Strona główna » Niemowlę » Karmienie i dieta » Karmienie naturalne » Kiedy zacząć karmić piersią?

Kiedy zacząć karmić piersią?

Kiedy zacząć karmić i jak zapewnić dobry początek?

Najlepiej rozpocząć karmienie zaraz po porodzie, jeszcze na sali porodowej. Co prawda wiele noworodków może nie wykazywać początkowo chęci jedzenia (odruch ssania zaczyna się silnie wyrażać od pół godziny do dwóch godzin po porodzie) i pokarmu jest mało, jednak ułożenie dziecka na brzuchu matki zaraz po porodzie, wyciśnięcie kilku kropel siary i próba przystawienia do piersi uważane są za udany początek karmienia naturalnego. Takie postępowanie zapewnia także kolonizację „rodzinnymi” (matczynymi) bakteriami. Przebywanie noworodka z matką (system rooming-in) stwarza optymalne warunki do karmienia piersią. Czasami dziecko wymaga obserwacji lub leczenia w oddziale neonatologicznym, jednak w większości szpitali istnieje możliwość stałego dostępu do noworodka, a przy braku przeciwwskazań – karmienia dziecka własnym pokarmem. Gdy przystawianie do piersi nie jest możliwe, można karmić pokarmem ściągniętym z piersi. Lepiej unikać karmienia butelką, gdyż dziecko przyzwyczajone do niej może nie chcieć powrócić do ssania piersi. Pokarm można podawać strzykawką lub łyżeczką.

Pamiętaj, karmi się z piersi na zmianę – raz z jednej, raz z drugiej.
Każde karmienie rozpoczyna się od innej piersi niż poprzednio. Jeśli dziecko nie najada się z jednej piersi (sutek jest miękki, a dziecko upomina się o jedzenie), należy przystawić je do drugiej. Następne karmienie rozpoczyna się od piersi mniej opróżnionej.

Nie ma uzasadnienia przygotowywania piersi do karmienia, tzw. hartowanie brodawek.
Najczęściej okazuje się to niepotrzebne, a często jest po prostu nieprzyjemne. Nawet w przypadku płaskich czy wręcz wklęsłych brodawek, po kilku pierwszych karmieniach następuje wyciągnięcie brodawki. Jeśli tak się nie stanie, możemy zalecić specjalne nakładki korekcyjne (wkładki formujące). Nosi się je przez kilka godzin dziennie tak, aby brodawka wypełniała otwór w krążku. Ucisk na otoczkę powoduje uwypuklenie się brodawki. Pomocne może okazać się noszenie tych nakładek w ostatnich miesiącach ciąży. Istnieją również inne przyrządy stosowane w przypadku brodawek wklęsłych i płaskich, których działanie polega na łagodnym zasysaniu sutka do plastikowego „naparstka” przy pomocy powietrza wciąganego do specjalnej strzykawki.
Poza tym należy pamiętać, że karmimy piersią, a nie brodawką. Ważne jest prawidłowe przystawienie do piersi i wykazanie cierpliwości. Takie postępowanie po kilkunastu dniach zazwyczaj doprowadza do wykształcenia prawidłowej brodawki.

Tagi: , , ,

Twoje korzyści z rejestracji

  • Kody rabatowe na ubranka dla dzieci wysyłane na Twój e-mail
  • SMS ze zniżkami do sklepów z zabawkami
  • Zaproszenia do darmowych szkoleń online z nagrodami
  • Udział w społeczności Mam na forum
  • Darmowy newsletter z poradami dla młodych mam i kobiet w ciąży
  • Bezpłatny e-magazyn Niebieskie Pudełko
  • Podcasty tematyczne, infografiki oraz webinaria do pobrania
  • Bezpłatne poradniki do pobrania w PDF
  • Konkursy z nagrodami
  • Udział w Niebieskim Konkursie
ZAREJESTRUJ SIĘ

Zobacz również

Skomentuj jako pierwszy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Forum

Forum
Advertisement

Pakiety

Będę Mamą Moje pierwsze dni Mam 6 miesięcy Skarb Malucha

Placówki