz, by dziecko wykonało pierwszy krok do morza czy jeziora, sprawdź rodzaj ukształtowania terenu i głębokość wody. Zobacz, na jaką odległość możesz bezpiecznie chodzić i pluskać się w wodzie razem z dzieckiem i zbadaj, czy nigdzie nie ma nagłych spadków czy twardych kamieni. Jeżeli jedziecie do jednego z krajów, gdzie królują kamieniste plaże (np. popularna u Polaków Chorwacja), najlepiej kupcie dziecku specjalne buciki do kąpieli w morzu. Kamienie mogą poranić stopy, a słona woda w kontakcie z ranką czy zadrapaniem wywoła silny ból.

  1. Schłodź ciało dziecka przed kąpielą

Nawet nad Bałtykiem temperatura powietrza może sięgać 30 stopni Celsjusza w cieniu, podczas gdy woda ma zaledwie 18 stopni! Taka różnica temperatur jest bardzo niebezpieczna i może prowadzić do wstrząsu termicznego w momencie szybkiego wejścia do wody. Dlatego najlepiej, by dziecko unikało kąpieli, gdy różnica temperatur między powietrzem a wodą wynosi ponad 5ºC. Dodatkowo przed wejściem do morza czy jeziora zawsze schłodź delikatnie ciało dziecka, ochlapując mu nogi i klatkę piersiową chłodną wodą.

  1. Chroń dziecko przed słońcem

Zaopatrz się w krem przeciwsłoneczny z wysokim filtrem UVA i UVB. Na wrażliwą skórę dziecka najlepiej sprawdzi się SPF 50. Pamiętaj o nakładaniu kremu grubą warstwą co 2-3 godziny i powtarzaniu aplikacji za każdym razem, gdy dziecko wyjdzie z wody. Woda przyciąga promienie UV, więc przebywając w niej zbyt długo łatwo o poparzenia słoneczne. Dlatego co jakiś czas rób przerwę i zabierz dziecko w zacienione miejsce. Pamiętaj także o ochronie główki – najlepiej sprawdzi się kapelusz lub czapeczka z naturalnego, przewiewnego materiału w jasnym kolorze.

  1. Zrób przerwę poobiednią

Dziecko po obiadku jest pełne energii i najchętniej popluskałoby się w wodzie? Nie tak prędko. Po posiłku trzeba odczekać min. 2-3 godziny przed wejściem do morza czy jeziora. W tym czasie organizm strawi pokarm i unikniemy ryzyka kolki, która mogłaby złapać dziecko w wodzie i zagrozić jego bezpieczeństwu i zdrowiu.

  1. Uwaga na dmuchane zabawki

Co jest nieodłącznym atrybutem każdego rodzica prowadzącego swoje dzieci na plażę? Kółka do pływania, rękawki i dmuchane delfinki pod pachą! Jak w przypadku większości przedmiotów, w zabawkach dmuchanych nie ma nic złego, o ile wiemy, jak się z nimi obchodzić. Po pierwsze – dmuchany materac czy foka nie zwalnia rodzica z obowiązku asekurowania i pilnowania dziecka w wodzie. Wystarczy chwila nieuwagi, by dziecko się z niego zsunęło do wody lub odpłynęło zdecydowanie za daleko od brzegu. Regularnie sprawdzajmy też, czy w dmuchanych zabawkach nie ma dziur, przez które mogłoby uchodzić powietrze. Najbezpieczniejsze z całego „dmuchanego” asortymentu są tak naprawdę rękawki.

  1. Uszy pod kontrolą

Jeżeli Twoje dziecko ma problemy z uszami (np. nawracające infekcje ucha zewnętrznego) najlepiej unikać kąpieli w jeziorach i basenach, szczególnie odkrytych. Może być tam dużo drobnoustrojów, które wywołają infekcję u dziecka i spowodują ból. Tak samo niewskazana jest kąpiel w jeziorze czy basenie tuż po infekcji. Po kąpieli zawsze wytrzyj dokładnie uszy dziecka, np. kawałkiem skręconej waty lub ręcznikiem. Nie używaj w tym celu patyczków higienicznych, które mogą uszkodzić ucho, ponieważ powodują przepychanie zanieczyszczeń i wydzieliny wgłąb ucha.

  1. Wybierz ozon zamiast chloru

Baseny z wodą ozonowaną są bezpieczniejsze dla wrażliwej skóry, dróg oddechowych i oczu dziecka niż te z wodą chlorowaną. Co ważne, ozon w tym samym stopniu co chlor rozprawia się ze szkodliwymi bakteriami i drobnoustrojami w wodzie. Jeśli masz w pobliżu tylko basen z wodą chlorowaną, pamiętaj, by po kąpieli zakroplić oczy dziecka roztworem soli fizjologicznej.

  1. Opłukaj skórę dziecka po kąpieli

Kąpiel w morzu i basenie nie oznacza wcale, że dziecko jest czyste. Wręcz przeciwnie – w słodkich zbiornikach czai się wiele zanieczyszczeń, bakterii i drobnoustrojów. Z kolei słona woda podrażnia skórę. Dlatego po kąpieli jak najszybciej opłucz dziecko czystą wodą, np. pod prysznicem plażowym. Osusz mu skórę i włosy, najlepiej zmień także strój kąpielowy na bieliznę i załóż mu suche ubranie. Chodzenie cały dzień w mokrych kąpielowych spodenkach może spowodować groźne infekcje.

Tagi: , ,

Twoje korzyści z rejestracji

  • Kody rabatowe na ubranka dla dzieci wysyłane na Twój e-mail
  • SMS ze zniżkami do sklepów z zabawkami
  • Zaproszenia do darmowych szkoleń online z nagrodami
  • Darmowy newsletter z poradami dla młodych mam i kobiet w ciąży
  • Bezpłatny e-magazyn Niebieskie Pudełko
  • Podcasty tematyczne, infografiki oraz webinaria do pobrania
  • Bezpłatne poradniki do pobrania w PDF
  • Konkursy z nagrodami
  • Udział w Niebieskim Konkursie
ZAREJESTRUJ SIĘ

Zobacz również

Skomentuj jako pierwszy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Forum

Forum
Advertisement

Pakiety

Będę Mamą Moje pierwsze dni Mam 6 miesięcy Skarb Malucha

Placówki