Cera kobiety w czasie ciąży staje się delikatniejsza i gładsza. To zasługa estrogenów, które rozszerzają naczynia krwionośne. Twarz ożywia się i nabiera różowego kolorytu. Odpoczynek, rezygnacja z papierosów i alkoholu oraz odpowiednia dieta sprzyjają temu, by wyglądać świeżo i kwitnąco.
Hormony jednak wysuszają skórę. Wiele kobiet mających przed ciążą suchą cerę, stwierdza, że wysusza się ona jeszcze bardziej podczas drugiego trymestru ciąży. Należy w związku z tym unikać toników z alkoholem, aby nie podrażniać naskórka. Klimatyzacja i centralne ogrzewanie także mogą wysuszać skórę. Stosuj nawilżacze powietrza, a przede wszystkim spędzaj dużo czasu na zewnątrz, najlepiej w parku lub na łonie natury.
Używaj odpowiedniego kremu nawilżającego rano i wieczorem. Stosuj maseczki zrobione z dwóch łyżek płatków owsianych i wody różanej – nałóż maskę na twarz, omijając okolice oczu. Połóż się i zrelaksuj. Po 20 minutach usuń maseczkę palcami nad umywalką, umyj twarz ciepłą wodą.
Ostudy ciężarnych, czyli brązowe plamy pigmentacyjne na czole, skroniach i policzkach, zwane również „maską ciążową”, nasilają się po wystawieniu na słońce. Ostudy ma 2/3 kobiet ciężarnych od czwartego miesiąca ciąży. Znamiona są zwykle bardziej widoczne u kobiet o ciemnej karnacji, a ciemniejsze u kobiet o jasnej karnacji. Zwykle znikają one około pół roku po porodzie.
Niektóre kobiety na początku ciąży cierpią z powodu trądziku. Wynika on z nadmiernej aktywności gruczołów łojowych i zatrzymania sebum (tłusta substancja o właściwościach antybakteryjnych wydzielana na powierzchni skóry), którego skóra nie nadąża usuwać, co doprowadza do zaczopowania porów. Trądzik najczęściej występuje na twarzy, dekolcie i plecach. Dostępne są specjalne preparaty regulujące wydzielanie sebum. Aby wspomóc kurację, trzeba przestrzegać zasad higieny, myć się mydłem dermatologicznym dla skóry wrażliwej. Można przemywać wypryski olejkiem z drzewa herbacianego, który dzięki swym właściwościom antyseptycznym powinien zmniejszyć stan zapalny. Nakładaj także maseczkę z ubitych białek na oczyszczoną skórę. Zmyj ją po 10 minutach letnią wodą i wysusz skórę.
Pamiętaj!
Jeśli tylko możesz sobie na to pozwolić, sprezentuj sobie w ostatnich tygodniach ciąży zabiegi kosmetyczne na twarz, manikiur i pedikiur. Dzięki nim poczujesz się dużo lepiej, a może upłynąć sporo czasu, zanim ponownie będziesz miała taką możliwość.
Opalanie nie jest wskazane w ciąży. Teraz szczególnie unikaj ekspozycji na słońce, stosuj kremy z najwyższym filtrem SPF + 50, nawet w mieście.
Pamiętaj! Nie istnieje kosmetyk całkowicie chroniący przed promieniowanie UVA.
Dobry filtr to taki, który chroni zarówno przed promieniowanie UVA, jak i UVB i nie rozkłada się szybko pod wpływem słońca.
W składzie kosmetyku szukaj następujących filtrów:
Badania naukowe potwierdzają ich najskuteczniejszą ochronę.
Nakładaj krem obfitą warstwą – 1,8 ml na twarz (to tyle co łyżeczka do herbaty). Jeśli kosmetyk SPF 50 nałożysz w ilości o połowę mniejszej niż zalecana, otrzymasz ochronę w wysokości SPF 7. Co dwie godziny trzeba ponawiać smarowanie.
Dodatkowo latem zakładaj kapelusz z szerokim rondem i dobre okulary przeciwsłoneczne.
Nie wychodź na słońce w godzinach najsilniejszego promieniowania (czyli od 10 do 16), nie planuj urlopu w tropikach i polub swój naturalny kolor skóry.
Jeśli Ci on nie odpowiada, możesz zawsze użyć samoopalacza. Jedzenie marchewki także poprawia koloryt skóry (a nie zostawia smug jak niektóre kremy samoopalające!).
Tagi: cera, estrogen, filtr SPF, gruczoły łojowe, Klimatyzacja, kosmetyki, krem nawilżający, nawilżacz powietrza, opalanie, owoce, papierosy, plamy pigmentacyjne, promieniowanie UVA, promieniowanie UVB, ryby morskie, trądzik
Dodaj komentarz