Kariera, osiągnięcia i wielkie pieniądze to coś, czego gorąco życzymy naszym pociechom. Oczywiście kluczem do sukcesu najczęściej jest dobra edukacja, wrodzona inteligencja i ciężka praca. Pomaga też odpowiednie miejsce zamieszkania i znane nazwisko. Ale w świetle badań naukowych, coś, co może dać dziecku każdy rodzic, a co pomaga w dorosłym życiu to także dobre imię!
Co każda mama w ciąży wiedzieć powinna o mocy imion?
Według naukowców z Uniwersytetu UCLA w Kalifornii istnieją takie imiona dla dziewczynek i chłopców, które dają dzieciom przewagę konkurencyjną w społeczeństwie, budząc w otoczeniu respekt. Słysząc dane imię, ludzie podświadomie zakładają, że jego właściciel jest człowiekiem ambicji i sukcesu i traktują go z odpowiednią estymą. W długiej perspektywie czasu realnie zwiększa to szanse na powodzenie zwłaszcza w relacjach profesjonalnych.
W kalifornijskim badaniu poproszono dwa tysiące uczestników o ocenienie prawie trzech tysięcy imion, w kontekście spodziewanej charakterystyki ich właściciela. Okazało się, że niektóre z nich bardziej niż inne kojarzą się z ambicją, kreatywnością, pracowitością, asertywnością, pewnością siebie, a nawet inteligencją. Naukowcy na bazie odpowiedzi przygotowali więc listę, na której znalazły się angielskie imiona dla dzieci automatycznie wiązane z sukcesem. Wyniki są dość ciekawe…
Angielskie imiona dla dziewczynek asocjowane z sukcesem: Jacqueline, Morgan, Elizabeth, Katherine, Victoria, Kate, Susan, Madeleine
Imiona dla chłopców: James, Steven, Christopher, Robert, David, Thomas, Parker, Ross, Kenneth
Jak widać, na liście zabrakło nowoczesnych i modnych imion – wygrała powaga i klasyka, a nierzadko skojarzenia z królami, politykami, twórcami i itd. Analizujący wyniki naukowcy są pewni pozytywnych konotacji, które działają niczym samospełniająca się przepowiednia.
O dziwo, ważne jest nie tylko jacy wielcy poprzednicy nosili dane imię, ale także jak się je pisze i wymawia. Zdaniem badaczy z UCLA respekt budzą pierwsze litery o kaligraficznym potencjale, np. K, A, M, R, ale także zakończenie złożone z twardych zgłosek. Inicjały, które mieszczą się na początku alfabetu, z kolei uważane są za bardziej sprzyjające atencji tylko ze względu na wyższą pozycję na listach i spisach.
Niestety, śmiesznie brzmiące i zbyt zmiękczone imiona okazały się tymi najmniej kojarzonymi z sukcesem. Tutaj w niechlubnym rankingu dominowały m.in. Wilma, Trixie, Tina, Sissy oraz Rufus, Butch, Bud, Aflie czy Gary.
O tym, jakie znaczenie ma imię dla dziecka i dorosłego, dyskutuje się już od długiego czasu. Determinizm nominatywny to teoria ukuta w latach 90-tych XX w., według której to, jak człowiek się nazyw,a może popychać go w kierunku określonej ścieżki kariery. To poniekąd odwrócenie idei dawnego nadawania ludziom przydomków z uwagi na ich określone cechy czy atrybuty, typu „wielki” czy „młodszy”.
Psycholodzy uważają, że imię i nazwisko wpływają na naszą samoocenę, a ta z kolei zachęca lub zniechęca nas do podejmowania określonych wysiłków czy przedsięwzięć. Słynny psychiatra Karol Jung zauważył wręcz, Freud (po niemiecku „freude” to radość) nie bez powodu zajmował się zasadą przyjemności, Adler (po niemiecku orzeł) wolą posiadania władzy, a on sam („jung” to po niemiecku młody) ideą odrodzenia. Na tej samej zasadzie Baker zostaje piekarzem, zaś Cal przeprowadza się Kalifornii. Imię Dennis zaś w szczególny sposób predestynuje do zostania dentystą!
Nie sposób też nie wspomnieć fenomenalne sprintera Usaina Bolta, którego nazwisko oznacza m.in. grot lub grom. Z drugiej strony, kto i z jakiego powodu chciałby nadać dziecku imię Adolf?
Słodkie imię dla niemowlaka nie musi więc wcale być najlepszą inwestycją w przyszłość dziecka. Z badań porównujących efektywność kandydatów do pracy z ich imionami i nazwiskami wynika, że w cenie jest raczej powaga, swojskie brzmienie oraz płciowa jednoznaczność. Zwłaszcza w karierach typu prawnik, lekarz, makler czy polityk pewna estyma i splendor są mile widziane.
Łatwo sobie więc wyobrazić przyszłą panią prezydent czy sędzinę o imieniu Maria, Wiktoria, Katarzyna, Barbara, Elżbieta, Hanna, Magdalena czy Wisława. Imiona dla chłopców o większej mocy sprawczej to natomiast Aleksander, Krzysztof, Jan, Mikołaj, Stefan, Karol czy Wojciech.
Co, jednak jeśli nie podobają się wam te klasyczne propozycje? Imię to tylko jeden z czynników sukcesu, a, jak dobrze wiemy z polskiego podwórka, nawet kojarzący się dość jednoznacznie Donald ma szansę na wielką karierę!
Bibliografia:
https://www.psychologytoday.com/intl/blog/the-deviance-society/201111/whats-in-name
https://www.bbc.com/worklife/article/20180404-do-our-names-push-us-toward-certain-jobs
Tagi: imię dziecka, imiona dla chłopców, imiona dla dziewczynek, wybór imienia
Dodaj komentarz