obrońca wojowników
Imię pochodzenia greckiego i oznacza „obrońca mężów”, „obrońca wojowników”. Jedną z najbarwniejszych postaci historycznych o tym imieniu jest postać Aleksandra Wielkiego Macedońskiego, który w czasach starożytnych podporządkował sobie prawie cały cywilizowany świat. Ten wychowanek Arystotelesa już od najmłodszych lat uczestniczył w wyprawach wojennych swego ojca. Po jego zamordowaniu objął władzę i sukcesywnie podporządkowywał sobie kolejne państwa.
Aleksander niewątpliwie musiał więc posiadać w sobie wielki hart ducha i wyróżniać się niepospolitymi cechami charakteru. Dzisiejszemu mężczyźnie, który nosi to imię również nie można odmówić oryginalności. Z pewnością Aleksander jest osobą ciekawą świata, wciąż poszukującą nowych prądów, wrażliwą. Imię cesarzy i carów zobowiązuje, więc już od najmłodszych lat Aleksandrowi stawia się wysokie wymagania. Inteligentny, pracowity i błyskotliwy z łatwością wspina się po kolejnych szczeblach kariery. W życiu zawodowym konsekwentnie realizuje wytyczone cele, ceni dobrą organizację pracy i porządek. Nie lubi kontrowersyjnych i dziwnych pomysłów, woli działać według starych, dobrze sprawdzonych schematów.
Wymagający wobec siebie i innych, nie ma jednak predyspozycji do tego, aby zostać pracocholikiem. Aleksander wie, że świat na pracy się nie kończy, zatem ochoczo korzysta z innych, bardziej przyjemnych stron życia. Zna jednak umiar i nie bawią go przelotne romanse. Jako mąż i ojciec Aleksander również sprawdza się doskonale. Jest odpowiedzialnym i troskliwym partnerem. Żona Aleksandra jest zazwyczaj kobietą niezależną i nowoczesną. Akceptuje jednak to, że w związku z Aleksandrem, to on podejmuje najważniejsze decyzje. Numerologicznie imię Aleksander odpowiada liczbie cztery. Liczba ta oznacza coś trwałego, uporządkowanego. Czwórka jest również symbolem konserwatyzmu i stałości. Astrologicznie imię to najbardziej odpowiada mężczyźnie spod znaku Koziorożca.
Znani:
Aleksander Wielki Macedoński – król Macedonii,
Aleksander Jagiellończyk – wielki książe litewski, a od roku 1501 król polski,
Aleksander Gierymski – jeden z najwybitniejszych malarzy polskich XIX wieku,
Aleksander Kwaśniewski – prezydent RP.
Zarejestruj się lub zaloguj aby zapoznać się z danymi za ostatni rok.