Strona główna » Niemowlę » Zdrowie » Dobre rady » Bezsenność malucha, czyli co zrobić, gdy dziecko nie może zasnąć?

Bezsenność malucha, czyli co zrobić, gdy dziecko nie może zasnąć?

Jeśli jesteście młodymi rodzicami, wiecie, że sen to towar deficytowy. Dziecko, które śpi spokojnie w nocy, zapewnia zdrowy odpoczynek także dla Was. Brak snu ma ogromny wpływ na funkcjonowanie rodziców następnego dnia. Po pierwsze, potrzebujecie dużo energii, aby sprostać aktywnościom związanym z zajmowaniem się maluchem. Poza tym niewyspanie powoduje opóźniony czas reakcji, rozkojarzenie, rozdrażnienie. Jak zapewnić maluchowi, a więc także sobie, spokojny sen? Pokazujemy najczęstsze powody, dla których dziecko nie może zasnąć i podpowiadamy, jak temu zaradzić.

Wieczorne ożywienie

Jak to się dzieje, że wieczorem, gdy rodzice chcą mieć wreszcie trochę czasu dla siebie, maluch ani myśli dać im odpocząć? Okazuje się, że ma niespożyte pokłady energii, ochotę na zabawę, rozmowę i wygłupy właśnie wtedy, gdy przygotowaliśmy już wszystko, co niezbędne, by spokojnie zasnął. Czeka na niego wywietrzony pokój, zadbaliśmy o wyciszenie, pamiętaliśmy o wieczornych rytuałach przed snem, była już nawet kołysanka. Na nic jednak cała nasza strategia – maluch jest odporny na przygotowania do snu i wydaje się bardziej pobudzony niż z samego rana! Dlaczego tak się dzieje? Jednym z powodów może być to, że dziecko w ciągu dnia nie zdążyło się porządnie zmęczyć. Być może zabrakło wyjścia na świeże powietrze, wybiegania się, spaceru. A może po prostu wieczór to jedyna okazja dla malca, by zwrócić na siebie uwagę rodziców? To przed snem czuje, że ma Was tylko dla siebie i próbuje z tego skorzystać – oczywiście pamiętajmy, że chodzi mu o Waszą bliskość. Jak temu zapobiec? Dbajcie o to, by maluch czuł, że ma Waszą uwagę także w ciągu dnia. Uwagę nieprzerywaną nerwowym zerkaniem w ekran smartfona czy telewizora. Czas poświęcony mu w stu procentach zaowocuje tym, że dziecko nie będzie się starało przeciągać w nieskończoność momentu kładzenia się spać.

Nocny łakomczuszek

Nie oszukujmy się – niektórzy dorośli też tak mają, że budzą się w nocy głodni i najchętniej zakradliby się do lodówki po coś słodkiego. Dziecko też może obudzić się i poczuć głód lub pragnienie. Najlepiej być przygotowanym na taką sytuację i postawić maluchowi na stoliczku przy łóżku kubek (plastikowy, nietłukący) z wodą. Dlaczego woda? Nie zawiera cukru, w przeciwieństwie do soków czy słodkiej herbatki, których popijanie w nocy psuje ząbki dziecka. Często jest też tak, że maluch woła nas w nocy mówiąc, że jest głodny, ponieważ karmienie kojarzy mu się z obecnością i bliskością rodziców. W takiej sytuacji warto zachęcić maluszka by wypił trochę wody i przytulić go do snu. Najlepiej nie karmić malucha w nocy. Jeśli mamy możliwość poczekajmy z tym do rana.

Jaś Wędrowniczek

Czy w Waszym domu nocne spacery malucha do łóżka rodziców to codzienność? Gdy maluch obudzi się w nocy, bo coś mu się przyśniło, najczęściej pierwszym impulsem jest przyjście do Was. Tak naprawdę potrzebuje poczucia bezpieczeństwa i przytulenia. Takie nocne wędrówki oznaczają, że maluch ma przerywany sen, a wy także nie możecie spokojnie wyspać się we własnym łóżku. Jak temu zaradzić? Najlepiej odprowadzić dziecko do jego łóżeczka i utulić je do snu. Pamiętajcie tylko, by robić to konsekwentnie.

Zabawa do białego rana

Jeśli nasz maluch w środku nocy uwielbia zaczynać zabawę, nie oznacza to, że rodzic też powinien jak najszybciej chwycić jedną z pacynek i odgrywać teatrzyk. Nauczmy dziecko, że noc jest od tego, żeby spać i bądźmy w tym konsekwentni. Wytłumaczmy mu spokojnie, żeby był cichutko, bo w nocy wszyscy śpią. Zwróćmy mu też uwagę, że pozostali członkowie rodziny chcą w nocy wypocząć. Potrwa to trochę czasu, lecz przy odrobinie naszej determinacji już wkrótce dziecko będzie pamiętać, by nie budzić pozostałych domowników nocnymi zabawami.

Wakacyjny rytm

Lato to czas wyjazdów, a więc też zupełnych zmian w rytmie dnia. Gdy jesteśmy na wakacjach zwykle później kładziemy się spać, dłużej wylegujemy w łóżku, zmieniają się stałe godziny posiłków i dzień wygląda zupełnie inaczej. Nic dziwnego, że dziecko może być w tej sytuacji wytrącone ze stałego rytmu dnia, według którego funkcjonuje jego organizm. Jeżeli maluch zwykle po obiedzie zapadał w dwugodzinny sen, to gdy nagle na wakacjach nie będzie miał takiej możliwości o tej samej porze, może być płaczliwy lub rozdrażniony. Co wtedy zrobić? Możemy zastąpić sen np. poleżeniem na kocyku lub delikatnym huśtaniem go w hamaku, najlepiej przy dźwiękach spokojnej muzyki.

Tagi: , ,

Twoje korzyści z rejestracji

  • Kody rabatowe na ubranka dla dzieci wysyłane na Twój e-mail
  • SMS ze zniżkami do sklepów z zabawkami
  • Zaproszenia do darmowych szkoleń online z nagrodami
  • Udział w społeczności Mam na forum
  • Darmowy newsletter z poradami dla młodych mam i kobiet w ciąży
  • Bezpłatny e-magazyn Niebieskie Pudełko
  • Podcasty tematyczne, infografiki oraz webinaria do pobrania
  • Bezpłatne poradniki do pobrania w PDF
  • Konkursy z nagrodami
  • Udział w Niebieskim Konkursie
ZAREJESTRUJ SIĘ

Zobacz również

Skomentuj jako pierwszy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Forum

Forum
Advertisement

Pakiety

Będę Mamą Moje pierwsze dni Mam 6 miesięcy Skarb Malucha

Placówki