Strona główna » Lifestyle » Jak świętować Halloween z maluchami?

Jak świętować Halloween z maluchami?

Halloween z maluchami

Halloween to święto amerykańskie, które budzi w polskiej kulturze sporo kontrowersji. Mimo to dzieci bardzo je lubią i mają z niego wiele uciechy, a zdaniem niektórych psychologów również korzyści emocjonalnych.

Odbywające się w Uroczystość Wszystkich Świętych Halloween bywa uważane za profanację zwyczajów chrześcijańskich i stąd jest tak często negowane publicznie. Ale, jak większość amerykanizmów, jest już tak głęboko zakorzenione w globalnej kulturze mass-mediów i komercji, że kusi swoją atrakcyjnością także w naszej części świata. Bo czy może być coś bardziej ekscytującego niż przebieranie się za duchy i straszenie dla zabawy? Stąd też pomysł, aby zamiast pogardzać i zakazywać, wykorzystać Halloween raczej jako okazję do rodzinnej rozrywki, nie rezygnując wcale z tradycyjnego celebrowania 1 listopada.

Skąd się wzięło Halloween?

Dobrze jest już małym dzieciom uświadamiać korzenie poszczególnych zwyczajów i ich znaczenie w życiu ludzkim. Halloween w odróżnieniu od tradycji religijnych czy narodowych powinno być więc traktowane jako zabawna okazja do ujarzmienia pojęcia śmierci. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że w swojej genezie Halloween, czyli w dosłownym tłumaczeniu „Wigilia Wszystkich Świętych” (z ang. All Hallows’ Eve) to rytuał celtycki w IX w. przejęty przez Chrześcijan i zaadaptowany do dzisiejszej postaci. Korzenie obu świąt są więc te same, tylko sposób ich obchodzenia jest zasadniczo różny.

W Stanach Zjednoczonych narodziła się bowiem tradycja przebierania się 31 października w stroje duchów, potworów, czarownic i innych postaci ze świata magii, fantastyki i sci-fi i paradowania po ulicach w kolorowych pochodach. Przebrane dzieci chodzą od drzwi do drzwi wzywając sąsiadów do wykupienia się od psoty za pomocą słodyczy („Trick or Treat”). Oprócz kostiumów świętu towarzyszą tradycyjne lampiony z dyń, dekoracje nawiązujące do podziemnego świata, a także przysmaki z dreszczykiem.

Halloween po polsku

Trudno jest oczekiwać, aby Halloween w pełnej amerykańskiej postaci znalazło zrozumienie w naszej części Europy, gdzie spora część ludzi już przez cały ostatni tydzień października odwiedza i porządkuje groby zmarłych. Chodzenie pod domach z koszykiem na słodycze zdecydowanie więc nie jest dobrym pomysłem.

Z drugiej strony, łatwo jest zrozumieć dzieci oglądające zagraniczne bajki i filmy i wzdychające do świetnej zabawy z nutą przyjemnego horroru. Zwłaszcza, że i w polskich sklepach ubrań, słodyczy i dekoracji inspirowanych Halloween nie brakuje. Najlepszym pomysłem jest więc świętowanie w wąskim gronie rodziny lub przyjaciół – tak, aby nie prowokować scysji i nie obrażać uczuć innych.

Pomysły na Halloween z małymi dziećmi

Mając w domu dwulatka czy przedszkolaka można spróbować ożywić nieco nudne jesienne wieczory przygotowując się do Halloween już na kilka dni wcześniej i organizując sobie wesołą zabawę 31 października. Unikajmy straszenia i zaburzania dziennej rutyny późnym kładzeniem się spać, a zamiast tego wybierzmy raczej sympatyczne aktywności, które można przygotować w rodzinnym gronie. Oczywiście, będzie weselej, jeśli zaprosimy dziadków, kuzynów czy bliskich kolegów!

Oto garść pomysłów na celebrację święta Halloween z małymi dziećmi:

  • Przygotujmy wspólnie wymarzone przez dzieci kostiumy i wykorzystajmy je do fotografii lub odegrania własnego teatrzyku z happy endem!
  • Zaangażujmy dzieci do wypieku ciasteczek w kształcie duchów, przygotowania pająków z warzyw czy kreatywnego ozdabiania muffinek – w Internecie można znaleźć setki zabawnych i smacznych inspiracji.
  • Wydrążmy razem wesołą dynię i cieszmy się nią po zmroku.
  • Urządźmy dzieciom polowanie na drobne słodycze (https://beta.niebieskiepudelko.pl/czy-dawac-dzieciom-slodycze/), a jeszcze lepiej zdrowe przekąski w domu udekorowanym w stylu Halloweenowym. Niektóre etapy poszukiwania mogą być małym wyzwaniem, np. wejść do ciemnej łazienki, itd.
  • Wykonajmy kolorowe dekoracje na okna.
  • Przeczytajmy wspólnie dobraną do wieku opowieść z dreszczykiem.
  • Pokażmy dzieciom kilka magicznych trików – pomysły znajdziemy oczywiście w sieci.
  • Zbierzmy zagadki, układanki czy łamigłówki związane z tematyką Halloween i rozwiążmy je razem z dziećmi.

Czy Halloween może być korzystne dla maluchów?

Balansowanie na granicy strachu w otoczeniu bliskich to zdaniem psychologów najlepsza droga do nauki kontroli nad emocjami. Gdzie indziej bowiem, jak nie w domu, z mamą i tatą, można czuć się bezpiecznym od złych mocy i wyimaginowanych stworów? Ujarzmianie obaw i lęków to ważny etap dojrzewania, który najlepiej wychodzi nam właśnie w atmosferze zabawy i żartu. Ale Halloween oferuje nam również dobrą sposobność do pierwszych rozmów z dziećmi o śmierci (https://beta.niebieskiepudelko.pl/koronawirus-rozmawiamy-z-dziecmi-o-smierci/), w sposób lekki i nieprzygnębiający. Umiejętnie zaaranżowana, taka rodzinna celebracja z duchami i pająkami może być więc formą terapii i edukacji przygotowujących do życia, w którym strachu i kontaktu ze śmiercią każdy z nas będzie mieć przecież pod dostatkiem!

Twoje korzyści z rejestracji

  • Kody rabatowe na ubranka dla dzieci wysyłane na Twój e-mail
  • SMS ze zniżkami do sklepów z zabawkami
  • Zaproszenia do darmowych szkoleń online z nagrodami
  • Udział w społeczności Mam na forum
  • Darmowy newsletter z poradami dla młodych mam i kobiet w ciąży
  • Bezpłatny e-magazyn Niebieskie Pudełko
  • Podcasty tematyczne, infografiki oraz webinaria do pobrania
  • Bezpłatne poradniki do pobrania w PDF
  • Konkursy z nagrodami
  • Udział w Niebieskim Konkursie
ZAREJESTRUJ SIĘ

Zobacz również

Skomentuj jako pierwszy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Forum

Forum
Advertisement

Pakiety

Będę Mamą Moje pierwsze dni Mam 6 miesięcy Skarb Malucha

Placówki