W czasie porodu mogą być zastosowane u Ciebie różne leki. Poniżej przedstawiamy krótki opis najważniejszych.
Oksytocyna – jest hormonem tylnego płata przysadki mózgowej i wywołuje skurcze mięśnia macicy. Podaje się ją w celu wzmocnienia lub wywołania skurczów macicy oraz zaraz po urodzeniu dziecka w celu obkurczenia macicy (co przeciwdziała zwiększonemu krwawieniu i przyśpiesza wydalenie łożyska).
Leki rozkurczowe – wpływają rozluźniająco na szyjkę macicy, ułatwiając jej rozwieranie i łagodząc ból. Często łączone są z łagodnymi środkami przeciwbólowymi.
Środki przeciwbólowe – stosowane są u rodzących bardzo wrażliwych na ból, które nie potrafią poradzić sobie z odczuwaniem bólu, co źle wpływa na postęp porodu. Niektóre z tych leków mogą mieć niekorzystny wpływ na dziecko i dlatego nie powinny być stosowane w zbyt dużych dawkach. Ich efektywność zależy nie tylko od podanej dawki, ale i od indywidualnej wrażliwości rodzącej i w przypadku silnego bólu jest ona ograniczona.
Środki uspokajające (np. relanium) stosuje się do zrelaksowania pacjentek niespokojnych i nadpobudliwych, których zachowanie zakłóca przebieg porodu. Podaje się je zwykle w trakcie porodu na długo przed urodzeniem dziecka, tak aby zminimalizować ich oddziaływanie na dziecko po porodzie.
Zarówno leki rozkurczowe, jak i przeciwbólowe, podawane są w miarę postępu porodu. Ich zbyt wczesne zastosowanie może hamować poród.
Dodaj komentarz