Podczas pierwszych dni po przyjściu na świat nowego członka rodziny, rodzice obchodzą się z nim szczególnie delikatnie. Pojawia się wiele wątpliwości , m.in.: jak przeprowadzić pierwszą kąpiel? Oto rozwiązanie, krok po kroku:
1. By w trakcie kąpieli noworodka nie biegać po pokoju w poszukiwaniu poszczególnych akcesoriów, zgromadź wszystkie wcześniej. Potrzebne będą:
• wanienka,
• miękki ręcznik,
• czyste ubranko,
• pieluszki,
• termometr kąpielowy,
• waciki bądź gaziki jałowe do przemywania oczu,
• sól fizjologiczna,
• specjalne mydełko lub płyn do kąpieli,
• (ewentualnie) oliwka,
• krem przeciw odparzeniom.
Noworodka należy kąpać wtedy, gdy nie jest jeszcze zmęczony ani głodny – najlepiej nakarmić go pół godziny przed kąpielą.
2. Zakładając, że pamiętasz o utrzymywaniu w pomieszczeniu temperatury ok. 24°C, kolejnym etapem będzie przygotowanie odpowiednio ciepłej wody do kąpieli – o temperaturze nieco wyższej od temperatury ciała dziecka, czyli ok. 37°C. Gdy pomiary wody wypadną pomyślnie, czas rozpocząć kąpiel właściwą.
3. Ujmij noworodka pewnym chwytem, jedną ręką podtrzymując jego plecki, drugą pośladki. Powoli zanurzaj go w wodzie (początkowo jej poziom powinien sięgać nie więcej niż 15 cm od dna wanienki), zaczynając od nóżek. Gdy pupa dziecka dotknie dna, wyjmij spod niej rękę, drugą wciąż podtrzymując plecki i trzymając noworodka pod pachą. Jego główka powinna opierać się na Twoim przedramieniu, pilnuj jednak, by nie była za bardzo zgięta ku dołowi. Uważaj, by nie zamoczyć kikuta pępowiny! Jeśli tak się stanie, doprowadź do jego wysuszenia. Wolną ręką (możesz używać miękkiej myjki) myj delikatnie ciało dziecka, zwracając uwagę na miejsca, gdzie gromadzi się najwięcej brudu: fałdki skórne, pachy, skórę za uszami. Pod koniec kąpieli możesz umyć włosy noworodka – ważne, by później szybko je osuszyć i zapobiec zziębnięciu maluszka.
4. Kąpiel powinna trwać nie dłużej niż 15 minut, gdyż po tym czasie woda ulega znacznemu oziębieniu. Po wyjęciu dziecka z wanienki, połóż je na przewijaku i jak najszybciej owiń ręcznikiem. Zacznij od wytarcia włosków, a następnie przykładając do poszczególnych miejsc ręcznik, delikatnie osuszaj ciało. Energiczne pocieranie skóry dziecka wcale nie hartuje, a może spowodować podrażnienia.
5. Zadbaj o higienę twarzy dziecka – od zewnętrznej strony do wewnętrznej przetrzyj mu oczka lekko namoczonym w soli fizjologicznej jałowym gazikiem, a następnie przemyj twarz wodą (w pierwszych tygodnia życia dziecka może być przegotowana i przestudzona, później wystarczy woda z kranu). Jeśli zachodzi potrzeba, wyczyść nosek przy pomocy gruszki. Delikatnie wymyj również widoczną część ucha – wyłącznie małżowinę.
6. Jeśli skóra malucha ma podrażnienia, natrzyj ją odpowiednim kremem lub oliwką. Kremem przeciw odparzeniom potraktuj również pupę noworodka.
7. Załóż mu pieluszkę i czyste ubranko. Proces kąpieli zakończony!
Dodaj komentarz