Strona główna » Ciąża i poród » Ciąża » Zdrowie matki w ciąży » Jak palenie w ciąży naprawdę wpływa na Twoje dziecko?

Jak palenie w ciąży naprawdę wpływa na Twoje dziecko?

palenie w ciąży

11% kobiet w ciąży przyznaje, że regularnie pali papierosy, a aż 38% popala je od czasu do czasu. Takie alarmujące statystyki podało Ministerstwo Zdrowia i Główny Inspektorat Sanitarny w raporcie z 2010 r.

Mimo że tyle mówi się o ogromnej szkodliwości palenia w ciąży dla prawidłowego rozwoju dziecka, to kobiety na forach dyskusyjnych nadal chwalą się, że paliły przez całą ciążę, a rzekomo urodziły zdrowe dziecko. Czy to możliwe? Zamiast karmić się mitami powielanymi na forach najlepiej sięgnąć do fachowej wiedzy. Badania naukowe jasno i wyraźnie wskazują, jak każdy wypalony w ciąży papieros zagraża zdrowiu i prawidłowemu rozwojowi dziecka nie tylko w łonie matki, ale również po jego narodzinach.

W artykule wyjaśniamy, jak palenie tytoniu w ciąży wpływa na dziecko, jakie są skutki biernego palenia i palenia e-papierosów, a także podpowiadamy, gdzie szukać pomocy w walce z nałogiem.

Palenie tytoniu w ciąży – jak wpływa na Twoje dziecko?

  • Nikotyna zawarta w papierosach upośledza rozwój ośrodkowego układu nerwowego dziecka. Doskonale widać to w wynikach pilotażowego badania, w którym wzięły udział palące i niepalące kobiety ciężarne. Zdjęcia USG pokazały, że dzieci kobiet palących wykonują o wiele więcej nieskoordynowanych ruchów ustami i rękami, co świadczy o tym, że ich układ nerwowy rozwija się wolniej i gorzej niż u dzieci matek niepalących;
  • Przedwczesne oddzielenie łożyska to także sprawka nikotyny, która podnosi ciśnienie krwi i ogranicza przepływ tlenu i składników odżywczych do dziecka. Przedwczesne oddzielenie łożyska to ogromne zagrożenie dla życia dziecka, które często prowadzi do przedwczesnego porodu;
  • Tlenek węgla zmniejsza ilość tlenu, który jest niezbędny do prawidłowego wzrostu i rozwoju płodu. Czy wiesz, że zaciągając się dymem z papierosa wdychasz podobną ilość tlenku węgla, jak gdybyś wdychała gazy z rury wydechowej. Pomyśl, czy chcesz, by takim powietrzem oddychało Twoje dziecko;
  • Każdy wypalony w ciąży papieros hamuje wzrost płodu o ok. 10,7 g. Oznacza to, że jeśli kobieta w ciąży pali paczkę dziennie, waga urodzeniowa dziecka zmniejsza się aż o 0,5 kg!
  • Dym tytoniowy upośledza odporność dziecka. Zwiększa to prawdopodobieństwo infekcji wewnątrzmacicznej, która może nawet doprowadzić do śmierci dziecka;
  • Poronienia, przedwczesne pęknięcie błon płodowych i łożysko przodujące występują znacznie częściej u matek palących niż niepalących;
  • Pod wpływem papierosów może nastąpić opóźnienie lub zniekształcenie rozwoju płodu, których następstwem mogą być takie wady wrodzone jak małogłowie;
  • Palenie w ciąży to także znacznie większe ryzyko porodu z komplikacjami.

 Jakie są skutki palenia tytoniu w ciąży dla rozwoju noworodków, niemowląt i starszych dzieci?

Negatywne skutki palenia tytoniu w ciąży rzutują na całe jego życie:

  • 2 razy większe ryzyko śmierci łóżeczkowej niż u dzieci mam niepalących;
  • Częstsze występowanie przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, astmy i chorób alergicznych;
  • Na dalszym etapie rozwoju u dzieci matek palących w ciąży występują słabsze wyniki w nauce i problemy w rozwoju psychicznym dziecka, niedobory intelektualne i percepcyjne.

E-papierosy w ciąży – jak wpływają na rozwój dziecka?

E-papieros to klasyczny wilk w owczej skórze. Wydaje się niewinny, bo nie zawiera substancji smolistych i tlenku węgla. Tymczasem naukowcy udowodnili, że substancje dodatkowe zawarte w e-papierosach mogą szkodzić dziecku w łonie matki jeszcze bardziej niż obecna w nich nikotyna! Ich wdychanie może uszkodzić u dziecka narządy rozrodcze, koordynację ruchową, zaburzyć rozwój układu nerwowego i spowodować nadpobudliwość.

Czy bierne palenie również szkodzi dziecku?

Bierne palenie także podnosi poziom tlenku węgla i nikotyny we krwi matki, a więc powoduje niedotlenienie dziecka i zaburzenia w rozwoju jego układu nerwowego. Tymczasem według Raportu opracowanego przez TNS Polska dla GIS, 13% Polaków wciąż zdarza się palić w obecności kobiet w ciąży. Dlatego jeśli jesteś w ciąży zdecydowanie unikaj miejsc, w których występuje dym papierosowy, nakłoń swoich domowników do rzucenia palenia i kategorycznie zabraniaj im palenia w Twojej obecności.

Palenie w ciąży – jak rzucić?

Z raportu GIS wynika, że ok. 70% kobiet palących próbuje rzucić nałóg po zajściu w ciążę. Na szczęście zwykle sam organizm kobiety jest sprzymierzeńcem w pozbyciu się nałogu i przyszła mama zwyczajnie czuje wstręt na samą myśl o papierosach, co znacznie ułatwia pożegnanie się z nimi bez bólu.

Co jednak jeśli zaszłaś w ciążę, a nadal trudno jest Ci rzucić palenie? Najlepsza będzie pomoc psychologa, ponieważ podczas ciąży zabronione jest stosowanie leków i terapii antynikotynowych. Palenie to nałóg przede wszystkim ugruntowany w psychice człowieka, a w walce z nim pomoże zrozumienie swoich prawdziwych potrzeb, które powierzchownie zaspokajamy paląc papierosy, wprowadzenie pozytywnych zmian w trybie życia i rozprawienie się z błędnymi i absurdalnymi przekonaniami na temat rzucania nałogu w ciąży, powtarzanymi np. na forach dyskusyjnych.

Wbrew temu, co możesz wyczytać w czeluściach Internetu, rzucenie palenia w ciąży NIE SPOWODUJE skurczy, które wywołają przedwczesny poród. Takie skurcze może za to spowodować kontynuowanie palenia aż do osiągnięcia ciąży zaawansowanej. Także stres związany z rzuceniem papierosów to dużo mniejsze obciążenie dla zdrowia dziecka niż każdy kolejny papieros wypalony podczas ciąży.

Za walkę z nałogiem najlepiej zabrać się od samego początku ciąży. Im później, tym rzucenie palenia może być trudniejsze. Poza tym dzięki temu, że rozprawimy się z nałogiem na początku ciąży, jego negatywny wpływ na dziecko będzie odpowiednio mniejszy, niż gdybyśmy rzuciły palenie w kolejnych miesiącach.

Jeśli jesteś w ciąży i potrzebujesz pomocy z rzuceniem palenia, zajrzyj na stronę Centrum Onkologii, gdzie znajdziesz potrzebne informacje dotyczące Poradni Pomocy Palącym oraz numer do Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym.

Źródła: Daphne Maurer, Charles Maurer, „Świat Noworodka”, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 1994; Raport z ogólnopolskiego badania ankietowego na temat postaw wobec palenia tytoniu, przygotowany przez TNS Polska dla Głównego Inspektoratu Sanitarnego, Warszawa 2015; Raport „Zachowania zdrowotne kobiet w ciąży” przygotowany przez Instytut Medycyny Wsi im. Witolda Chodźki, Lublin 2013; www.rynekzdrowia.pl; www.mataja.pl; www.tvn24.pl

 

Instagram
Tagi: , , , ,

Twoje korzyści z rejestracji

  • Kody rabatowe na ubranka dla dzieci wysyłane na Twój e-mail
  • SMS ze zniżkami do sklepów z zabawkami
  • Zaproszenia do darmowych szkoleń online z nagrodami
  • Udział w społeczności Mam na forum
  • Darmowy newsletter z poradami dla młodych mam i kobiet w ciąży
  • Bezpłatny e-magazyn Niebieskie Pudełko
  • Podcasty tematyczne, infografiki oraz webinaria do pobrania
  • Bezpłatne poradniki do pobrania w PDF
  • Konkursy z nagrodami
  • Udział w Niebieskim Konkursie
ZAREJESTRUJ SIĘ

Zobacz również

Skomentuj jako pierwszy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Forum

Forum
Advertisement

Imiona