Od 1 września 2020 r. przyszłe mamy mogą korzystać z ponad 400 bezpłatnych leków znajdujących się na liście opublikowanej przez Ministerstwo Zdrowia i stopniowo uaktualnianej. Ideą programu jest lepsza opieka zdrowotna dla ciężarnych o niższym poziomie dochodów, przekładająca się oczywiście na dobrobyt nienarodzonych jeszcze dzieci.
Zasady dofinansowania leków dla ciężarnych określa USTAWA z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1285, 1292, 1559, 1773 i 1834). Obejmuje ona preparaty na receptę najczęściej przepisywane kobietom w ciąży i dotyczące różnych problemów zdrowotnych, nie tylko o charakterze ginekologicznym.
Prawem do skorzystania ze świadczenia objęte są wszystkie kobiety od momentu stwierdzenia ciąży przez lekarza ginekologa lub położną do 15 dni po porodzie. Co ważne, nie ma różnicy czy zapłodnienie było naturalne, czy sztuczne.
Na stronach internetowych Ministerstwa Zdrowia znajdziemy listę leków oznaczonych jako leki „C”, będącą częścią ogłaszanej regularnie zaktualizowanej listy leków refundowanych.
Znajdziemy na niej m.in.:
Aby kobieta mogła skorzystać z bezpłatnych leków z listy „C”, musi posiadać ważną receptę wystawioną przez lekarza posiadającego tytuł specjalisty w dziedzinie położnictwa i ginekologii, posiadającego kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. Alternatywnie, receptę ma prawo wystawić także położna podstawowej opieki zdrowotnej lub położna w ambulatoryjnej poradni położniczo-ginekologicznej.
Uprawnienia do wydawania recept obejmują również lekarzy innych specjalizacji, do których uczęszczać będzie ciężarna, tylko jednak w połączeniu ze stosownym zaświadczeniem od lekarza, który stwierdził ciążę.
Tagi: leki w ciąży
Dodaj komentarz