Strona główna » Lifestyle » Lifestyle » Jak być dobrą matką » Jak przygotować dziecko na pojawienie się rodzeństwa?

Jak przygotować dziecko na pojawienie się rodzeństwa?

Podjęliście właśnie decyzję o powiększeniu rodziny? A może już z niecierpliwością oczekujecie narodzin drugiego maleństwa? W ferworze przygotowań i ekscytacji nie zapomnijcie o potrzebach Waszego pierwszego dziecka. To ono przede wszystkim odczuje zmiany wywołane pojawieniem się na świecie rodzeństwa. Dlatego proponujemy zawczasu przygotować je na zmiany i zadbać o to, by nie czuło się zagubione w nowej sytuacji. Poniżej garść porad, jak to zrobić.

Na dobry początek

  • Powiedzcie starszakowi, że będzie miał rodzeństwo. Zadbajcie o to, by dowiedział się właśnie od Was, a nie u cioci na imieninach. Zaskarbicie sobie dzięki temu jego zaufanie, a on poczuje się ważną częścią rodziny. Im starsze dziecko, tym wcześniej warto z nim o tym porozmawiać. Nie zasypujcie go szczegółami, bądźcie za to gotowi na pytania z jego strony.
  • Pokażcie dziecku, że posiadanie rodzeństwa jest czymś powszechnym. Dobrze, jeśli będzie miał okazję przyjrzeć się rodzeństwom w rodzinie naszych znajomych. Dzięki temu łatwiej będzie mu zaakceptować tę zmianę.
  • Bądźcie szczerzy. Zamiast tłumaczyć dziecku, że już wkrótce zyska super kompana do zabawy, lepiej być realistycznym. Nie chcecie go przecież rozczarować. Prawda jest taka, że niemowlę przez długi czas będzie wymagać opieki, a na wspólną zabawę będzie trzeba sporo poczekać.
  • Zaakceptujcie uczucia starszaka. Może się okazać, że nie będzie podekscytowany tą wiadomością. I nie ma takiego obowiązku. Jeżeli powie, że nie chce braciszka lub że nie będzie się bawił z dzidziusiem – nie karćcie go za to. Spróbujcie zrozumieć, skąd się biorą takie uczucia i pomóżcie mu sobie z nimi poradzić.
  • Wprowadzajcie zmiany stopniowo. Jak najwcześniej pomyślcie o tym, jakie zmiany będzie trzeba wprowadzić po narodzinach nowego członka rodziny i wprowadzajcie je stopniowo już teraz. W przeciwnym razie starszak może być przytłoczony nadmiarem zmian tuż po porodzie. Dlatego jeśli macie zamiar przeprowadzić pierwsze dziecko do nowego pokoju – zróbcie to już teraz. Starszak poczuje się ważny i szczęśliwy, jeśli będzie mógł razem z Wami wybierać nowe łóżeczko lub np. tapetę. Tak samo z usypianiem – niech tata odpowiednio wcześniej zaczyna to robić, tak by maluch nie poczuł później szoku, gdy przez kilka dni nie będzie przy nim mamy.

Oswajanie z sytuacją podczas ciąży

  • Możecie zacząć budować więzi między rodzeństwem. Wytłumaczcie starszakowi, że jego młodszy braciszek lub siostrzyczka już mieszka w brzuszku mamy. Niech mama pozwoli mu dotknąć brzucha, poczuć kopnięcia maluszka. Możecie także razem z dzieckiem rozmawiać z maluszkiem w brzuchu. Na zachętę opowiedzcie o tym, jak razem ze starszakiem przygotowywaliście pokój dla dzidziusia. Być może starszak też będzie chciał o czymś opowiedzieć, ale jeśli nie – nic na siłę.
  • Angażujcie starszaka w przygotowania, ale nie obciążajcie go nimi. Chodzi o to, by czuł się ważny i mógł przedstawiać swoje pomysły. Spytajcie go, jakie imię wybrałby dla swojego młodszego braciszka lub pozwólcie mu zagłosować na jedno z kilku imion, nad którymi sami się zastanawiacie. Niech on wybierze w sklepie kocyk lub śpioszki dla dzidziusia. Poczuje, że liczycie się z jego zdaniem i nie spychacie go na dalszy plan w związku z oczekiwaniem na drugie dziecko.
  • Pokażcie dziecku jego zdjęcia z okresu niemowlęcego. Przeglądanie zdjęć może być okazją do miłych wspomnień i opowieści rodzinnych. Pokażcie starszakowi, że na jego przyjście na świat również czekaliście z niecierpliwością. Dzięki temu poczuje się wyjątkowy.
  • Przed porodem przygotujcie go zawczasu na kilkudniową nieobecność mamy. Pamiętajcie, że dziecko i tak może być zaniepokojone obserwując Wasze podenerwowanie. Wytłumaczcie mu, że mama już niedługo wróci do domu i że będzie mógł z nią porozmawiać przez telefon. Na ten czas dobrze też zaplanować dziecku jakąś atrakcję – przyjazd ulubionej cioci lub wyjście do zoo.

Po narodzinach drugiego dziecka

  • Obserwujcie zachowanie starszaka. Może się okazać, że na początku nie będzie wiedział jak sobie poradzić z różnymi emocjami. Może zacząć domagać się Waszej uwagi udając niemowlę – będzie się domagał karmienia piersią, płakał i wołał mamę, zupełnie jak jego młodszy braciszek. Nie gańcie go za to. Pilnujcie, by nie został pominięty w natłoku nowych zadań związanych z opieką nad maluszkiem. Podtrzymujcie dawne rytuały, takie jak usypianie i wspólną zabawę. Jeśli się uda, niech mama wygospodaruje chociaż pół godzinki na poczytanie starszakowi bajki. W tym czasie opiekę nad dzidziusiem przejmuje tata.
  • Włączcie dziecko w opiekę nad maluchem, ale nie przesadzajcie z ilością obowiązków. Obserwujcie też jak na to reaguje. Jeśli chce pomóc – doceńcie to i podziękujcie mu. Jeśli nie jest na to gotowy – dajcie mu więcej czasu.
  • Poinformujcie gości, że starszak też jest ważny. Często osoby przychodzące w odwiedziny koncentrują się tylko na nowonarodzonym dziecku i pomijają starszaka. Uprzedźcie ich, by interesowali się także sprawami Waszego starszego dziecka. W przeciwnym razie może mu być przykro.
Instagram
Tagi: , , , , ,

Twoje korzyści z rejestracji

  • Kody rabatowe na ubranka dla dzieci wysyłane na Twój e-mail
  • SMS ze zniżkami do sklepów z zabawkami
  • Zaproszenia do darmowych szkoleń online z nagrodami
  • Udział w społeczności Mam na forum
  • Darmowy newsletter z poradami dla młodych mam i kobiet w ciąży
  • Bezpłatny e-magazyn Niebieskie Pudełko
  • Podcasty tematyczne, infografiki oraz webinaria do pobrania
  • Bezpłatne poradniki do pobrania w PDF
  • Konkursy z nagrodami
  • Udział w Niebieskim Konkursie
ZAREJESTRUJ SIĘ

Zobacz również

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Forum

Forum
Advertisement

Imiona