Strona główna » Małe dziecko » Dobre rady » Jak chronić dziecko przed komarami i kleszczami

Jak chronić dziecko przed komarami i kleszczami

komary i kleszcze dziecko

Nareszcie lato! Tyle czasu czekaliśmy na słońce, ciepłe i długie dni, wieczorne spacery. Są jednak stworzenia, które próbują nam skutecznie obrzydzić piękną aurę. To właśnie teraz najbardziej dają o sobie znać komary i kleszcze. Ich ukąszenia są najbardziej dokuczliwe dla dzieci i niemowląt, szczególnie dlatego, że nie potrafią się one powstrzymać przed rozdrapywaniem swędzących lub piekących miejsc. Nie pozwólmy na to, by owady powstrzymywały nas przed spędzaniem czasu z maluchem na dworze, letnimi wyjazdami nad jezioro czy spacerami. Wystarczy odrobina profilaktyki i kilka skutecznych trików, by ukąszenia owadów nie psuły nam zabawy i nie spędzały snu z powiek.

Jak przechytrzyć komary?

Komary są najczęstszymi winowajcami ugryzień w sezonie wiosenno-letnim. Nie są to na szczęście ugryzienia groźne dla zdrowia maluszka, o ile nie jest on uczulony na jad komarów. Zwykle objawiają się lekkim swędzeniem i zaczerwienieniem skóry.

Gdzie najczęściej spotkamy komary? Owady te uwielbiają wilgotne miejsca, stąd możemy je spotkać najczęściej nad jeziorem, w parkach, nad rzeką i morzem. Atakują przede wszystkim rankiem i o zmierzchu.

Co je zwabia? Badania wykazały, że komary przyciąga zapach potu i wydychanego przez człowieka dwutlenku węgla. Wabi je również zapach krwi – tutaj podobno preferują kąsać ludzi z grupą A, a niekoniecznie są zainteresowane grupą 0. Dodatkowo mogą je kusić kolorowe ubrania.

Czego nie lubią komary? Rzecz jasna wszelkich środków odstraszających, które blokują ich receptory węchowe. Poza tym nie przepadają za zapachem wanilii, cytryny, bazylii, paczuli, lawendy, mięty, eukaliptusa, kwiatu pelargonii. Dodatkowo odstrasza je zapach wydzielany przez skórę człowieka, który przyjmuje witaminę B1.

Najlepsza strategia antykomarowa na spacer: Po pierwsze, unikamy pór dnia i miejsc uwielbianych przez komary. Skoro wiemy, że przepadają za zapachem potu, warto wykąpać maluszka w ciągu dnia, żeby pot zmyć. Na spacer zakładamy jasne ubranka, a wieczorem długie rękawy i długie spodnie. Spryskujemy ubranko dziecka preparatem odstraszającym owady, dostosowanym do jego wieku. Aplikację po ok. pół godziny trzeba będzie powtórzyć, dlatego warto preparat wziąć ze sobą na spacer. Na wózek najlepiej założyć moskitierę – jej oczka o średnicy 0,5 mm nie wpuszczą do środka żadnego komara. Wózek także możemy spryskać preparatem odstraszającym owady, który jest dopuszczony do stosowania u niemowląt.

Jak zabezpieczyć się przed komarami w mieszkaniu? Tutaj również powinniśmy osłonić okna specjalnymi siatkami, a do kontaktu włożyć wtyczkę antykomarową. Możemy także zapalić świeczkę o zapachu, którego komary nie znoszą, np. waniliowym. Pamiętajmy jednak, by świece i kominek umieszczać w odpowiedniej odległości od dziecka i mieć je cały czas na oku. Już po ok. pół godziny pokój napełni się odstraszającym owady zapachem.

Jak sobie radzić po ukąszeniu komara? Miejsce ukąszenia jak najszybciej przemyjmy zimną wodą i zdezynfekujmy wodą utlenioną. Jeżeli mamy pod ręką preparat na ukąszenia dostosowany do wieku naszego dziecka, zaaplikujmy go. Jeżeli nie – możemy miejsce ukąszenia natrzeć przekrojoną cebulą. Bąbel powinien szybko zniknąć, oczywiście o ile nie będzie drapany. Ulgę przyniosą także zimne okłady i kompresy z roztworu sody oczyszczonej.

Niektóre maluchy są jednak uczulone na jad komarów. Wtedy musimy jak najszybciej odwiedzić pediatrę, który przepisze dziecku leki antyhistaminowe. Nieco starszemu dziecku możemy przed wizytą u lekarza podać odpowiednią dawkę wapna.

 Jak uchronić maluszka przed kleszczami?

Kleszcze to owady, których wszyscy rodzice boją się najbardziej. W ich ślinie mogą bowiem znaleźć się substancje wywołujące boreliozę oraz wirusy kleszczowego zapalenia mózgu.

Gdzie spotkamy kleszcze? Kleszcze najczęściej występują w lasach, a zwłaszcza na granicy lasów liściastych i iglastych. Czają się także w wysokich trawach, na łąkach, w zaroślach nad rzeką lub jeziorem oraz w miejskich parkach.

Co je zwabia? Podobnie, jak w przypadku komarów, kleszcze przyciąga zapach potu człowieka i jaskrawe kolory.

Co odstrasza kleszcze? Tu mamy jedną broń – środki odstraszające owady. Pamiętajmy też, że kleszcze nie mają jak dostać się do ciała zabezpieczonego długimi rękawami i nogawkami. Możemy także zaszczepić dziecko przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu.

Jak zabezpieczyć się przed kleszczami na spacerze? Warto pamiętać, że najwięcej tych pajęczaków czai się w wysokich trawach i zaroślach – pilnujmy, by nasz szkrab nie eksplorował takich miejsc i unikajmy spacerów pod drzewami. Przed spacerem możemy wykąpać dziecko, by zmyć z niego pot, a następnie ubrać je w jasne ubrania, a na główkę założyć kapelusz. Ubrania najlepiej wybrać z długim rękawkiem i długimi nogawkami, a na nóżki założyć wysokie buciki. Podczas spaceru po lesie nie wyjmujmy dziecka z wózka.

Po powrocie do domu dokładnie obejrzyjmy całą skórę, szczególną uwagę poświęcając załamaniom pod kolankami, pachom i pachwinom. Przejrzyjmy dokładnie także główkę i włoski. Często jest tak, że kleszcz może chodzić po skórze, ale jeszcze nie zdąży się wbić – dzięki dokładnym oględzinom zapobiegniemy tej sytuacji.

Co zrobić, kiedy kleszcz ukąsi?

Kleszcza trzeba jak najszybciej usunąć. Najlepiej sprawdzi się pęseta i wyciągnięcie owada prostym i zdecydowanym ruchem. Miejsce wbicia się kleszcza zdezynfekujmy spirytusem salicylowym. Jeżeli wystąpił obrzęk, można zrobić okład z Altacetu.

Jeżeli po tygodniu lub dwóch w miejscu ukąszenia pojawił się rumień, a u dziecka lub u siebie zaobserwujesz objawy przeziębienia, jak najszybciej udaj się do lekarza i przedstaw mu sytuację.

Tagi: , , , , , , ,

Twoje korzyści z rejestracji

  • Kody rabatowe na ubranka dla dzieci wysyłane na Twój e-mail
  • SMS ze zniżkami do sklepów z zabawkami
  • Zaproszenia do darmowych szkoleń online z nagrodami
  • Udział w społeczności Mam na forum
  • Darmowy newsletter z poradami dla młodych mam i kobiet w ciąży
  • Bezpłatny e-magazyn Niebieskie Pudełko
  • Podcasty tematyczne, infografiki oraz webinaria do pobrania
  • Bezpłatne poradniki do pobrania w PDF
  • Konkursy z nagrodami
  • Udział w Niebieskim Konkursie
ZAREJESTRUJ SIĘ

Zobacz również

Skomentuj jako pierwszy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Forum

Forum
Advertisement

Pakiety

Będę Mamą Moje pierwsze dni Mam 6 miesięcy Skarb Malucha

Placówki