Pierwsze nawilżane chusteczki pojawiły się na świecie już w latach 50-tych ubiegłego stulecia i początkowo miały charakter uniwersalny – jako produkt odświeżający dla wszystkich, przeznaczony głównie na czas podróży, ale również jako pomoc higieniczna w barach fast-foodowych. Nie trzeba było jednak czekać długo, aby pomysł zaadaptowały koncerny kosmetyczne wyrabiające artykuły dla niemowląt. Pomysł, że można przewinąć dziecko gdziekolwiek, bez problemu wycierając mu pupę, stał się prawdziwą rewolucją wśród rodziców na całym świecie.
Chusteczki nawilżane powstają z nietkanych tekstyliów pochodzących najczęściej z syntetycznych włókien: poliestru lub polipropylenu. Wyjątkowo trwałe i chłonne namaczane są w procesie produkcji roztworami o działaniu czyszczącym, a zwykle dodatkowo również substancjami zmiękczającymi, zapachowymi czy konserwującymi, tak aby zapobiec rozwojowi bakterii i grzybów lubiących stale wilgotne środowisko. Gotowe chusteczki pakowane są w hermetyczne paczki dla noworodków i niemowląt, umożliwiające szczelne zamykanie po każdorazowym wyjęciu chusteczki.
Korzyść podstawowa jest oczywista – stale mokre i nasączone myjącymi substancjami kawałki tkaniny pozwalają dokładnie usunąć nieczystości ze skóry dziecka przed założeniem kolejnej pieluszki. W efekcie, nawet z dala od dostępu do wody możemy bez problemów przewijać maluszka, minimalizując ryzyko infekcji i podrażnień związanych z działaniem moczu i kału na wrażliwą skórę dziecka. Chusteczki pomagają też przywrócić prawidłowe pH naskórka i usuwają większą część chorobotwórczych drobnoustrojów, które mają pod pieluszką idealne warunki do rozwoju
Co więcej, nawilżane chusteczki przydają się również do otarcia rąk mamy i dziecka, a także usunięcia innych zabrudzeń w przypadku braku wody. Trudno się dziwić, że stały się podstawowym wyposażeniem torby zabieranej na spacer czy w podróż! Pakiety natalne i inne darmowe próbki dla niemowlaka zawierają bardzo często chusteczki, do których przekonać się można w ciągu jednego dnia – przewijanie staje się bowiem nagle proste i przyjemne.
Dodajmy, że większość dostępnych na rynku produktów została rygorystycznie przetestowana pod kątem bezpieczeństwa dla skóry maluszków i posiada często status hipoalergicznych i nie powodujących podrażnień. Sięgając po bezpłatne próbki dla mam w ciąży mamy szansę samodzielnie przekonać się jak pachną, czyszczą czy zachowują się na skórze produkty konkretnych marek.
Niestety, i ten genialny wynalazek okazał się w praktyce niepozbawiony zagrożeń. Przede wszystkim więc mimo atestów i zapewnień producentów wiele chusteczek nawilżanych zawiera substancje drażniące – to bowiem, że nie spowodowały one skutków ubocznych u grupy testowanych dzieci, nie oznacza, że nie wywołają problemów u naszej pociechy, zwłaszcza jeśli jest szczególnie wrażliwa. Tutaj warto podkreślić rolę, jaką odgrywają gratisy dla dzieci oferowane w promocjach i na portalach internetowych – mała paczka chusteczek pozwala wypróbować konkretny produkt bez konieczności kupowania całej paczki, której w efekcie nie wykorzystamy do końca.
Ponadto, pediatrzy zwracają, że często uwagę, że nadmierne wykorzystanie chusteczek nawilżanych prowadzić może paradoksalnie do wysuszania skóry oraz jej uszkodzeń. Rodzice chcąc pozbyć się zanieczyszczeń intensywnie wycierają bowiem pupę maluszka powodując mikro urazy, przez które bakterie i grzyby łatwo wnikają w głąb tkanki. Z tego punktu widzenia mycie skóry wodą z łagodnym mydłem jest o wiele korzystniejsze. Niektóre chusteczki powodują przy tym u niektórych dzieci nieprzyjemne wrażenie palenia, które okupione zostanie głośnym płaczem, a nawet przykre alergie kontaktowe.
Wreszcie, chusteczki nawilżane to problematyczny odpad, który ląduje na wysypiskach śmieci i nie podlega bio-degradacji. Zważywszy na ilość chusteczek wykorzystywanych w ciągu okresu noszenia pieluch przez dziecko to prawdziwa katastrofa ekologiczna, której skutki odczują przede wszystkim przyszłe pokolenia.
Świadomi rodzice próbują czasem unikać ekologicznych zagrożeń związanych z masową produkcją chusteczek nawilżanych i wykorzystują chusteczki przeznaczone do wielokrotnego użytku. Namacza się je samodzielnie w specjalnych roztworach, a po użyciu gromadzi i pierze. Tym sposobem mamy również wpływ na skład preparatów do nawilżania i możemy wyeliminować niepożądane składniki. Pracy jest jednak oczywiście więcej, a i komfort użycia wyraźnie niższy.
W wysiłkach nie ustają również i koncerny kosmetyczne proponując coraz to nowe formuły – bezpieczniejsze, delikatniejsze, a nawet przyjaźniejsze dla środowiska. Dla przykładu, nowozelandzka firma wprowadziła w 2018 r. do obrotu specjalną piankę, która zmienia zwykły, biodegradowalny papier toaletowy w nawilżane chusteczki o wysokim poziomie naturalnych składników. Po wykorzystaniu można je śmiało spuścić w toalecie!
Aby uniknąć infekcji i podrażnień wywołanych źle dobranymi chusteczkami nawilżanymi warto wykorzystać szeroko dostępne darmowe próbki produktów dla dzieci. Znajdują się w nich zwykle małe opakowania, które pozwalają zapoznać się z daną marką i wypróbować ją na skórze dziecka bez konieczności zakupu czy otwierania dużej paczki. Gratisy dla dzieci można często dostać w drogeriach, a jeszcze łatwiej jest zamówić je na portalach dla kobiet w ciąży, takich jak NiebieskiePudelko.pl.
Podsumowując, pamiętajmy, że w domu lepiej jest zawsze przy przewijaniu umyć maluchowi pupę wodą z mydłem, ograniczając zużycie chusteczek i ryzyko podrażnień. Na czas spacerów, podróży czy innych sytuacji warto jednak zawsze mieć pod ręką chusteczki nawilżane, które wypróbować możemy zamawiając paczki dla noworodków dla stornach internetowych oferujących produkty do testowania.
Tagi: Wilgotne chusteczki pielęgnacyjne
Dodaj komentarz