Strona główna » Niemowlę » Kalendarz życia dziecka miesiąc po miesiącu » Pierwszy kwartał życia » 2 miesiąc życia dziecka » Jak wspierać rozwój psychiczny dziecka w 2. miesiącu życia? 8 wskazówek dla rodziców

Jak wspierać rozwój psychiczny dziecka w 2. miesiącu życia? 8 wskazówek dla rodziców

Jak wspierać rozwój psychiczny dziecka w 2. miesiącu życia? 8 wskazówek dla rodziców

Czy wiesz, że gdy przytulasz niemowlę, w jego mózgu kształtują się nowe połączenia nerwowe? A gdy do niego dużo mówisz, szybciej nagrodzi cię uśmiechem? Prawidłowy rozwój emocjonalny i intelektualny Twojego maleństwa to suma wszystkich drobnych, z pozoru nieistotnych czynności, które wykonujesz każdego dnia będąc przy nim. Zobacz, w jaki sposób możesz stymulować rozwój psychiczny 2-miesięcznego dziecka.

Osiągnięcia 2-miesięcznego dziecka w zakresie rozwoju psychicznego i intelektualnego:

  • Uśmiecha się do Ciebie lub nawet odpowiada uśmiechem na uśmiech
  • Wydaje dźwięki inne niż płacz (gruchanie, dźwięki przypominające samogłoski, dźwięki typu „a-gu”)
  • Reaguje mimiką na twarz dorosłego
  • Reaguje na dźwięk głośniejszych kroków
  • Śledzi wzrokiem poruszającą się osobę lub przedmiot poruszający się po łuku w odległości ok. 15 cm od twarzy
  • Wyciąga ręce w kierunku przedmiotu

Może się zdarzyć, że na niektóre z wymienionych umiejętności będziesz musiała jeszcze chwilkę poczekać. Jednak nie ma powodu do niepokoju! Każde dziecko rozwija się w swoim własnym tempie, dlatego nie ma sensu porównywać go z rówieśnikami. Poza tym często te niemowlęta, u których pewne sprawności wykształcają się później, osiągają szybsze tempo rozwoju na dalszym etapie życia. Jednak jeśli niepokoisz się o swoje maleństwo lub niektóre zachowania wzbudzają Twoje wątpliwości, skonsultuj się z lekarzem.

Jak wspierać rozwój psychiczny 2-miesięcznego dziecka? Skorzystaj z naszych 8 wskazówek:

  1. Badania wykazały, że dzieci rzadko dotykane wykazują wolniejsze tempo rozwoju. Dlatego jak najczęściej dotykaj dziecko, przytulaj je i okazuj mu bezwarunkową miłość w każdej sytuacji. Za każdym razem, gdy to robisz, wpływasz pozytywnie na kształtowanie się połączeń nerwowych w mózgu maluszka.
  2. Nie słuchaj dziecięcych treserów! Na bieżąco zaspokajaj wszystkie potrzeby dziecka. Dzięki temu bobas nabiera ufności do ludzi i wiary we własne siły, a w przyszłości będzie zdolny do tworzenia udanych związków międzyludzkich.
  3. Jeśli chcesz stymulować zmysł wzroku malucha, pamiętaj, że lubi on kontrasty i zdecydowane kolory. Pokazuj mu obrazki o wyraźnych konturach, czarno-białe rysunki uśmiechniętych buziek, zwierzątek albo figur geometrycznych.
  4. Słuch to bardzo ważny zmysł dziecka – jest niezbędny do rozwoju mowy i rozwoju emocjonalnego. Dzieci, do których rodzice dużo mówią, wcześniej zaczynają się uśmiechać i szybciej czynią postępy w mówieniu. Dlatego jak najczęściej mów do maluszka i naśladuj wydawane przez niego dźwięki. Zmysł słuchu rozwiną także grzechotki, pozytywki, śpiewanie maluszkowi kołysanek oraz czytanie wierszyków.
  5. Nie dopuszczaj do tego, by niemowlę długo płakało. Uwalniany jest wtedy hormon stresu – kortyzol, którego podwyższony poziom może mieć bardzo groźne konsekwencje dla mózgu dziecka i jego rozwoju emocjonalnego. Zawsze reaguj na płacz niemowlęcia z troską i spokojem (po więcej informacji zapraszamy do lektury naszego artykułu na ten temat)
  6. Dbaj o stały rozkład dnia. Codzienne rytuały i stały porządek dnia są dla maluszka źródłem poczucia bezpieczeństwa. Regulują też pory jego karmienia i ułatwiają zasypianie. Dodatkowo to właśnie codzienny harmonijny rozkład dnia zachęca dziecko do odkrywania świata i pozytywnie wpływa na jego rozwój.
  7. Obserwuj dziecko i naucz się odczytywać jego sygnały. Maluch też może być zmęczony nadmiarem bodźców. Nie wymuszaj na nim zbyt wielu stymulujących doświadczeń, ponieważ zwyczajnie go to zmęczy. Twój bobas będzie próbował pokazać Ci to na dziesiątki sposobów – np. wiercąc się, marudząc, wkładając piąstki do buzi. Jeśli widzisz, że dziecko potrzebuje spokoju, daj mu odpocząć.
  8. Odpręż się. Zamiast stawiać sobie coraz bardziej rygorystyczne wymagania, naucz się cieszyć każdą chwilą z dzieckiem. Zrelaksowana mama to mama szczęśliwa, która przekaże maluszkowi same dobre emocje. Jak sama widzisz, wszystkie nasze rady opierają się na bardzo prostych czynnościach, które w większości robisz intuicyjnie. Dlatego po prostu bądź z dzieckiem i skup się na przeżywaniu tych pięknych chwil.
Instagram
Tagi: , , ,

Twoje korzyści z rejestracji

  • Kody rabatowe na ubranka dla dzieci wysyłane na Twój e-mail
  • SMS ze zniżkami do sklepów z zabawkami
  • Zaproszenia do darmowych szkoleń online z nagrodami
  • Udział w społeczności Mam na forum
  • Darmowy newsletter z poradami dla młodych mam i kobiet w ciąży
  • Bezpłatny e-magazyn Niebieskie Pudełko
  • Podcasty tematyczne, infografiki oraz webinaria do pobrania
  • Bezpłatne poradniki do pobrania w PDF
  • Konkursy z nagrodami
  • Udział w Niebieskim Konkursie
ZAREJESTRUJ SIĘ

Zobacz również

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Forum

Forum
Advertisement

Pakiety

Pakiety

Placówki