W czasie karmienia piersią w organizmie kobiety utrzymuje się wysoki poziom prolaktyny, która hamuje produkcję hormonów płciowych odpowiedzialnych za dojrzewanie komórki jajowej oraz jajeczkowanie. Wyłączne karmienie piersią w czasie dnia i nocy warunkuje zjawisko tak zwanej niepłodności laktacyjnej.
Wystąpienie pierwszej owulacji zależy od wielu różnych czynników – są to cechy indywidualne, dziedziczne oraz sposób odżywiania się.
Okres karmienia w żadnym wypadku nie jest okresem chroniącym przed kolejną ciążą. Zazwyczaj jednak u kobiet karmiących wyłącznie piersią wysoki poziom prolaktyny utrzymuje się do 6. miesięcy po porodzie. Natomiast w przypadku kobiet, które nie karmią piersią lub wcześnie włączyły karmienie mieszane, okres niepłodności trwa zazwyczaj do trzech tygodni po porodzie.
W okresie laktacji nie można stosować wszystkich metod antykoncepcyjnych.
Przeciwwskazane jest stosowanie klasycznej tabletki antykoncepcyjnej zawierającej w swym składzie estrogeny, gdyż hamuje laktację, a także przechodząc do mleka niekorzystnie działa na organizm dziecka.
Można zacząć stosować tabletkę nie zawierającą w swym składzie estrogenów. Dzięki temu może być bezpiecznie stosowana w okresie laktacji. Zawarty w tych tabletkach gestagen przenika do mleka matki w minimalnych ilościach, a jeszcze mniejszy procent jest absorbowany przez dziecko.
W okresie poporodowym zaleca się stosowanie prezerwatywy, kapturka naszyjkowego lub krążka macicznego. Stosowanie wkładki wewnątrzmacicznej pozostaje kontrowersyjne.
Planowanie kolejnego dziecka zależy od tego, jaką drogą odbywał się poród. W przypadku ciąży, która zakończyła się cięciem cesarskim, niektórzy lekarze zalecają odczekanie około 1 roku ze względu na proces gojenia się rany pooperacyjnej. W przypadku porodu drogami i siłami natury jest to okres co najmniej czterech miesięcy.
Dodaj komentarz