Rynek oferuje tak wiele przeróżnych akcesoriów do pielęgnacji noworodków i niemowląt, że łatwo jest stracić głowę. Odradzamy zakupy na wyrost, którym przyświeca myśl „a nuż się przyda”. Lepiej kupować na bieżąco to, co akurat okaże się potrzebne.
Nie warto np. gromadzić dużej ilości butelek i smoczków. Większość matek karmi swoje nowo narodzone dzieci piersią, bo jest to najlepszy dla nich, zalecany przez pediatrów, sposób odżywiania. Na początek wystarczy więc jedna butelka ze smoczkiem w najmniejszym rozmiarze (0+).
W pierwszym okresie życia dziecka kluczowe jest rozróżnienie czy będzie ono karmione tylko butelką, czy też głównie piersią. W tej drugiej sytuacji butelka spełnia funkcję awaryjną, kiedy trzeba podać maluchowi odciągnięte wcześniej mleko mamy lub kiedy kobieta ze względów zdrowotnych musi odstawić niemowlę do piersi na kilka dni. Smoczek dla dzieci karmionych piersią jest bowiem nieco inny – jego przepływ musi być powolny, aby maluszek nie oduczył się odruchu ssącego. Powinien również być dość miękki i zmieniać swój kształt zgodnie z rytmem ssania.
Współczesne smoczki różnią się dość znacznie, a przed każdym zakupem warto uwzględnić wcześniejsze doświadczenia, jak również aktualne potrzeby żywieniowe maluszka. Przede wszystkim powinien interesować nas:
Każdy producent ma nieco inne oznaczenia wielkości i typów otworów, jak również nieco inne kształty smoczków. Na pewno warto wypróbować kilka, zwłaszcza jeśli mamy w domu niejadka lub niemowlę cierpiące na kolki. Darmowe próbki dla niemowląt mogą pomóc Ci w podjęciu optymalnej decyzji!
Po rozmiarze 0/0+ stosuje się zwykle smoczek 1m+, a następnie 3m+ oraz 6m+. Ta gradacja odpowiada zwykle wspomnianemu wyżej typowi otworu – wolnego, średniego lub szybkiego. Czasem jednak nawet starsze dzieci warto karmić „mniejszym smoczkiem” aby zapobiec zbyt szybkiemu piciu, które sprzyja kolkom i zakrztuszeniom. Z drugiej strony, za mały otwór może irytować maluszka i zniechęcać go do picia, narażając na głód.
Warto uwagi są również specjalne smoczki o regulowanym wypływie (trójprzepływowe), który dostosowuje się do gęstości pokarmu oraz przeznaczone do płynnych kaszek, o jeszcze szybszym wypływie.
Dodaj komentarz