Strona główna » Przed ciążą » Jak wybrać położną środowiskową krok po kroku?

Jak wybrać położną środowiskową krok po kroku?

Jak_wybrać_położną_Niebieskie_Pudełko

Większość przyszłych mam jest przekonanych, że położna środowiskowa odwiedzi je dopiero po porodzie. Tymczasem prawo do bezpłatnej opieki położnej przysługuje Ci dużo wcześniej – już od 21. tygodnia ciąży. Dowiedz się, jak może Ci pomóc położna przed porodem i jak krok po kroku wybrać najlepszą położną środowiskową dla siebie i swojego dziecka.

Na czym polega opieka położnej środowiskowej podczas ciąży?

Bezpłatna opieka położnej środowiskowej podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) przysługuje każdej kobiecie w ciąży już od 21. tygodnia ciąży. Opieka ta polega na spotkaniach edukacyjnych, które mogą odbywać się raz w tygodniu pomiędzy 21. a 31. tygodniem ciąży, a dwa razy w tygodniu powyżej 32. tygodnia ciąży. Oczywiście częstotliwość tych spotkań zależy od Ciebie. Jednak aby móc z nich skorzystać, przed 21. tygodniem ciąży musisz złożyć deklarację wyboru położnej w placówce, która ma podpisaną umowę z NFZ.

Czego możesz się spodziewać na spotkaniach edukacyjnych z położną?

Spotkania edukacyjne z położną środowiskową są trochę jak indywidualna szkoła rodzenia. Na zajęciach grupowych wiedza, którą otrzymujemy jest bardzo ogólna. Jednak każda przyszła mama jest w nieco innej sytuacji, ma inne uwarunkowania, problemy, odczucia czy oczekiwania wobec porodu. Spotkania z położną środowiskową pozwalają podejść do każdej osoby indywidualnie.

Na spotkania edukacyjne możesz przyjść ze swoją listą pytań i wątpliwości dotyczących ciąży, porodu i połogu. Z położną warto porozmawiać o wyborze szpitala do porodu, omówić plan porodu, możliwości łagodzenia bólu porodowego i znieczulenia go, a także jakiekolwiek inne kwestie, które nurtują ciężarną.

Jak wygląda opieka położnej po porodzie?

Po porodzie w ramach NFZ przysługuje Ci 6 wizyt położnej środowiskowej w domu, z których pierwsza powinna mieć miejsce w ciągu 48 godzin od opuszczenia szpitala. W czym może Ci pomóc położna środowiskowa po porodzie?

  • Doradztwo odnośnie karmienia piersią i laktacji,
  • Opieka nad noworodkiem, kąpiel, noszenie, układanie dziecka do snu,
  • Ocena prawidłowego rozwoju noworodka,
  • Edukacja w zakresie szczepień ochronnych,
  • Porady dotyczące odżywiania się i dbania o siebie w połogu.

Jak wybrać położną środowiskową krok po kroku?

  1. Znajdź położną środowiskową w swojej okolicy

Możesz to zrobić przy pomocy dwóch portali:

  • Na portalu poprostupolozna.pl w zakładce „Baza Położnych” znajdziesz mapę i listę położnych środowiskowych w Polsce z podziałem na województwa. Przy nazwisku każdej położnej podana jest placówka medyczna, w której pracuje oraz dane kontaktowe (numer telefonu, adres e-mail). W bazie portalu nie widnieją wszystkie położne środowiskowe z danego województwa, dlatego warto rozszerzyć poszukiwania o portal poniżej,
  • Na portalu swiatprzychodni.pl w wyszukiwarkę należy wpisać frazę „Położna (POZ)” i po spacji nazwę miejscowości, w której szukamy położnej. W rezultacie otrzymamy wszystkie placówki medyczne, w których jest dostępna opieka położnej podstawowej opieki zdrowotnej w ramach NFZ. Nie zawsze na stronie podane będzie imię i nazwisko położnej, dlatego aby dowiedzieć się więcej, warto zadzwonić do przychodni.
  1. Poczytaj opinie o położnych środowiskowych

Masz już listę położnych środowiskowych w swojej okolicy? Teraz czas podjąć świadomą decyzję i wybrać położną, która najbardziej nam odpowiada. Dzięki temu mamy pewność, że zajmie się nami osoba kompetentna i wybrana przez nas, a nie przypadkowa położna, którą przydzieli nam losowo NFZ. Opinie na temat położnych środowiskowych można znaleźć w Internecie. Warto również podpytać znajome Mamy o ich polecenia.

  1. Udaj się do placówki, w której pracuje położna i złóż deklarację.

Wybrałaś już położną środowiskową? Teraz czas poinformować o tym NFZ składając deklarację w przychodni lub placówce, w której dana położna pracuje. Zwykle poza deklaracją o wyborze położnej trzeba także złożyć deklarację o wyborze lekarza rodzinnego. Wzór deklaracji możesz pobrać ze strony Narodowego Funduszu Zdrowia. Masz prawo do bezpłatnej zmiany lekarza i położnej trzy razy w ciągu roku. Każda kolejna zmiana powyżej tej liczby kosztuje 80 zł.

Źródła: poprostupolozna.pl, nfz.pl

Instagram
Tagi: ,

Twoje korzyści z rejestracji

  • Kody rabatowe na ubranka dla dzieci wysyłane na Twój e-mail
  • SMS ze zniżkami do sklepów z zabawkami
  • Zaproszenia do darmowych szkoleń online z nagrodami
  • Udział w społeczności Mam na forum
  • Darmowy newsletter z poradami dla młodych mam i kobiet w ciąży
  • Bezpłatny e-magazyn Niebieskie Pudełko
  • Podcasty tematyczne, infografiki oraz webinaria do pobrania
  • Bezpłatne poradniki do pobrania w PDF
  • Konkursy z nagrodami
  • Udział w Niebieskim Konkursie
ZAREJESTRUJ SIĘ

Zobacz również

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Forum

Forum
Advertisement

Pakiety

Pakiety

Placówki