Strona główna » Ciąża i poród » Dookoła ciąży » Kompletujemy wyprawkę » Jak wybrać wózek dla noworodka?

Jak wybrać wózek dla noworodka?

Wózek dla noworodka

Wybór pierwszego wózka dla dziecka to prawdopodobnie najtrudniejsza pozycja na wyprawce dla noworodka. Oferta wózków w sklepach i w Internecie przytłacza swoim ogromem – jak tu się połapać w tych wszystkich modelach, funkcjach, dodatkach i akcesoriach? Specjalnie dla Was przygotowaliśmy przewodnik po świecie wózków, dzięki któremu bez problemu znajdziecie ten jedyny, wymarzony wózek, który sprawdzi się świetnie właśnie w Waszej sytuacji.

Wózek głęboki czy wózek wielofunkcyjny?

Oba rozwiązania mają swoje dobre i złe strony. Warto rozważyć wszystkie za i przeciw i zdecydować, który model będzie odpowiedni właśnie dla Ciebie.

Wózek wielofunkcyjny – taki wózek to spory wydatek na start, ale także ekonomiczne rozwiązanie, ponieważ przyda się zarówno na kilka pierwszych miesięcy życia (gondola) jak i na późniejszy okres do 3. roku życia (spacerówka). Gondola + spacerówka to wózek 2w1, natomiast wózek 3w1 ma dodatkowo funkcję fotelika samochodowego.

Jakie są minusy wózka wielofunkcyjnego? Wiele mam podkreśla, że wózek, który jest super jako gondola, niekoniecznie sprawdza się jako wózek spacerowy, bo np. ma za małe siedzisko lub niewielką budkę, która niedostatecznie ochroni dziecko przed słońcem. Dlatego niektóre mamy są za tym, żeby najpierw kupić tylko wózek głęboki, a potem spacerówkę.

Wózek głęboki – to wózek, który posłuży dziecku przez pierwsze 6-8 miesięcy życia, do momentu, aż bobas będzie samodzielnie siedział i przerzuci się na spacerówkę. A więc czeka nas zakup 2 oddzielnych wózków. Z drugiej strony daje to nam możliwość wybrania zarówno idealnego wózka głębokiego, jak i najlepszej spacerówki, które niekoniecznie muszą iść w parze w wózkach typu 2w1. Solidna i jakościowa gondola przyda się też przy kolejnych dzieciach, jeśli je planujemy. A jeśli nie – zawsze można ją sprzedać.

Wózek nowy czy używany?

Nowy wózek to gwarancja od producenta, ale także ogromny wydatek dla świeżo upieczonych rodziców. Dlatego przy ograniczonym budżecie domowym warto rozważyć zakup wózka używanego. Dzięki temu w niższej cenie będziemy mogli sobie pozwolić na wózek dużo lepszej firmy. Wózek używany najlepiej kupować od zaufanych osób (rodzina, znajomi), ponieważ może mieć ukryte wady, a nie dostaniemy przecież gwarancji. Jeśli kupujemy wózek przez Internet, koniecznie obejrzyjmy go na żywo, wypróbujmy jak się prowadzi i składa.

Na co zwrócić uwagę kupując pierwszy wózek dla dziecka?

  1. Stelaż – zwróć uwagę na to, czy jest stabilny, lekki, łatwo się składa, a po złożeniu nie zajmuje wiele miejsca. Szczególnie, jeśli będziesz musiała wnosić go po schodach w bloku, nie masz dużo miejsca na przechowywanie wózka w domu no i od czasu do czasu będziesz musiała przewieźć go autem.
  2. Zawieszenie – nierówne chodniki, wysokie krawężniki i dziurawe drogi to niestety norma w naszym kraju. Dlatego w wózku niezbędne jest dobre zawieszenie, które będzie odpowiednio amortyzować wstrząsy, aby nie wyrządzić krzywdy maleńkiemu ciałku Twojego dziecka. Zwróć jednak uwagę, by nie popadać w skrajność – zbyt miękkie zawieszenie będzie z kolei za bardzo kołysać wózkiem nawet na najmniejszej nierówności.
  3. Koła – tutaj warto zwrócić uwagę na kilka rzeczy:
  • 3 czy 4 koła? 3 koła to lepsza zwrotność, ale także mniej stabilna konstrukcja wózka. Jeśli kiedykolwiek widziałaś, jak 3-kołowy wózek wywraca się podczas próby wjechania na krawężnik, dokładnie wiesz, o co chodzi. 3-kołowym wózkiem jest także trudniej wjechać na najczęściej spotykane podjazdy dla wózków. Tak samo rzecz ma się z wózkami o 4 kołach, ale o różnym rozstawieniu z przodu i z tyłu.
  • Małe i plastikowe czy duże i pompowane? Przy zakupie pierwszego wózka zdecydowanie postaw na stabilność. Duże pompowane koła to lepsza amortyzacja wózka i doskonały wybór na różne powierzchnie – nie zawsze równe chodniki, wysokie krawężniki, nieutwardzone drogi oraz spacery z dzieckiem urodzonym jesienią i zimą, ze względu na błoto, deszcz i śnieg. To także większa łatwość prowadzenia wózka.
  • Skrętność kół. Skrętne koła ułatwią Ci prowadzenie wózka i wyjeżdżanie z małych pomieszczeń (sklepów, bankomatów). Jednak powinny mieć też opcję blokady kół, bo przy nierównościach lub prowadzenia wózka po śniegu lub błocie mogą żyć własnym życiem i skręcać w niekontrolowany sposób.
  1. Gondola – duża i głęboka gondola przyda się na spacery jesienią i zimą, ponieważ pomieści malucha w kombinezonie i dodatkowe kocyki. Przyda się także przy 7-8-miesięcznym berbeciu, który jeszcze nie siedzi samodzielnie, a więc nie nadaje się do spacerówki. Gondola powinna być nieprzemakalna, a budka solidna i składana, najlepiej cicho, by nie obudzić śpiącego dziecka.
  2. Waga – jeśli wiesz, że czeka Cię codzienne wnoszenie i znoszenie wózka, kup model, który nie będzie ważył więcej niż 8-10 kg. Pamiętaj, że waga wózka to tylko początek, musisz do niej doliczyć wagę bobasa (od 4 kg na początku do 8 kg w wieku 6 miesięcy). Przydadzą Ci się też ułatwienia do wciągania wózka po schodach, takie jak duże tylne koła.
  3. Miejsce na zakupy – w idealnym świecie Twoja lodówka jest zawsze pełna, a w zamrażarce czekają gotowe, domowe obiadki, które wystarczy sobie odgrzać. Jednak w rzeczywistości będziesz od czasu do czasu musiała połączyć spacer z dzieckiem z zakupami spożywczymi. Zwróć uwagę, czy do stelaża wózka jest przymocowany kosz na zakupy, najlepiej metalowy i czy ma odpowiednią głębokość na Twoje potrzeby.
  4. Regulowana rączka – wysokość wózka musi być dostosowana do osoby, która najczęściej będzie go prowadzić, a więc przede wszystkim do Ciebie. Jednak przecież na spacery będzie chodził też Twój mąż lub partner, a także babcia albo siostra. W tym wypadku przyda się możliwość regulacji rączki.

Co dalej?

Na podstawie odpowiedzi na pytania i powyższych wskazówek, ułóż listę cech, którą posiada Twój idealny wózek i kieruj się nią przy zakupie. Jeśli więc np. mieszkasz w bloku na 3. piętrze w dużym mieście, a wózek musisz trzymać w mieszkaniu, przy zakupie zwracaj uwagę na niewielką wagę wózka, miejsce na zakupy, amortyzację i duże tylne koła, które ułatwią Ci wciąganie wózka na górę.

Nie ograniczaj się w poszukiwaniach tylko do Internetu. Najlepiej przejdź się po sklepach z wózkami i przetestuj wybrane modele na żywo – zwróć uwagę, jak się prowadzą, składają, czy są zwrotne i stabilne. Nie zawsze to, co w Internecie wygląda na ósmy cud świata dobrze sprawdzi się w praktyce. Dlatego – testuj i porównuj aż znajdziesz model, który będzie odpowiedni właśnie dla Ciebie i Twojego dziecka.

Instagram
Tagi: , , ,

Twoje korzyści z rejestracji

  • Kody rabatowe na ubranka dla dzieci wysyłane na Twój e-mail
  • SMS ze zniżkami do sklepów z zabawkami
  • Zaproszenia do darmowych szkoleń online z nagrodami
  • Udział w społeczności Mam na forum
  • Darmowy newsletter z poradami dla młodych mam i kobiet w ciąży
  • Bezpłatny e-magazyn Niebieskie Pudełko
  • Podcasty tematyczne, infografiki oraz webinaria do pobrania
  • Bezpłatne poradniki do pobrania w PDF
  • Konkursy z nagrodami
  • Udział w Niebieskim Konkursie
ZAREJESTRUJ SIĘ

Zobacz również

7 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Forum

Forum
Advertisement

Imiona