Strona główna » Małe dziecko » Dobre rady » Czwarty trymestr ciąży, czyli jak przetrwać pierwsze miesiące z noworodkiem

Czwarty trymestr ciąży, czyli jak przetrwać pierwsze miesiące z noworodkiem

czwarty_trymestr_Niebieskie_Pudełko

Pokoik dla niemowlęcia urządzony, wyprawka kupiona, torba do szpitala spakowana. Wydaje się, że przyszli rodzice są gotowi na przyjście na świat maluszka. Jednak pierwsze dni po narodzinach dziecka weryfikują tę teorię. Okazuje się, że większość rodziców jest zupełnie nieprzygotowanych na to, co ich czeka przez pierwsze trzy miesiące z noworodkiem, zwane też czwartym trymestrem ciąży. Podpowiadamy, jak go przetrwać przy pomocy 6 wskazówek.

Teoria czwartego trymestru

Pojęcie teorii czwartego trymestru ukuł pediatra Harvey Karp. Zauważył on, że w przeciwieństwie do większości ssaków, ludzkie noworodki zupełnie nie są przystosowane do samodzielnego funkcjonowania po porodzie. Dopiero po ok. 3 miesiącach ich organizmy zaczynają się powoli przystosowywać do nowych warunków życia. To tak jakby dzieci przychodziły na świat o te trzy miesiące, a więc jeden trymestr za wcześnie. Dlatego teoria czwartego trymestru mówi, że dzieci w pierwszych 3 miesiącach życia nadal potrzebują warunków jak najbardziej podobnych do tych, jakie pamiętają z łona matki.

Czego potrzebuje dziecko w pierwszych trzech miesiącach po narodzinach?

Pierwsze trzy miesiące po narodzinach to tak naprawdę okres przejściowy. Dziecko próbuje zaadaptować się do świata zewnętrznego. Jednak aby ta adaptacja przebiegła jak najlżej, potrzebuje jak najwięcej podobieństw do świata, który pamięta z życia płodowego.

W macicy dziecko miało bezpieczeństwo, ciepło, ciemność, bliskość Mamy, nieustanny dopływ pokarmu i odgłosy jej bijącego serca. Po porodzie jest mu jasno, Mama nie jest już tak blisko, dziecko odczuwa głód i słyszy różne dźwięki świata zewnętrznego.

Tak naprawdę przez te pierwsze trzy miesiące dziecko oczekuje, że zapewnisz mu warunki jak najbardziej przypominające te, które miał w macicy. Dziecko chce być więc jak najbliżej Ciebie. Chce słyszeć bicie Twego serca i delikatny szum. Chce być otulone, przytulane i kołysane. Chce być karmione na okrągło. Jeśli mu to zapewnisz, z pewnością ułatwisz mu życie w tych pierwszych trudnych miesiącach na świecie. 

Jak przetrwać pierwsze miesiące z noworodkiem?

  1. Karm na żądanie (i sama też jedz!)

Pierwsze trzy miesiące życia z noworodkiem to nieustanne karmienie i zmienianie pieluszek. Zgodnie z najnowszymi zaleceniami ekspertów, powinnaś karmić maluszka tak często, jak on tego potrzebuje – jest to tak zwane „karmienie na żądanie”. Dziecko samo decyduje, kiedy potrzebuje pokarmu, a także jak dużą porcję ma ochotę zjeść. W 1. miesiącu życia noworodek będzie domagał się jedzenia prawie non stop, jednak z czasem pory posiłków staną się bardziej regularne.

W tym całym zamieszaniu świeżo upieczone Mamy często zapominają o tym, że same też potrzebują jeść. Jednak nie jest to takie proste, ponieważ brakuje czasu i możliwości, by samej przyrządzić posiłek. To okazja by dać się wykazać mężowi – powinien każdego dnia upewnić się, że masz obiad do odgrzania lub gotowe przekąski (np. pokrojone owoce i warzywa, orzechy, sałatkę). Nie wahaj się prosić o pomoc!

2.       Śpij z dzieckiem

Twój maluszek najchętniej zasypiałby na Tobie, słuchając bicia Twojego serca, tak jak mógł to robić w życiu płodowym. Dlatego jeśli tylko możesz, umożliwiaj mu takie drzemki, np. od razu po karmieniu piersią. Pamiętaj też, że sporo czasu zajmie, by pory spania maluszka unormowały się. Nieporozumieniem jest oczekiwać, że noworodek prześpi ciurkiem całą noc. Aby łatwiej uspokoić dziecko w nocy i ułatwić sobie karmienie piersią, zainwestuj w dostawkę do łóżka, dzięki której będziecie spać blisko siebie, a przy tym bezpiecznie.

3.       Otulaj maluszka

Dziecko w macicy przyzwyczaiło się do bycia ściśniętym i bezpiecznie otulonym Twoim ciałem. Po narodzinach ciasne otulanie pozwala mu znów poczuć to bezpieczeństwo. Dlatego zawijaj maluszka w becik, otulacz lub kokon z kocyka, który będzie ciasno przylegał do jego ciała. Z pewnością zadziała to na niego uspokajająco.

4.       Noś dziecko w chuście

Nie zostawiaj malca leżącego w łóżeczku. Dzięki chustowaniu, Twoje dziecko może Ci towarzyszyć w niemal każdej chwili, być bardzo blisko Ciebie, czuć Twoje ciepło i bicie serca. Dla Mamy noszenie w chuście to z kolei znaczne ułatwienie oraz odciążenie rąk i kręgosłupa. Nic dziwnego, że chustowanie staje się coraz bardziej popularne. Wprawdzie początki z chustą mogą być dość trudne, ponieważ jej prawidłowe wiązanie wymaga trochę wprawy. Na szczęście możesz znaleźć w swojej miejscowości warsztaty z chustowania lub poprosić o pomoc znajomą Mamę.

5.       Zrób trochę szumu

Wbrew pozorom noworodki wcale nie uwielbiają absolutnej ciszy. Jest to dla nich coś zupełnie nienaturalnego. W końcu przebywając w macicy cały czas nasłuchiwały odgłosów Twojego ciała – bicia serca i szumu wydawanego przez inne narządy wewnętrzne. Dlatego maluszek po narodzinach tęskni za takim delikatnym szumieniem. Możesz mu trochę poszumieć przy usypianiu albo kupić specjalną zabawkę emitującą tzw. biały szum.

6.       Kąp się razem z dzieckiem

Wspólna kąpiel rodzica z dzieckiem to kolejny sposób na podarowanie maluszkowi bliskości i ciepła. Jeśli masz w domu wannę, wypełnij ją ciepłą wodą, a maluszka ułóż wygodnie na klatce piersiowej, tak by zanurzone było jego ciałko, oprócz głowy. Taka kąpiel ukoi malca przed snem i pozwoli zbudować głęboką więź z Mamą lub Tatą.

Instagram
Tagi:

Twoje korzyści z rejestracji

  • Kody rabatowe na ubranka dla dzieci wysyłane na Twój e-mail
  • SMS ze zniżkami do sklepów z zabawkami
  • Zaproszenia do darmowych szkoleń online z nagrodami
  • Udział w społeczności Mam na forum
  • Darmowy newsletter z poradami dla młodych mam i kobiet w ciąży
  • Bezpłatny e-magazyn Niebieskie Pudełko
  • Podcasty tematyczne, infografiki oraz webinaria do pobrania
  • Bezpłatne poradniki do pobrania w PDF
  • Konkursy z nagrodami
  • Udział w Niebieskim Konkursie
ZAREJESTRUJ SIĘ

Zobacz również

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Forum

Forum
Advertisement

Pakiety

Pakiety

Placówki