W pierwszym roku życia dziecko przesypia nawet 250 dni. To dlatego, że sen jest niezbędny do rozwoju malucha – tylko podczas snu uwalnia się hormon wzrostu, regulują się emocje dziecka, a jego cały organizm się regeneruje. Ile zatem powinno spać dziecko? Wszystko zależy od jego wieku. Dokładne zalecenia dotyczące tego, ile powinny spać niemowlęta i dzieci do 5. roku życia opracowali właśnie naukowcy z Amerykańskiej Akademii Medycyny Snu.
Amerykańska Akademia Medycyny Snu (American Academy of Sleep Medicine) po raz pierwszy opracowała normy dotyczące snu niemowląt i dzieci od 4. miesiąca życia do 18. roku życia. Są one wynikiem 10 miesięcy badań oraz przeglądu ponad 800 badań naukowych, które dotyczyły wpływu snu na rozwój mózgu i zdrowie niemowląt, dzieci i młodzieży. Normy, opublikowane w czasopiśmie “Journal of Clinical Sleep Medicine”, mają podpowiedzieć rodzicom, ile snu potrzebuje ich dziecko na danym etapie życia, aby rozwijać się prawidłowo. Zalecenia te zatwierdziła Amerykańska Akademia Pediatryczna.
Naukowcy udowodnili, że odpowiednia długość snu w regularnych odstępach czasu ma szereg zbawiennych właściwości dla rozwijającego się organizmu niemowląt i dzieci. Po pierwsze, tylko w czasie snu dochodzi do wydzielania hormonu wzrostu, który pobudza wzrost masy i długości ciała, a także zapewnia prawidłowy rozwój organizmowi dziecka. Ponadto sen wzmacnia układ odpornościowy, reguluje emocje, wpływa pozytywnie na uczenie się, a u starszych dzieci zwiększa zdolność koncentracji i poprawia pamięć.
Z kolei niedobór snu i jego nieprawidłowe wzorce mogą prowadzić w przyszłości do wielu chorób, takich jak cukrzyca, otyłość czy nadciśnienie, a także zwiększają ryzyko wystąpienia urazów fizycznych.
Od kilku lat coraz większym wrogiem jakości snu, również u dzieci, stają się nowe technologie. Urządzenia elektroniczne coraz częściej zaczynają torować sobie drogę także do sypialni dzieci i są nadmiernie używane przed snem. Jakie są tego konsekwencje? Niebieskie światło emitowane przez ekrany urządzeń elektronicznych zaburza cykl snu dziecka (i dorosłego), a treści oglądane przed snem nadmiernie pobudzają mózg malucha i utrudniają mu zasypianie.
Dlatego Amerykańska Akademia Pediatryczna opracowała zalecenia dotyczące korzystania z nowych technologii przez dzieci przed snem. Po pierwsze, wszystkie ekrany należy wyłączyć przynajmniej na godzinę przed pójściem spać. Po drugie, sypialnia dziecka ma być strefą wolną od wszelkiej elektroniki – nie mogą się tu znajdować odbiorniki TV, komputery, telefony komórkowe, tablety i inne ekrany. Więcej na temat korzystania z nowych technologii przez dzieci do 5. roku życia przeczytasz w naszym artykule “Nowe technologie w życiu malucha. 10 wskazówek dla rodziców dzieci do 5. roku życia”.
Dla snu dziecka bardzo ważna jest rutyna dnia codziennego. Wszystkie czynności, które wykonujesz w ciągu dnia oraz powtarzające się rytuały przed snem sprawiają, że maluszek nie powinien mieć problemów z zaśnięciem. Jakie czynności ułatwią usypianie niemowlęcia?
Inne artykuły, które mogą Cię zainteresować:
Źródła: www.aap.org (oficjalna strona Amerykańskiej Akademii Pediatrycznej), http://www.aasmnet.org (oficjalna strona Amerykańskiej Akademii Medycyny Snu), Heidi Murkoff, Sharon Mazel „Pierwszy rok życia dziecka”, Dom Wydawniczy REBIS, Poznań 2016.
Tagi: bezsenność u niemowlęcia, długość snu, nowe technologie, rytm snu, sen, urządzanie pokoju
Dodaj komentarz