Kaszel jest bardzo częstym objawem chorobowym u kilkuletnich dzieci. Może mieć przyczynę infekcyjną, w zakażeniu górnych dróg oddechowych, zatok przynosowych, przeroście migdałka gardłowego, zapaleniu oskrzeli, płuc czy kokluszu (parakokluszu).
Spływająca wydzielina w przebiegu przewlekłego zapalenia zatok przynosowych jest częstą przyczyną drażniącą w wywołaniu odruchu kaszlowego. Charakter kaszlu też jest różny: może być suchy szczekający jak przy zapaleniu krtani, wilgotny z odksztuszaniem jak w przewlekłym zapaleniu zatok czy tzw. zespole zatokowo-oskrzelowym. Koklusz, parakoklusz i inne tzw. atypowe zakażenia układu oddechowego dają kilkutygodniowe, uporczywe kaszle. Kaszel może mieć przyczynę pierwotną w zakażeniu pasożytami (np. glistą ludzką), nieprawidłowościach anatomicznych (np. zaburzenia ruchomości rzęsek), jak też występować z powodów psychicznych u dzieci nerwowych. Kaszel związany z czynnikami psychicznymi występuje często właśnie w sytuacjach stresu, przezwyciężania uporu dziecka, np. przez zmuszanie go do pójścia do przedszkola. Często towarzyszy mu płacz, a w końcu wymioty.
Ciało obce w drogach oddechowych też może być przyczyną przewlekłego kaszlu. Trzeba pamiętać, że niektóre zaaspirowane do oskrzeli ciała obce, jak np. kawałki orzecha, są niewidoczne w obrazie rentgenowskim płuc. Dlatego, gdy dziecko je orzechy, trzeba uważać, by się nie zachłysnęło.
Poza wyżej wymienionymi przyczynami, kaszel jest też u dużej grupy dzieci objawem związanym z alergią.
Dziecko kaszlące, zwłaszcza gdy sprawa przedłuża się powyżej 10 dni, powinno być zbadane przez lekarza dla ustalenia przyczyn i rozpoczęcia leczenia.
Dodaj komentarz