Strona główna » Lifestyle » Lifestyle » Zdrowie i uroda » Brzuch po porodzie – czego się spodziewać i jak wrócić do formy?

Brzuch po porodzie – czego się spodziewać i jak wrócić do formy?

brzuch po porodzie

Od porodu minęło zaledwie kilka tygodni, a Ty już oczekujesz, że Twoje ciało wróci do stanu sprzed ciąży? Nie ty jedna. Wiele kobiet zmaga się z nierealistycznymi oczekiwaniami co do wyglądu swojego brzucha po ciąży. Stąd pomysły, by od razu przejść na drakońską dietę lub zacząć forsowne ćwiczenia. Jednak nie tędy droga. Twój organizm przez 9 miesięcy przeszedł wiele zmian, a teraz potrzebuje czasu, by wrócić do formy. Podpowiadamy, czego się spodziewać w ciągu najbliższych kilku miesięcy i jak dbać o brzuch po ciąży, by już wkrótce wyglądał tak, jak chcesz.

ILE CZASU POTRZEBA, BY TWOJE CIAŁO WRÓCIŁO DO FORMY PO PORODZIE?

Eksperci mówią, że by mówić o powrocie do pełnej formy, Twój organizm potrzebuje dokładnie tyle czasu, ile trwała ciąża, a więc 9 miesięcy. Dlaczego tak długo? Pomyśl, że przez ostatnie 9 miesięcy Twoje ciało przechodziło prawdziwą transformację. Macica rozciągnęła się nawet 90-krotnie, a za nią nadążyć musiała także skóra na brzuchu. Teraz wszystko musi wrócić do stanu sprzed ciąży. Jest to proces, którego nie należy przyspieszać. Dlatego wyluzuj i daj swojemu ciału przynajmniej 9 miesięcy na regenerację i powrót do normalności.

TWÓJ BRZUCH PRZEZ KOLEJNE 9 MIESIĘCY:

24 GODZINY PO PORODZIE

Czego się spodziewać? Tuż po porodzie w Twoim organizmie szaleje burza hormonalna, a macica kurczy się, by powoli wrócić do rozmiaru sprzed ciąży. Kobiety średnio od razu po porodzie tracą nawet 5,5 kg. W tej wadze mieści się waga dziecka, krwi i płynów, w tym płynu owodniowego. Zauważysz więc ogromną różnicę i poczujesz, jak z „balonika”, w którym jeszcze do niedawna było Twoje dziecko, powoli schodzi powietrze.

Jak sobie pomóc? To nie czas, by myśleć o swojej wadze i wyglądzie brzucha. Skup się na maluszku, który potrzebuje Cię cały czas i dużo odpoczywaj.

TYDZIEŃ PO PORODZIE

Czego się spodziewać? Cały czas pozbywasz się wielu płynów z organizmu, a więc tracisz na wadze.

Jak sobie pomóc? Karm dziecko piersią! Karmienie naturalne może odgrywać ogromną rolę w utracie wagi. Mimo że kobiety, które karmią piersią powinny spożywać 500 kcal więcej na dobę, i tak tracą na wadze, ponieważ sam proces karmienia również spala kalorie. Dodatkowo nie ma nic lepszego, co możesz dać swojemu nowonarodzonemu maluszkowi – mleko mamy zawiera aż 500 aktywnych biologicznie składników i buduje odporność Twojego dziecka już od pierwszych dni życia.

MIESIĄC PO PORODZIE

Czego się spodziewać? Według danych Amerykańskiego Kongresu Położnictwa i Ginekologii (ACOG), wiele świeżo upieczonych mam traci nawet 9 kg w ciągu pierwszego miesiąca po porodzie. Oznacza to, że większość jest na dobrej drodze do powrotu do swojej wagi sprzed ciąży.

Jak sobie pomóc? Waga to nie jedyne wiarygodne źródło informacji o Twoim ciele. Liczba kilogramów, które zobaczysz na wyświetlaczu nie odzwierciedla np. poziomu tkanki tłuszczowej w Twoim organizmie. Dlatego warto też raz w miesiącu mierzyć się w talii, by zobaczyć postępy.

2 MIESIĄCE PO PORODZIE

Czego się spodziewać? W tym czasie Twoja macica wraca do swojego właściwego miejsca pośrodku jamy miednicy. Dzięki temu Twój brzuszek wygląda na bardziej płaski i mniejszy.

Jak sobie pomóc? Nawet jeśli nie jesteś zadowolona z rezultatów, nie przechodź na dietę! Drastyczna dieta pozbawi Twoje ciało wartości odżywczych i opóźni proces regeneracji organizmu. Dodatkowo może ona znacznie obniżyć ilość produkowanego przez Ciebie mleka. Zamiast diet skup się więc na zdrowym odżywianiu. Bazą Twoich posiłków powinny być węglowodany złożone, które zawierają dużo błonnika i pozwalają szybko wydalać z organizmu produkty przemiany materii. Jedz też dużo chudego białka, warzyw i owoców i nie zapominaj o nawadnianiu organizmu.

9 MIESIĘCY PO PORODZIE

Czego się spodziewać? 9 miesięcy ciąży, 9 miesięcy powrotu do normalności. Tak funkcjonuje natura i nie ma sensu tego przyspieszać. Każda kobieta wraca do swojej wagi sprzed ciąży w nieco innym tempie, szczególnie jeśli podczas ciąży przybrała na wadze więcej niż zalecane 16-18 kg.

Jak sobie pomóc? Utrata wagi to jedno, a przywrócenie jędrności skórze na brzuchu to drugie. Dlatego już kilka miesięcy po porodzie możesz zapisać się na zajęcia jogi po porodzie, aerobik lub zacząć ćwiczyć w domu. Skup się na ćwiczeniach, które wzmacniają mięśnie głębokie – świetnie sprawdzą się ćwiczenia stabilizacyjne. Spalić tkankę tłuszczową pomoże za to trening kardio, a więc pływanie, jazda na rowerze lub energiczny spacer.

Instagram
Tagi: , , ,

Twoje korzyści z rejestracji

  • Kody rabatowe na ubranka dla dzieci wysyłane na Twój e-mail
  • SMS ze zniżkami do sklepów z zabawkami
  • Zaproszenia do darmowych szkoleń online z nagrodami
  • Udział w społeczności Mam na forum
  • Darmowy newsletter z poradami dla młodych mam i kobiet w ciąży
  • Bezpłatny e-magazyn Niebieskie Pudełko
  • Podcasty tematyczne, infografiki oraz webinaria do pobrania
  • Bezpłatne poradniki do pobrania w PDF
  • Konkursy z nagrodami
  • Udział w Niebieskim Konkursie
ZAREJESTRUJ SIĘ

Zobacz również

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mam sprawdzony bezpieczny dla skóry olejek do smarowania brzuszka który powoduje, że cała rozciągnięta i zwiotczała skóra po ciaży się ściąga i ujędrnia fajnie – koleżanka co urodziła bliżniaki mi doradziła – arabski OLEJEK BUSAJNA
Polecić moge, bo pomaga wrócić do formy i ujędrnić skórę brzucha po ciazy, likwiduje tez celilit i pomaga na rozstępy czyli wszystko ci po ciazy nas martwi

Forum

Forum
Advertisement

Pakiety

Pakiety

Placówki