Ciemieniucha (łac. crusta lactea, ang. cradle cap) jest uważana przez część dermatologów za łagodną postać łojotokowego zapalenia skóry. Przyczyną jej powstawania jest nadreaktywność gruczołów łojowych niemowlęcia, które produkują nadmierną ilość sebum. Ciemieniucha jest mieszaniną łoju i złuszczonych komórek naskórka, które zasychają na skórze głowy dziecka, tworząc na niej ciemnożółte plamy lub strupy.
Podczas walki z ciemieniuchą najważniejsza jest higiena. Choć ciemieniucha nie powstaje z powodu zaniedbań w pielęgnacji dziecka to odpowiednie jej traktowanie czyli: stosowanie zmiękczającego łuski żelu emoliencyjnego przed kąpielą, mycie główki w środkach przeznaczonych dla niemowląt i wyczesywanie łusek miękką szczoteczką powinno w krótkim czasie pomóc w pozbyciu się problemu.
• zmiękczać i nawilżać,
• zapobiegać namnażaniu się mikroorganizmów i utrzymywać prawidłową florę bakteryjną na skórze,
• działać keratolitycznie w celu usunięcia łuski.
W uporczywych stanach, po zastosowaniu środków pielęgnacyjnych, należy wyczesać łuski miękką szczoteczką (nie należy drapać, używać grzebieni ani szorować, gdyż prowadzi to do pogorszenia stanu).
Krok 1: 30 minut przed kąpielą nanieść niewielką ilość zmiękczającego żelu na ciemieniuchę na skórę głowy i delikatnie wmasować.
Krok 2: Pozostawić na skórze przez 30 minut.
Krok 3: Spłukać wodą.
Dodaj komentarz