Strona główna » Lifestyle » Lifestyle » Jak być dobrą matką » Czy symboliczny klaps to zło?

Czy symboliczny klaps to zło?

W styczniu tego roku weszła w życie ustawa “O wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej”, określająca wiele nowych zadań z zakresu wspierania rodziny. Polacy są jednak podzieleni w opiniach na temat potrzeby wprowadzania nowego prawa chroniącego dzieci.

W maju br. CBOS przeprowadziło badania „O dopuszczalności stosowania kar cielesnych i prawie chroniącym dzieci przed przemocą”.

Przyzwolenie na stosowanie kar fizycznych

W ciągu ostatnich czterech lat wzrosła liczba przeciwników stosowania kar fizycznych wobec dzieci (z 42% do 51%). Mimo wahań opinii dotyczących bezwzględnego sprzeciwu wobec kar fizycznych, spada przyzwolenie na przemoc wobec dzieci. Teraz tylko co trzeci Polak (34%) uważa, że lanie jeszcze nikomu nie zaszkodziło, podczas gdy w roku 2008 ze stwierdzeniem tym zgadzało się 41% badanych, a w 1994 – 47%. Obecnie nie zgadza się z tą opinią trzy piąte Polaków (61%).

Zwiększa się także sprzeciw wobec karania dzieci klapsem. Chociaż tę łagodną karę, bardziej symboliczną niż fizyczną, nadal akceptuje zdecydowana większość respondentów (73%, od 2008 roku spadek o 5 punktów), jedna czwarta (25%, wzrost o 6 punktów) sprzeciwia się nawet takiej formie kary cielesnej.

Rodzice niezgadzający się z opinią, że wobec dzieci nie powinno się stosować żadnych kar fizycznych, znacznie częściej niż ci, którzy popierają ten pogląd, przyznają, że ich dzieci dostały kiedyś porządne lanie (odpowiednio: 17% i 7%). Warto jednak podkreślić, że także wśród rodziców sprzeciwiających się potępianiu wszelkich kar cielesnych ponad dwie trzecie (68%) twierdzi, że nigdy nie sprawiło lania swoim dzieciom.

Rodzice uważający, że lanie jest nieszkodliwą formą karania dzieci, ponad trzykrotnie częściej niż pozostali przyznają, że biją lub bili swoje dzieci (odpowiednio: 24% i 7%). Ponadto znacznie częściej twierdzą, że nie pamiętają, czy takie zdarzenie miało kiedyś miejsce, co może być, przynajmniej w niektórych przypadkach, przejawem niechęci, aby przyznać się do stosowania tego rodzaju kar. Zdecydowana większość rodziców niezgadzających się z opinią, że lanie jest nieszkodliwe (84%), twierdzi, że ich dzieci nigdy nie były karane w ten sposób, natomiast wśród tych, którzy popierają ten pogląd – połowa (51%).

Spada przyzwolenie na stosowanie kar cielesnych wobec dzieci. Polacy coraz częściej nie zgadzają się z poglądem, że lanie jeszcze nikomu nie zaszkodziło. Większość jednak popiera wychowawcze znaczenie symbolicznego klapsa. Być może dlatego Polacy ambiwalentnie podchodzą do prawnego regulowania tych kwestii. Mniej więcej tyle samo uważa, że potrzebne są nowe przepisy lepiej chroniące dzieci przed przemocą w rodzinie, co jest zdania, że te obecnie obowiązujące są wystarczające.

Można jednak zaobserwować powolną, ale pozytywną zmianę świadomości społecznej w tym zakresie, co wpływa na rzeczywiste zachowania rodziców. Ci, którzy akceptują kary fizyczne, stosują je znacznie częściej niż uważający, że nie powinno się sięgać po tego typu środki wychowawcze.

Ochrona praw dziecka

Około dwóch piątych dorosłych Polaków (42%) uważa, że potrzebna jest zmiana przepisów w celu zapewnienia dzieciom właściwej ochrony przed przemocą w rodzinie. Mniej więcej tyle samo osób (41%) jest natomiast zdania, że obecnie obowiązujące przepisy prawa w wystarczającym stopniu chronią dzieci, trzeba je tylko lepiej egzekwować.

Kobiety znacznie częściej niż mężczyźni twierdzą, że należałoby uchwalić nowe prawo, żeby zapewnić dzieciom właściwą ochronę (odpowiednio: 48% i 35%). Natomiast więcej mężczyzn (48%) niż kobiet (35%) uważa, że obowiązujące przepisy są wystarczające.

Badanie „Aktualne problemy i wydarzenia” przeprowadzono w dniach 10 – 16 maja 2012 roku
na liczącej 1017 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

                                                                                                                 [Źródło: cbos.pl]

Instagram

Twoje korzyści z rejestracji

  • Kody rabatowe na ubranka dla dzieci wysyłane na Twój e-mail
  • SMS ze zniżkami do sklepów z zabawkami
  • Zaproszenia do darmowych szkoleń online z nagrodami
  • Udział w społeczności Mam na forum
  • Darmowy newsletter z poradami dla młodych mam i kobiet w ciąży
  • Bezpłatny e-magazyn Niebieskie Pudełko
  • Podcasty tematyczne, infografiki oraz webinaria do pobrania
  • Bezpłatne poradniki do pobrania w PDF
  • Konkursy z nagrodami
  • Udział w Niebieskim Konkursie
ZAREJESTRUJ SIĘ

Zobacz również

Skomentuj jako pierwszy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Forum

Forum
Advertisement

Pakiety

Pakiety

Placówki