Program „500 +” wszedł w życie w 2016 r. i uważany jest za największy tego typu wysiłek socjalny w historii Polski. Jego zadaniem jest wspierać rodziców wychowujących niepełnoletnie dzieci, zwłaszcza rodziny wielodzietne. Co najważniejsze, pomoc adresowana jest do wszystkich do rodziców – zarówno samotnie wychowujących dzieci, zamożnych czy adopcyjnych. W wielu polskich domach owa dodatkowa kwota 500 złotych miesięcznie na jedno dziecka pomogła nie tylko związać koniec z końcem, ale także wesprzeć młodszą i starszą młodzież w realizacji osobistych pasji.
Najłatwiej o świadczenie wnioskować jest za pomocą Internetu, a konkretnie:
Ponadto istnieje możliwość osobistego złożenia wniosku w gminie lub przesłania go pocztą na adres Urzędu Gminy.
Wnioski składa się na okres jednego roku wyznaczony przez Ministerstwo – w 2021 r. jest to przedział od 1 czerwca 2021 r. do 31 maja 2022 r. Wnioski można składać w ciągu całego roku, ale wypłata świadczenia odbywa się od miesiąca złożenia wniosku do końca danego okresu świadczeniowego. Na kolejny okres należy w czas złożyć kolejny wniosek. Potwierdzenie o przyznaniu świadczenia otrzymuje się drogą elektroniczną na e-mail podany we wniosku lub w wersji papierowej w Urzędzie Gminy.
Nie, o ile składamy wniosek o świadczenie niepodlegające kryterium dochodowemu (na drugie lub kolejne dziecko). Jeśli wnioskujemy o pomoc na pierwsze dziecko, należy dodatkowo załączyć oświadczenie o wysokości nieopodatkowanych dochodów wszystkich członków rodziny lub zaświadczenie z adekwatnego Urzędu Skarbowego o opodatkowaniu działalności lub oświadczenie o wielkości gospodarstwa rolnego, bądź w razie potrzeby inne dokumenty potwierdzające utratę lub uzyskanie dochodu. Pod uwagę brany jest przy tym dochód z roku kalendarzowego poprzedzającego okres, na który ustala się świadczenie!
Ponadto, jeśli wniosek składa osoba samotnie wychowująca dziecko, którego ojciec jest nieznany, wymagane jest dołączenie do wniosku również odpisu zupełnego aktu urodzenia.
Uwaga! W przypadku składania wniosku przez Internet wszystkie wymagane dokumenty można dołączyć w wersji elektronicznej!
W ramach wspomnianego wyżej portalu emp@tia Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej można wnioskować również o przyznanie innych form pomocy, m.in.:
Więcej informacji znaleźć można na stronie MRiPS: https://www.gov.pl/web/rodzina
Na podstawie informacji:
https://www.gov.pl/web/rodzina/pytania-i-odpowiedzi-dot-programu-rodzina-500-plus
https://www.zus.pl/program-rodzina-500
Tagi: 300+, 500+, Karta Dużej Rodziny, świadczenia socjalne, zasiłek
Dodaj komentarz